Ako schudnúť z brucha? Vieme, ako sa účinne zbavíte tuku aj bez brušákov

Brušný tuk

gettyimages

Tuk na bruchu nie je len estetickým, ale najmä zdravotným problémom.

Tuk na bruchu nie je len estetickým, ale najmä zdravotným problémom. Pokiaľ je obvod pása u žien väčší ako 88 cm a u mužov viac ako 102 cm, jedná sa o abdominálnu obezitu. Ako sa prepracovať k štíhlejšej línii?

Abdominálna obezita sa spája so zdravotnými problémami. Môže ísť napríklad o bolesti pohybového aparátu, reprodukčné a hormonálne ťažkosti, cukrovku, vysoký krvný tlak, cholesterol či dokonca rakovinu. Dobrou správou je, že „pneumatík“ sa môže zbaviť každý z nás, len treba zvoliť správnu stratégiu.

Základom je „čistá“ strava

S výrokmi, že svaly sa „vyrábajú“ v kuchyni, alebo že strava je pri chudnutí 70 -80 % úspechu, ste sa už určite stretli. Ak sa teda chceme zbaviť tuku na bruchu, zásadnejšej zmene stravovacích zvyklostí sa nevyhneme. Základom je uvedomiť si, že štíhle a zdravé telo potrebuje „čistú“ stravu. Jedná sa o konzumáciu prirodzených, čiže čo najmenej spracovaných potravín. Patria sem napríklad kvalitné mäso, vajíčka, biele jogurty, tvaroh, orechy, semiačka, ovocie alebo zelenina. Dôležité zásady takéhoto stravovania sú:

  • V rámci čistej stravy je nevyhnutné dbať aj na kvalitu konzumovaných potravín.
  • Preferovať tie od lokálnych pestovateľov a farmárov, poprípade produkciu z ekologického poľnohospodárstva.
  • Naopak, absolútne nevhodné sú priemyselne spracované potraviny.
  • Jedlo si ideálne pripravujte doma a šetrnými spôsobmi, ako je napríklad príprava v pare, dusenie či varenie. Pokojne si ho nabaľte do dózičiek a vezmite do práce miesto obeda.

Mohlo by vás zaujať: Spaľujte tuky a vyformujte si postavu za zlomok času: Toto zaručene funguje!


Čarovná skratka HIIT

Pokiaľ chceme zmenšiť obvod pása a stratiť prebytočný tuk, vrátane nebezpečného viscerálneho tuku okolo vnútorných orgánov, je potrebné venovať sa pravidelnému kardio tréningu. Nemusíte monotónne šliapať na stacionárnom bicykli či behať dlhé kilometre, skúste vysoko intenzívne intervalové tréningy (HIIT). Jedná sa o tréningy, v rámci ktorých sa v určitých časových intervaloch striedajú intervaly aktivity, kedy zaberáte naplno a intervaly odpočinku.

Spočiatku úplne postačí začať pomerom 1:4 (práca k odpočinku). To znamená, že 20 sekúnd sa budete hýbať na 100 % svojích síl, napríklad na stacionárnom bicykli, následne si doprajete 80 sekúnd veľmi mierneho šliapania, pri ktorom sa vydýchate. Potom všetko zopakujete ešte 7-krát. Takýto krátky tréning 3-4 razy týždenne vám pomôže dopracovať sa k štíhlemu bruchu rýchlejšie a efektívnejšie.

Samozrejme, pred cvičením si doprajte rozohriatie a dynamický strečing, na záver tréningu nezabudnite na vydýchanie a natiahnutie. V prípade zdravotných problémov treba tento spôsob pohybu vopred konzultovať s lekárom.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite konečne z brucha podľa vašich predstáv: Tentoraz sa vám to podarí


Diéty radšej bokom

Všetci z nás, čo sa pokúšajú o zhodenie zopár prebytočných kíl by mali mať na pamäti, že chudnutie je dlhodobý proces a neoplatí sa hazardovať so svojím zdravím držaním rôznych diét. Väčšina z nich aj tak končí jojo efektom, čo zrejme poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Kľúčové je zdravé a vyvážené stravovanie, ktorého súčasťou je vyvážený pomer všetkých makroživín – teda bielkovín, tukov i sacharidov. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby sacharidy tvorili 60 % celkového denného energetického príjmu, bielkoviny 15 % a tuky 25 %. Vylúčenie, alebo výrazné obmedzenie ktorejkoľvek z nich sa skôr či neskôr vypomstí, či už spomínaným jojo efektom či zdravotnými problémami.

Okrem kardio tréningov v posilňovni či na čerstvom vzduchu je dôležité prepašovať viac pohybu aj do bežného života. Využívajte schody namiesto výťahu, choďte na nákup pešo alebo sa dvakrát týždenne vyberte do práce na bicykli.


Čo pri boji s brušným tukom najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: MS, gettyimages
Odporúčame