Výhody zdravej stravy: Potešia vás silnejšie kosti, menej stresu aj lepšie trávenie

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

O zdravom stravovaní počúvame a čítame zo všetkých strán, no ruku na srdce – koľkí z nás sú skutočne ochotní dlhodobo sa vzdať bieleho cukru, spracovaných potravín a zaradiť do bežného jedálnička minimálne 5 kusov ovocia a zeleniny? Existuje veľmi veľa návodov, ako sa zdravo stravovať, no základom je najmä chcieť. Nasledujúce benefity možno zmenia váš pohľad a nájdete tú správnu motiváciu urobiť v stravovaní zásadné zmeny. Čo môžete získať?

1. Lepšie fungujúce srdce

Znížením obsahu sodíka a nezdravých tukov v strave máte šancu predísť vysokému krvnému tlaku, vysokému cholesterolu, ateroskleróze a ďalším vážnym srdcovo-cievnym ochoreniam.

2. Zdravý mozog

Viete o tom, že mozog je až zo 60 % tvorený tukom? Doprajte mu prospešné omega-3 mastné kyseliny, ktorých je v bežnej strave veľmi málo. Pre správne fungovanie dôležitých neurostransmiterov potrebuje ľudský mozog aj niacín (vitamín B3), pyridoxín (vitamín B6), kyselinu listovú (vitamín B9) a vitamín B12.

3. Silné kosti a zuby

Pre silné kosti a zuby je nevyhnutná strava s optimálnym obsahom vápnika a horčíka. Udržanie zdravých kostí predstavuje základný predpoklad pri prevencii osteoporózy a osteoartritídy.

4. Kontrola hmotnosti

Vláknina v jablkách, hruškách, listovej zelenine, či strukovinách zasýti na dlhú dobu. Za deň tak prijmete menej kalórií a máte skvelú príležitosť zredukovať svoju hmotnosť a vyhnúť sa riziku nadváhy až obezity.

5. Štíhlejší pás

Sacharidy, nadmerné množstvo sodíka, spomalené trávenie a zápcha môžu spôsobovať nafúknuté brucho. Rýchlym riešením je strava, ktorá obmedzuje príjem sodíka a nápojov s vysokým obsahom cukru.


Mohlo by vás zaujať: Nielen chutná, ale aj zdravá: Strava, ktorá pomáha chrániť pred rakovinou


6. Lepší spánok

Na kvalitu spánku negatívne vplýva obezita (riziko spánkového apnoe), pitie alkoholu a kofeínu, ťažké mastné alebo sacharidové jedlá. Produkciu spánkového hormónu môžete podporiť konzumáciou orechov, rýb, olejnatých semienok, mlieka, syrov, medu, …

7. Čistejšia a krajšia pokožka

Vhodné jedlo je dôležitejšie ako množstvo drahých krémov. Naša pokožka verne odráža to, čo jeme, a preto jej musíme dopriať dostatočný pitný režim a zdravú vyváženú stravu bohatú na antioxidanty A, C, E.

8. Produktívnejšie myslenie

Únava a podráždenosť, vysoká úroveň stresu, znížená výkonnosť a slabá koncentrácia môžu byť aj výsledkom častej konzumácie spracovaných potravín. Miesto množstva aditív, dochucovadiel a konzervantov sa vyberte cestou prirodzených chutí a čerstvých surovín.

9. Viac energie

Ak ste unavení a bez energie, začnite radikálnymi zmenami na tanieri. Zabudnite na kofeínové nápoje a sacharidové bomby. Omnoho lepšie poslúžia vajíčka, banány, drobné bobuľové ovocie, citrusy aj strukoviny, ktoré zabezpečia prísun prospešných živín.

10. Vyladené trávenie

Aby si črevá dokázali poradiť s denným prísunom škodlivín, musia byť zdravé črevné baktérie v prevahe. V zdravej strave preto významné miesto zastáva vláknina (prebiotikum) a fermentované potraviny ako jogurty, kefír, kyslá kapusta (probiotiká).


Mohlo by vás zaujať: Nastal čas na zdravšiu stravu a štíhlejší pás: Poradíme vám, ako začať!


11. Víťazstvo nad hladom a chuťami

Výživná a vyvážená strava dokáže malé zázraky – napríklad aj stabilizovať hladinu cukru v krvi. Ak ste mali ešte donedávna pravidelné „výjazdy“ do chladničky, za pár týždňov prevezmete plnú kontrolu nad tým, čo a kedy zjete.

12. Lepšia nálada

Konzumácia spracovaných potravín bez dostatku dôležitých živín zvyšuje riziko depresie a zápalových ochorení v tele, ktoré môžu spôsobiť zníženú produkciu serotonínu. Stavte na prospešné omega-3 mastné kyseliny, vitamíny skupín B a vitamín D.

13. Nižšie riziko rakoviny

Strava bohatá na vitamíny a antioxidanty obsiahnuté v ovocí pomáha chrániť bunky tela pred poškodením a preukázateľne znižuje riziko rozvoja rakoviny tráviaceho traktu.

14. Ušetríte

Kto povedal, že zdravá strava je záťaž pre peňaženku? Zelenina, strukoviny, ovocie, celozrnné obilniny a kvalitné mäso nestoja viac, ako polotovary a pravidelné návštevy rýchleho občerstvenia. Ak sa zlepší váš zdravotný stav, dokonca ušetríte aj na liekoch.

15. Perspektíva pre dlhší život

Zdravé srdce, zdravá myseľ, silnejšie kosti, nižšia úroveň stresu, fit telo, menej chronických chorôb – to všetko dáva šancu na zdravší, šťastnejší a dlhší život.


Snažíte sa zdravo stravovať? Ako sa vám to darí? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame