Vyjadriť sústrasť je malé umenie: Čo hovoriť smútiacim a čo radšej nie?

Pohreb

thinkstockphotos.com

Vyjadriť niekomu sústrasť môže byť náročné a občas sa stane, že v nervozite poviete niečo, čo vôbec nie je utešujúce ani povzbudzujúce. Istým frázam by ste sa mali pri komunikácii so smútiacimi radšej vyhýbať. Sú síce známe a isto ich vyslovujete s dobrým úmyslom, no na druhej strane sa nemusia stretnúť s porozumením.

„Viem, ako sa cítiš“

Hoci tiež trpíte odchodom istej osoby (rodiča, partnera alebo súrodenca), nikdy nemôžete presne vedieť, ako sa cíti niekto iný. Vzťah, ktorý ste so zomrelým mali vy, je odlišný od vzťahu, aký mal k ostatným ľuďom. Pocit prázdna majú viacerí v jeho okolí, no nie každý ho vníma rovnako. Po tejto vete môže smútiaca osoba nadobudnúť pocit, že ich strata je rutinnou a nedôležitou záležitosťou, rovnako ako milióny ďalších. Vaši priatelia a známi v takejto situácii nepotrebujú počuť, že viete, ako sa cítia. Potrebujú vedieť, že vás v prvom rade zaujíma to, ako dané okolnosti prežívajú oni.

„Mrzí ma tvoja strata. Ale mal by si počuť, čo sa stalo jednému môjmu známemu…“

Na takéto príbehy by ste si mali nájsť čas inokedy, no rozhodne nie na pohrebe alebo kare. Ten, kto práve zažíva žiaľ za blízkym, by sa nemal cítiť akoby smrť ich milovaného bola nejakou súťažou v trápení. Možno si myslíte, že takáto poznámka im poskytne cennú perspektívu, v skutočnosti to však iba vyznie tak, akoby sa ich strata nerátala a nebola dôležitá.


Mohlo by vás zaujať: Najoriginálnejšie truhly na svete: Ktorá sa páči vám?


„Je to v skutočnosti požehnanie“

Touto vetou často utešujeme smútiacich po dlhej a vysiľujúcej chorobe. Ak však smrť ukončí dlhé a neznesiteľné utrpenie chorého, potom nejde o žiadne požehnanie. Takmer každý mal nejakého príbuzného, ktorý zomrel po dlhej dobe, pripútaný na lôžku a v bolestiach. Aby ste pomohli priateľom vyrovnať sa s takou stratou, buďte voči nim pozorní a vľúdni, ale nie netaktní.

V takom veku sa to dalo čakať“

S pribúdajúcimi rokmi si každý uvedomuje blížiaci sa koniec. Keď je však niekto súčasťou vášho života dlhý čas, začnete jeho život považovať za samozrejmosť. Ak prežije a zvládne náročné ochorenie či operáciu, začnete veriť, že zvládne všetko a nikdy vás neopustia. Je len veľmi ťažké predstaviť si život bez milovanej osoby. Takže napriek tomu, že toto tvrdenie je pravdivé, nechajte si ho radšej pre seba. Pre smútiacu rodinu nie je nijakou útechou.


Mohlo by vás zaujať: Briti si zvolili najvtipnejší nápis na náhrobku: Toto je on!


„Zomrel tak, ako by chcel“

Nebezpečná veta, najmä keď zomrie mladý človek. Rovnako ako nepoznáte pocity, ktoré prežívajú pozostalí, nemôžete ani vedieť, aké očakávania a plány do života mal zosnulý. Je pritom jedno, či zomrel ako 20 alebo 90-ročný. Preto povedať, že niekto zomrel takou smrťou, ako si predstavoval, je veľmi riskantné.

„Mala by si si prečítať túto knihu. Mne to veľmi pomohlo“

Hudba, kniha alebo filmy naozaj dokážu pomôcť pri vyrovnávaní sa s odchodom blízkej osoby, pretože poskytujú útechu alebo rozptýlenie. Pri písaní kondolenčného listu môžete citovať výrok z vhodného diela. Nenúťte však smútiaceho známeho do čítania alebo sledovania niečoho, čo sami nechcú len preto, že sa to páčilo vám.


Mohlo by vás zaujať: Čaká vás svadba či pohreb? Zistite, ktorá kravata a uzol sú pre vás najlepšie!


Nepovedať nič

Nedovoľte strachu, že poviete niečo nevhodné, aby vás prinútil nepovedať nič. Je to totiž rovnako zlé ako vysloviť niečo nepekné. Načúvajte svojim priateľom a ich žiaľu a potom niečo povedzte. Ľudia, ktorí práve zažívajú smrť v rodine, neočakávajú, že prídete s nejakou múdrou radou, ktorá okamžite odstráni ich smútok. Čo potrebujú je, aby ste pri nich stáli s otvorenou náručou a uchom pripraveným vypočuť si ich trápenie.

Čo je vhodné povedať

  • „Je mi to ľúto.“ Jednoduché a úprimné slová, ktorými dáte najavo, že sa vás ich strata dotýka tiež.
  • „Mal som ho/ju veľmi rád. Spomínam si, keď…“ Milá alebo dojímavá spomienka na niekoho, kto vás nedávno opustil, prináša hrejivý pocit a často pozdvihne náladu, najmä na kare.
  • „Myslím na teba.“ Krátka veta, ktorou priateľom pripomeniete, že hoci sa možno cítia osamelo, nie sú sami. 

Ako zvyčajne prajete sústrasť pri úmrtí blízkeho vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame