Vykurovacia sezóna sa rozbehla: Vyžeňte suchý vzduch a ochráňte si zdravie

suchý vzduch

thinkstockphotos.com

Zima už silno klope na dvere a my začíname svoje domácnosti viac a viac vykurovať. Vzduch v uzavretých miestnostiach však cirkuluje oveľa menej a vysušuje sa, čo má za následok viaceré zdravotné ťažkosti. Zistite, ako sa so suchým vzduchom v čase nízkych vonkajších teplôt vysporiadať a ako eliminovať jeho negatívne účinky na náš organizmus.

Správna vlhkosť je základom zdravého bývania

Zatiaľ čo zle zaizolované obytné domy v zimnom období bojujú s plesňami, iné trápi príliš vysušený vzduch. Ani jeden extrém  nie je pre naše zdravie bezpečný, práve naopak. Na to, aby sme zaistili optimálnu vlhkosť vzduchu vo vnútornom prostredí, slúži vlhkomer. Ten si môžete kúpiť samostatne spolu s teplomerom alebo ako súčasť meteostanice. A čo vám vlastne napovedia jednotlivé percentá?

  • 40–60%: optimálna vlhkosť, ktorá zdraviu nijako neškodí a prispieva k tomu, aby sme sa vo vnútri cítili komfortne
  • pod 30%: suchý vzduch, ktorý predstavuje riziko najmä v prípade, ak sme mu vystavení dlhodobo. Prax ukazuje, že v niektorých nepriedušných bytoch vlhkosť vzduchu klesá v zime až k hodnote 20%.
  • nad 60%: veľmi vlhký vzduch, ktorý podporuje expanziu mikroorganizmov a plesní

Okrem optimálnej vlhkosti je dôležité postarať sa aj o správnu izbovú teplotu. Zatiaľ čo cez deň sme zvyknutí na 20–23 °C, v noci sa lepšie vyspíme pri 18 °C. Nezabúdajte, že schopnosť vzduchu viazať vodu závisí práve od teploty, a preto sú namerané hodnoty vždy relatívne. Na orientáciu však úplne postačujú.


Mohlo by vás zaujímať: Suchý vzduch škodí zdraviu: Pripravte sa na prekúrené miestnosti už dnes


Prečo suchý vzduch predstavuje riziko?

Horúce radiátory v kombinácii s nedostatočným vetraním výrazne znižujú vlhkosť vzduchu za dverami našich príbytkov. Výsledkom je, že vzduch sa stáva menej bohatým na molekuly vody a takto ochudobnený preniká dýchacími cestami priamo do pľúc. Za normálnych podmienok sa vzduch na sliznici nosa prečistí, zvlhčí a ohreje. V prekúrených miestnostiach však toto nie je možné. Nízka vlhkosť vzduchu navyše spôsobuje, že chýbajúca voda je odoberaná z pokožky, spojiviek a slizníc a následne je odovzdaná do okolitého prostredia. To predstavuje pre organizmus záťaž, v dôsledku ktorej vznikajú rôzne zdravotné problémy a telo je celkovo náchylnejšie na rôzne ochorenia.

Telo vplyvom suchého vzduchu trpí

Popraskaná pokožka pier a rúk, či vysušená sliznica nosa – to sú len niektoré z negatívnych dôsledkov prekúrených miestností. Ak sa situácia nerieši, môže to zájsť až tak ďaleko, že sa vám pustí krv z nosa, alebo vzniknú nepekné a najmä bolestivé chrasty. Ďalej vás môže postretnúť škrabanie v hrdle, kašeľ, podráždené a začervenané oči, prípadne alergie. V neposlednom rade riskujete pokles obrany schopnosti, čím umožníte infekciám ľahší prístup do organizmu. Nedostatočná hydratácia znižuje tiež kvalitu spánku a s tým spojenú dennú únavu.


Mohlo by vás zaujímať: Obdobie suchého vzduchu v domácnostiach je tu: Ako si s ním poradiť?


Stavte na prírodné materiály

Ak budujete úplne nový dom, myslite na zdravú klímu už teraz a pouvažujte nad hlinenými omietkami. V prípade, že stavbu či rekonštrukciu nechystáte, staňte sa milovníkom izbových rastlín. Ich listy totiž dokážu účinne odparovať vodu zo zálievky a ako bonus skvele doplnia celý interiér. Ak navyše použijete klasické hlinené kvetináče bez náteru, priaznivý účinok ešte znásobíte.

Vetrajte naozaj účinne

Keď vonku klesne teplota pod bod mrazu, otváraniu okien sa zvyčajne vyhýbame. Aby sme však docielili správne okysličenie aj vlhkosť, nemusíme drkotať zubami pri okne vo vetracej polohe. Uprednostnite rýchlu a nárazovú výmenu vzduchu tým, že na pár minút otvoríte okno dokorán a zase zavriete. Vznikla vám po sprchovaní doslova parná sauna? Kľučky na okne sa nechytajte, ale otvorte dvere kúpeľne dokorán. Prúdenie vzduchu sa postará o to, že para prenikne aj do ostatných častí bytu.


Mohlo by vás zaujímať: Myslite na svoje oči, pokožku aj zdravie: Zvlhčujte vzduch podľa našich rád


Dajte šancu technológiám

Medzi prírodnými cestami, ako zvlhčiť vzduch, kedysi dominovali misky s vodou na radiátoroch. Ako oveľa účinnejšie sa však javí, ak na radiátor prevesíme mokrý uterák a voda sa odparuje z celej plochy. Pomôcť môže takisto to, že opratú bielizeň nesušíme na balkóne, ale v interiéri. V prípade, že vám to rozpočet dovoľuje, vyberte si niektorý z elektronických zvlhčovačov. Medzi základné typy patrí parný a ultrazvukový, ktorý však na domácich miláčikov môže pôsobiť rušivo.


Trápia vás v zime zdravotné ťažkosti spôsobené suchým vzduchom? Ako ich riešite? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame