Vyhnite sa rakovine hrubého čreva: Dodržujte tieto tri jednoduché pravidlá

Doktor

photl.com

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí medzi najrozšírenejšie druhy rakoviny na Slovensku. Hoci niektoré faktory ako genetickú predispozíciu ovplyvniť nemožno, existuje viac vecí, ktorými môžete vzniku tohto ochorenia brániť. Samozrejme, nikto vám nikdy negarantuje, že aj keď ich budete poctivo dodržiavať, rakovinu určite nedostanete. Ale je to určite možnosť ako znížiť toto riziko.

Pravidlo číslo 1: Upravte životosprávu

V rámci primárnej prevencie sa treba sústrediť na zmenu životosprávy. Príkladom, že sa to dá, môže byť klesajúci počet rakoviny žalúdka. Čo je za tým? Zrejme k tomu prispel aj fakt, že sa významnou mierou prestalo údiť, obmedzilo sa solenie a uprednostnil výber zdravých potravín a ich úprava.

Pred mäsom, údeninami, údeným červeným mäsom a inými priemyselne spracovanými potravinami dajte vo vyššej miere prednosť zelenine, vláknine, obilninám. Takáto zmena určite povedie k zlepšeniu výsledkov aj pri ochorení čriev a tráviaceho traktu.

Odporúča sa aj zmena v tepelnej úprave potravín – smaženie a grilovanie znížte na minimum a naopak uprednostňujte varenie a dusenie. Do jedálneho lístka je vhodné zaradiť aj produkty s obsahom vitamínov A, C, E, tiež s kyselinou listovou, selénom a vápnikom. Dostatok pohybu takisto chráni pred vznikom rakoviny. Obezita zvyšuje riziko ochorenia u mužov dvojnásobne, u žien o 40 percent.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pravidlo číslo 2: Sledujte svoje telo

Rakovina hrubého čreva a konečníka väčšinou nebolí. Vyvíja sa bez príznakov aj celé roky. Chýbajúci varovný príznak – bolesť – spôsobuje, že mnohí pacienti odhalia ochorenie príliš neskoro. Pritom stačí zvýšiť kontrolu svojho tráviaceho systému – napr. pocitovo pred a po najedení, frekvenciu návštevy toalety – a občas skontrolovať pohľadom farbu a čuchom zápach stolice. Takto sa dajú včas spozorovať prípadné zmeny a nasmerovať čo najskôr kroky ku všeobecnému lekárovi. Ten z dôkladnej anamnézy a laboratórnych výsledkov posúdi, do akej miery treba venovať pozornosť príznakom ďalej, prípadne rozhodne o ďalších vyšetreniach a liečbe u špecialistov.

Pravidlo číslo 3: Absolvujte preventívne vyšetrenia

Svojou podstatou je kolorektálny karcinóm ochorením, ktoré sa v rámci sekundárnej prevencie dá veľmi dobre zachytiť v rámci skríningu (depistáže). Realizované štúdie dokázali napríklad pozitívny efekt skríningových programov založených na teste okultného krvácania. Redukcia mortality bola vďaka nemu na úrovni 18 až 30 percent. Ak máte viac ako 50 rokov, máte každé dva roky na tento test nárok zadarmo. Poskytne vám ho praktický lekár.


Mohlo by vás zaujímať: Nová liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka na Slovensku


Rizikové faktory rakoviny hrubého čreva a konečníka

Medzi hlavné faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť tohto ochorenia patria:

  • Genetika – ak sa v rodine objavila rakovina hrubého čreva a konečníka
  • Vek – doposiaľ riziko tohto typu rakoviny rástlo po 50, žiaľ, v súčasnosti sa presúva už do nižších vekových skupín
  • Iné (nezhubné) ochorenia hrubého čreva – adenómy, polypy, zápalové ochorenia ako napr. Crohnova choroba, chronická ulcerózna kolitída (colitis ulcerosa) a pod.
  • Obezita
  • Cukrovka – pacienti s cukrovkou majú o 30 až 40 % vyššie riziko kolorektálneho karcinómu, ako zdraví ľudia
  • Životospráva – riziko ochorenia zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, ďalej pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života

Zhodnoťte riziko, ktoré vám na základe rizikových faktorov hrozí, nezabúdajte však, že vás rakovina môže dostať hoci sa vás ani jeden z nich netýka. Špeciálnu pozornosť by svojmu hrubému črevu a konečníku mali venovať ľudia, ktorých prvostupňoví príbuzní (rodičia, deti, súrodenci) mali toto ochorenie. Ak patríte medzi nich, informujte svojho lekára. Máte nárok na bezplatné preventívne testovanie ešte pred dosiahnutím 50. narodenín.


Máte vy alebo vaši známi skúsenosti s rakovinou hrubého čreva? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viola
Odporúčame