Vyhodil sa vám na ústach opar? Pozrite, ako sa ho zbavíte už za pár dní

Opar

gettyimages

Začína ako nepríjemné svrbenie a podráždenie, končí pľuzgiermi a chrastami. Akurát keď máte pocit, že ste boj vyhrali, objaví sa ďalší. Čo je jeho príčinou a ako proti nemu bojovať?

Prvú pomoc je ideálne mať vždy po ruke, zakročiť totiž treba rýchlo. V opačnom prípade si koledujeme o nepekné pery. A keď dáme estetickú stránku bokom, ide skutočne o bolestivú nepríjemnosť, ktorá sa s nami dokáže ťahať doslova celú večnosť.

V tele zostáva po celý život

„Opar“ je ľudové pomenovanie pre ochorenie herpes simplex 1. typu. Deti ho prekonávajú v predškolskom veku, kedy sa formuje ich imunita a telo sa učí, ako sa vysporiadať s baktériami a vírusmi. V tele človeka zostáva počas celého života, u niektorých sa jeho príznaky neprejavia nikdy, iný s ním bojujú pravidelne. Prenáša sa priamym kontaktom, ako aj kvapôčkovou infekciou. Na prejavy ochorenia vplýva životný štýl, nedostatok spánku, hormonálne zmeny alebo aj alergie.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

Na počasí nezáleží, môže za to imunita

Niektorí z nás sa s herpesom stretávajú prevažne na jeseň a v zime, kedy ho dávajú za vinu chladnému počasiu. V skutočnosti však nevzniká kvôli vetru ani mrazu, ale oslabenej imunite. S ňou v niektorých prípadoch súvisí aj vonkajšia teplota, nie je to však jediný faktor. Oslabenú imunitu spôsobuje nesprávne stravovanie, nedostatok vitamínov, prekonanie inej choroby – napríklad chrípky alebo nachladnutia, či stav tesne po operácií. Ak sme náchylní na opary, prejavia sa zrejme v tomto období.

Prevencia je základ

Vírusové ochorenie nie je možné úplne vyliečiť, jeho príznaky sa ale dajú zmierniť. V ideálnom prípade dokážeme úplne zabrániť ich nástupu. V prípade, že nás tento problém zvykne trápiť, mali by sme sa vyhýbať dlhému pobytu na slnku a v soláriách. Pomôže tiež zníženie stresu, netreba sa preťažovať, oddych je pre zdravie tela mimoriadne dôležitý. V jedálničku by sa mali objaviť viaceré druhy čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré posilnia imunitu. Keďže ide o prenosné ochorenie, vyhnite sa kontaktu s ľuďmi, ktorí majú opar – bozkávanie, ale aj pitie z jedného pohára či použitie rovnakého balzamu na pery rozširuje infekciu.

Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa oparu čo najrýchlejšie: Pomôže ľad, zubná pasta či kypriaci prášok

Zbaviť sa ho dá takto

Ak si začnete všímať prvé príznaky v podobe svrbenia a začervenania, miesto si rozhodne neškriabte. Vzniknuté pľuzgiere nestláčajte ani neprepichujte. Opar zmizne aj sám, zvyčajne do 10 dní. Existujú ale spôsoby, ktorými môžete liečenie urýchliť a oparu sa zbaviť oveľa skôr:

  1. Hneď, ako rozpoznáte svrbenie, začnite s ošetrovaním. Postihnuté miesto môžete natierať lekárskou vazelínou, ktorá upokojí a zabráni druhotnej infekcii.
  2. Použiť môžete aj nechtíkovú masť alebo krémy na opary z lekárne. Čím skôr s ošetrením začnete, tým rýchlejšie príznaky ustúpia.
  3. Už vzniknuté pľuzgiere je potrebné vysušiť. Baktérie majú rady vlhké prostredie, ich šíreniu zabránite, ak opar potriete alkoholom.
  4. V tomto štádiu môžete použiť olej z čajovníka, ktorý miesto dezinfikuje.
  5. Podráždeniu uľaví aj kocka ľadu, alebo zamrazený tymianový čaj. Ten prikladajte na opar 3x denne po dobu 5 minút a neoplachujte.
  6. Keď sa vysuší a vznikne chrasta, pokračujte natieraním vazelínou alebo jelením lojom.

Kedy treba navštíviť lekára?

Ak sa vám opar vracia častejšie, než raz do mesiaca, určite nepodceňujte návštevu lekára. Môže totiž vznikať súbežne s liečbou iného ochorenia. Ak ste v dobe jeho výskytu nepodstúpili operáciu ani nezmenili lieky, problém môže byť inde. Príliš závažné, dlhotrvajúce a opakujúce sa herpesy na perách vždy konzultujte s lekárom. Iba on dokáže nasadiť správnu a účinnú liečbu.

Čo v boji s oparom najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Stanka, gettyimages
Odporúčame