Vyjedáte chladničku, hoci vôbec nie ste hladní? Vieme, ako s tým prestať!

jedlo

photl.com

Prichytili ste sa už pri tom, že ste v rámci sledovania televízie vyzobali celé vrecko čipsov alebo celú tabuľku čokolády? Pokiaľ je to len z času na čas, možno práve vtedy potrebujete doplniť minerály alebo cukor. Nájazdy do chladničky či do skrinky so sladkosťami sa však v mnohých domácnostiach stávajú každodennou realitou. A to aj v prípade, že členovia rodiny nepociťujú žiaden alebo len minimálny hlad. Za všetkým sa skrývajú hry mozgu a pridaných ochucovadiel. Čo spôsobuje umelý apetít a ako s ním účinne bojovať?

Nie je hlad ako hlad

Keď sa hladina cukru v krvi zníži, pečeň vyšle do hypotalamu signál, ktorý zalarmuje chuťové bunky a vyvoláva pocit, že okamžite potrebujeme z jesť sendvič alebo hocičo iné, na čo máme chuť. Pod vplyvom týchto pocitov obyčajne začneme rabovať chladničku, pričom svoje brucho dostatočne nepočúvame. Jemné kňučanie totiž môže znamenať aj obyčajný sťah žalúdka pri trávení. Rozlúštiť samotný hlad je oveľa náročnejšie ako identifikovať smäd. Aj preto pohyby v žalúdku neraz zajedáme z celkom nesprávnych dôvodov. Tie sa však, bohužiaľ, skôr či neskôr odrazia na našej postave aj zhoršenom zdraví.


Mohlo by vás zaujímať: Priveľa cukru škodí každému: Zbavte sa závislosti na sladkom čo najskôr


Servírovanie hrá veľkú rolu

V jednej zo štúdií výskumníci ponúkli účastníkom rovnaké jedlo na klasických tanieroch a papierových táckach. Celkové množstvo prijatých kalórií však v oboch prípadoch nebolo rovnaké. Väčší apetít bol zaznamenaný o tých jedincov, ktorí dostali svoju porciu na keramickom tanieriku so servítkou, čo sa im podvedomí spájalo s časom hlavného jedla. Papierové tanieriky a plastové poháriky si však zvyčajne dávame do súvisu len s drobným občerstvením. Preto účastníci, ktorí jedli z takéhoto riadu, skonzumovali menej dobrôt. Pre praktické využitie má však najväčšiu hodnotu celkom iný poznatok. Podľa vedcov platí, že čím väčší tanier pred sebou máme, tým viac jedla nám prejde dole hrdlom. Bez ohľadu na to, ako veľmi sme hladní.

Zradca glutaman

Naše chute do veľkej mieri ovplyvňujú potravinárske prísady, z ktorých najviac vyniká práve glutaman sodný. Vďaka nemu je totiž chuť jedla výraznejšia a pre ľudský organizmus sa stáva návykovou. Prepadla vás už niekedy šialená chuť na paprikové, cibuľkové čipsy alebo hamburger? Postaral sa o ňu práve obsiahnutý glutaman. Na obaloch je označovaný ako E621 a najväčší podiel má práve v nasledovných potravinách:

  • instantné polievky – práve v nich má glutaman svoj pôvod
  • slané snacky – predovšetkým oriešky v cestíčku a čipsy
  • bujóny
  • dochucovadlá jedál – žlté prášky s drobným výťažkom sušenej zeleniny a s množstvom soli

Mohlo by vás zaujímať: Sedem sabotérov vašej diéty: Ak chcete schudnúť, na tieto potraviny zabudnite!


Ako s umelým apetítom účinne bojovať?

1. Hlad je prezlečený smäd. Predtým, ako si naložíte veľkú porciu jedla, skúste sa napiť a sledujte reakciu svojho žalúdku.

2. Zjedzte aspoň jedno jablko denne. Udrží vaše trávenie v plynulom chode a zasýti vás, ak nie ste príliš hladní.

3. Dbajte na dostatok spánku. Bolo niekoľkokrát dokázané, že ľudia, ktorí si počas noci dostatočne neoddýchli, majú počas dňa väčší apetít, sú hladnejší a v konečnom dôsledku aj viac zjedia. Receptom na prejedanie sa je teda aj 7- až 8-hodinový spánok.

4. Pri jedle spomaľte. Dôkladne prežúvajte a na jedlo si vynahraďte dostatok času. S dezertom počkajte aspoň 20 minút. Približne toľko totiž mozgu trvá, kým si uvedomí, že žalúdok je už plný.

5. Pozorne študujte etikety a nenakupujte potraviny s veľkým obsahom glutamanu.

6. Nevytvárajte si doma žiadne zásoby sladkostí ani slaných chuťoviek. Ak ich nebudete mať na dosah, nebudú vás pokúšať a ľahšie im odoláte.


Zápasíte aj vy s chuťami na niečo sladké či slané? Ako im odolávate? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame