Vykurovacia sezóna je za dverami: Doprajte vášmu komínu revíziu, kým je čas

komín

sxc.hu

Hoci sa cez deň ortuť teplomera doteraz šplhala k dvadsiatke, v noci postupne klesá k nule. V niektorých kútoch Slovenska sa dokonca ľudia už v septembri pripravovali na prvé prízemné mrazy. Všetky tieto signály sú dôkazom toho, že už onedlho budeme musieť uviesť do prevádzky vykurovacie telesá. Ešte predtým však nezabudnite na pravidelnú údržbu komína. Zanedbanie tejto prípravy na vykurovaciu sezónu totiž môže mať katastrofálne následky.

Prečo je kontrola komína taká dôležitá?

Pred začiatkom vykurovacej sezóny je kontrola komína doslova nevyhnutnosťou. Z bezpečnostného hľadiska treba vnímať jeho dve najväčšie riziká – riziko vznietenia a prepúšťania nebezpečných splodín horenia. Predpokladom na to, aby mala vykurovacia sezóna vo vašej domácnosti hladký priebeh, je dobrý ťah komína. Práve ten zabezpečí, že spaliny sú odvedené cez strechu do ovzdušia a nevracajú sa späť do obývaných miestností. Skontrolovať by ste mali preto technický stav a statiku komína, ale aj jeho zabezpečenie pred upchatím šachty snehom (strieška a podobne). Ďalej si treba všímať tesnosť komínových dvierok a čistotu v ich okolí.


Mohlo by vás zaujímať: Jeseň vo vašom príbytku: Ako zútulniť interiér počas farebnejších dní?


Bezproblémová priechodnosť komínového prieduchu je dôležitá najmä v prípade, ak ako palivo používate plyn. Ten totiž nie je cítiť a jeho splodiny môžu zaplniť interiér bez toho, aby ste o tom vôbec tušili. Nadýchaním sa nebezpečných molekúl CO môžete vy alebo vaši blízki prísť o život.

Zvýšenú pozornosť by ste komínu mali venovať aj v prípade, ak kúrite tuhým palivom. Vtedy sa totiž na stenách komína tvoria nánosy sadzí, ktoré za určitých podmienok môžu začať horieť. Teplota okolo 1200 °C spôsobí, že v priebehu niekoľkých okamihov prídete o komín, následne svoj cenný majetok a v najhoršom prípade aj o strechu nad hlavou.

Zvládnete to sami?

Aj keď na prvý pohľad ide o jednoduchú záležitosť, čistenie a ďalšiu údržbu komína prenechajte odborníkovi. Ak vám totiž bude chýbať potvrdenie od kominára, pri kontrole môžete vyfasovať pokutu až do výšky sto eur. Oveľa vyššiu škodu však pocítite, ak vo vašom príbytku dôjde k požiaru. Nielenže sa tak samým sebe postaráte o ťahanice s poisťovňou a zháňaním náhradného ubytovania. K celkovej strate navyše môžete rovno prirátať 330 eur. Táto čiastka predstavuje sankciu za nedodržanie vhodného technického stavu komínových telies.


Mohlo by vás zaujímať: Estetika a príroda v jednom: Páčilo by sa vám bývanie pod zelenou strechou?


Čo hovorí zákon?

Aj keď mnohí ľudia povinnosti v súvislosti s revíziou komína zanedbávajú, ich plnenie všetkým občanom bez rozdielu ukladá zákon. Právna norma pritom rozlišuje typ paliva a celkový tepelný výkon. Jej plnenie nariaďuje § 20 Vyhlášky MVSR 401/2007.

Komín sa musí počas prevádzky čistiť a kontrolovať najmenej v týchto lehotách:

 a) ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW, raz za:

  • štyri mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá,
  • šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky,
  • dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou,

 b) ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW, raz za:

  • dva mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá,
  • šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá.

Kedy ste svoj komín nechali naposledy vyčistiť vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame