Vyhnite sa tichej domácnosti: Ako sa správne rozprávať o peniazoch či sexe?

hádka

thinkstockphotos.com

Aj v tom najharmonickejšom vzťahu z času na čas prehrmí búrka v podobe ostrej výmeny názorov. To, ako dlho dvojica spolu žije pod jednou strechou, pritom nehrá rolu. Existujú totiž šťastné páry, ktoré sa už na začiatku zväzku naučili spolu komunikovať tak, aby jeden druhého nezraňovali. Poradíme vám, ako viesť hádku bez toho, aby u vás celý týždeň vládla tichá domácnosť.

Hádať sa je zdravé

Naskakuje vám pri myšlienke na konflikt so svojou polovičkou husia koža? To zaručene nemusí, pokiaľ viete, ako výmenu názorov zvládnuť. „Ak je hádka nevyhnutná, môže byť prospešná,“ tvrdí manželský poradca Franklin Porter, Ph.D., pôsobiaci v New Yorku. Vyhýbať sa konfliktom za každú cenu žiadnemu vzťahu nesvedčí z jednoduchého dôvodu. Nahromadená negatívna energia totiž môže vybuchnúť ako časovaná bomba v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Naopak, ak partneri svoj odlišný názor vyjadrujú pravidelne, utužujú vzájomné puto, ktoré ich spája. „Šťastný pár zvyčajne nenechá veci gradovať a zájsť priďaleko, pretože partneri sa naučili komunikovať,“ vysvetľuje Porter. Ako ďalej dodáva, základnými piliermi takejto komunikácie je nielen láska, ale aj vzájomný rešpekt.


Mohlo by vás zaujímať: Randíte s niekým, kto už prekonal rozvod? Toto sa ho určite opýtajte!


Problém: Peniaze

Klišé o tom, že muž je hlavou a živiteľom rodiny, v súčasnosti už dávno neplatí. V mnohých domácnostiach sa preto často presadzuje model „každý si môže vyskakovať len do výšky svojho platu“. Ženy, ktoré sú nútené popri starostlivosť o deti prispievať do rodinného rešpektu, majú pocit, že si tie neodolateľné lodičky na výplatu zaslúžia. To pragmatický muž považuje za malichernosť a radšej kúpi sadu šraubovákov.

Riešenie: Buďte navzájom empatickí a pokúste sa vcítiť do potrieb toho druhého. Nemusíte svoj nákup obhajovať, ani partnera nazývať držgrošom. Pri prvej hádke o peniaze si dohodnite plán hospodárenia – po odpočítaní všetkých mesačných výdavkov si stanovte sumu, ktorú môžete minúť pre vlastné potešenie. Všetky väčšie výdavky vždy spoločne prediskutujte a nezabúdajte na fakt, že pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali. Bodka.


Mohlo by vás zaujímať: Keď doma vládne strach: Čo robiť, ak vás vaša polovička týra na tele či na duši?


Problém: Sex

Téma intimity za dverami spálne je jednou z tých, do ktorých sa dvojice púšťajú s najväčšou nevôľou. Ak ich túžby priamo počas pohlavného styku nie sú vyplnené, zostávajú frustrovaní, no rozprávať o tom nechcú. Smutným faktom zostáva, že frustrácia často pretrváva až pokiaľ sa nedostaví veľká hádka, ktorú mohlo vyvolať niečo celkom iné ako sex.

Riešenie: Keďže ide o mimoriadne citlivú oblasť, nepoužívajte slová „nikdy“ a „vždy“. Tie totiž evokujú obviňovanie a bránia konštruktívnej debate. Namiesto toho rozprávajte o svojich pocitoch a o tom, aké emócie vo vás vyvoláva odmietnutie zo strany partnera. Ak sa v posteli nedokážete zosúladiť, skúste si dohodnúť plán na určité obdobie, ktorý budete striktne dodržiavať. Pokiaľ nemáte hlbšie vzťahové problémy, aj sex je len otázkou kompromisov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď muži strácajú záujem o sex: Čo robiť, aby to v posteli opäť klapalo?


Problém: Prepracovanosť

Sedíte v práci do neskorých večerných hodín a po príchode domov stále telefonujete či vybavujete maily? Niet sa čo čudovať, že takýto scenár aj tú najtolerantnejšiu polovičku veľmi rýchlo omrzí. Ešte horším príkladom je situácia, kedy partneri sedia vedľa seba pred zapnutým televízorom a namiesto sledovania filmu či rozhovoru obaja mechanicky prezerajú sociálne siete prostredníctvom telefónu alebo tabletu. Zo vzťahu sa tak vytráca blízkosť a city, prirodzene, chladnú.

Riešenie: V prípade, že sa hádate kvôli pracovnej vyťaženosti, nikdy tak nerobte po náročnom pracovnom dni. Debatu odložte na neskôr aj prípade, že nikam nevedie a konštruktívne riešenie je v nedohľadne. Ak vám to obytná plocha umožňuje, vyhraďte si priestor bez mobilného telefónu – ideálne na gauči v obývačke. Súčasne si dohodnite každý týždeň aspoň 7 hodín (čiže hodinu denne), kedy sa budete venovať výlučne jeden druhému. Môžete si dopriať spoločný kúpeľ, prechádzku na čerstvom vzduchu alebo sa len tak rozprávajte pri pohári vína bez ďalších rušivých elementov.


Ako hádky v manželstve riešite vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame