Vyhrajte nad dlhodobou bolesťou: Pomôcť dokáže hudba alebo domáce zvieratko

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

S rôznymi formami bolesti sa pomerne často stretáva každý z nás. Môže byť tak intenzívna, že nám výrazne skomplikuje každodenný život. No nie vždy je to na škodu.

Práve naopak, akútna bolesť môže byť veľkým pozitívom. Bez nej by sme jednoducho nevedeli, že niečo s naším organizmom nie je v poriadku. Dnes sa bližšie pozrieme na chronickú bolesť, ktorá neraz pretrváva celé mesiace či dokonca roky. Čo je jej príčinou a čo nám pomôže zmierniť jej prejavy?

Akútna bolesť má ochranný charakter

Príčinou je poškodenie tkaniva či zápalový proces v organizme. Túto formu poznajú už malé deti. Či už je to poranenie kolien, hlavy, rôzne zlomeniny či iné zranenia, bolesť nás má informovať o tom, že organizmus utrpel vážny úraz, ktorý treba okamžite liečiť. Niekedy je jediným signálom život ohrozujúceho stavu, ktorý sa navonok neprejavuje žiadnym iným symptómom. Typickým príkladom je napríklad zápal slepého čreva. Akútne prejavy väčšinou trvajú dni až týždne, pričom sa primárne lieči ochorenie či zranenie, ktoré ich vyvolalo. Počas liečby aj samotná bolesť odznieva.


Mohlo by vás zaujať: Počúvajte svoje telo: Čo o vašom zdraví prezrádza záhadná bolesť?


Chronická bolesť je deštruktívna

Čo však robiť v prípade, že vás „niečo“ bolí, no lekár nemôže nájsť jasnú príčinu? Ak problémy pretrvávajú dlhšie ako tri mesiace, hovoríme už o chronickej bolesti. To, že je skutočný problém súčasnosti, dosvedčuje aj štatistika. Podľa American Academy of Pain Medicine ňou trpí až 1,5 miliardy obyvateľov našej planéty. A to je viac než dosť. Medzi najčastejšie typy chronickej bolesti patrí:

– bolesť hlavy
– pooperačná bolesť
– bolesť po úraze
– bolesť chrbta
– bolesť v dôsledku rakoviny
– artritída
– neurogénna bolesť
– psychogénna bolesť

Patríte do rizikovej skupiny?

Riziko vzniku rastie s vekom, pričom ho ovplyvňujú viaceré faktory. Ľudia, ktorí nie sú vo svojej práci až takí spokojní, ňou trpia oveľa častejšie. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí aj nadváha. Okrem samotného fyzického nepohodlia má chronická bolesť aj ďalšie nepríjemné dôsledky.

V prvom rade je to nemožnosť vykonávania činností, ktoré zdravým ľuďom nerobia žiadne problémy. Neraz sa stávame závislí od pomoci okolia, čo sa môže negatívne podpísať aj na našom psychickom stave. Na druhej strane, práve negatívne myšlienky ju dokážu ešte viac zhoršiť.

Pri liečbe je preto dôležité zamerať sa nielen na zmiernenie samotnej bolesti, ale aj na liečbu emocionálneho stavu človeka. Čo sa týka medikamentóznej liečby, tá nebýva až tak veľmi účinná. Podľa American Academy of Pain Medicine lieky na bolesť zaberajú len u 58 % pacientov. Aké mame teda možnosti?


Mohlo by vás zaujať: Trpíte častými bolesťami hlavy? Poradíme, ako sa ich zbaviť!


Existuje pomoc

Pozitívne účinky má akupunktúra, masáže, muzikoterapia, meditácia či prítomnosť domáceho zvieratka. Taktiež správna forma cvičenia môže pomôcť v boji s chronickou bolesťou. Ak trápi aj vás, môžete vyskúšať strečing, bicyklovanie, prechádzky či plávanie. Prípadne sa obrátiť na fyzioterapeuta, ktorý vám ukáže tie najlepšie cviky na zmiernenie bolesti. A nielen to, aj psychoterapia môže byť dôležitým prvkom v liečbe, na ktorý však zabúda väčšina pacientov.

Dbajme na zdravú stravu, pohyb a doprajme si dostatok spánku. Ak sa u nás už bolesť vyvinula, pokúsme sa zapájať do bežných aktivít. Je dôležité vydržať a nevzdať sa. Taktiež skúste vyhľadať podpornú skupinu ľudí, ktorí taktiež trpia chronickou bolesťou. Navzájom si môžete byť veľkou oporou.


Akými spôsobmi sa s dlhodobou bolesťou snažíte bojovať  vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame