Vyleštite drevené povrchy domácimi prostriedkami: Poradíme vám, ako na to

Čistenie

thinkstockphotos.com

Patríte medzi ľudí, ktorým na čistote domácnosti naozaj záleží? Zaujímate sa o to, akými prostriedkami docieliť nielen čistotu nábytku, ale i jeho ošetrenie? Pripravili sme si pre vás niekoľko receptov, ktoré sa stanú vašimi obľúbenými domácimi pomocníkmi.

Pokiaľ ide o drevený nábytok, netreba špeciálne zdôrazňovať, že jeho čisteniu treba venovať o trochu väčšiu pozornosť, než sme zvyknutí. Obyčajné sprejové prípravky na drevené povrchy totiž nie sú tou najvhodnejšou voľbou. Tie totiž škvrny často len prekryjú peknou lesklou vrstvou, ktorá vyvolá dojem čistoty, v skutočnosti ale drevo neochráni. Vyberte si teda niektorý z nasledujúcich receptov.

Čistiaci prostriedok z octu

Pred leštením alebo aplikáciou prostriedku na hĺbkovú ochranu dreva je nutné ho poriadne očistiť. Zmiešajte teda 1 šálku filtrovanej vody s 3 polievkovými lyžicami octu. Do tekutiny ponorte čistú utierku, následné prebytočnú vyžmýkajte a drevo krúživými pohybmi poriadne pretrite.

Leštidlo z olivového oleja

Na prípravu tohto olivového zázraku budete potrebovať 1½  šálky olivového oleja, 1 šálku citrónovej šťavy alebo niekoľko kvapiek citrónového esenciálneho oleja, ďalej fľašku (najlepšie sklenú) s rozprašovačom, prípadne miskua 2 čisté utierky. Zmiešajte olivový olej s citrónovou šťavou tak, aby sa obe tekutiny dobre premiešali. Naneste prípravok na čistú utierku a následne krúživými pohybmi pretrite drevený povrch. Nechajte pôsobiť aspoň päť minút a druhou čistou utierkou potom povrch vyleštite. Prípravok môžete skladovať, avšak najvhodnejšou nádobkou je sklená fľaška.


Mohlo by vás zaujať: 30 praktických rád pre čistučkú domácnosť: Oplatí sa ich vyskúšať!


Obnova drevených povrchov

Drevenému nábytku škodí priame slnečné svetlo, pravidelné mechanické znečistenie, vlhkosť aj sucho. Na obnovu drevených povrchov odporúčame pripraviť prostriedok, na ktorý budete potrebovať ¼ šálky čerstvej citrónovej šťavy, 1/8 šálky destilovaného bieleho octu a 1/8 šálky ľanového oleja. Všetky prísady dôkladne zmiešajte, aby sa spojili a suchou handričkou môžete naniesť na povrch. Po niekoľkých ošetreniach týmto prípravkom budete vidieť, ako sa vášmu drevenému nábytku vracia stratená vitalita.

Ochrana z včelieho vosku

Ak chcete udržať drevené povrchy vo vašej domácnosti trvalo lesklé, ale najmä chránené pred škodlivými  vlhkosti, či pred vysychaním, súčasťou vašich domácich prostriedkov by sa mal stať práve včelí vosk. Na prípravu jedného z nich budete potrebovať ½ šálky strúhaného včelieho vosku, 1½ šálky olivového oleja, niekoľko kvapiek esenciálneho oleja s vašou obľúbenou vôňou a misku s uzatvárateľným vekom či nízku sklenenú fľašku, ktorá bude mať dostatočne široký otvor. Včelí vosk rozpustite nad vodným kúpeľom (rovnako ako pri príprave čokoládovej polevy). Keď bude vosk úplne tekutý, primiešajte olivový olej a pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja. Nalejte zmes do pohára pre uskladnenie a nechajte stvrdnúť. Pred každým použitím môžete potrebné množstvo prípravku nechať zmäkčiť v mikrovlnke zhruba na 25 až 30 sekúnd. Pred aplikáciou drevo vyčistite vlhkou handričkou a vytrite do sucha. Až potom povrch ošetrite handričkou s včelím voskom, opäť krúživými pohybmi. Pamätajte, že tento prípravok je určený najmä na ochranu dreva.


Mohlo by vás zaujať: Vynikajúca sóda bikarbóna: Zaručí vám čistučkú a voňavú domácnosť


Odstráňte mapy od pohárov

Zmiešajte 1 šálku destilovaného bieleho octu s 1 šálkou olivového oleja (alebo iného rastlinného oleja). Na odstránenie zaschnutých fľakov od pohárov jednoducho pretrite drevený povrch touto tekutinou a následne utrite mäkkou handričkou.

Jednoduchý tajný tip

Ak sa vám práve nechce pripravovať nejaký domáci čistič, alebo jednoducho nemáte čas, drevo môžete ošetriť aj obyčajným kokosovým olejom. Predtým ale povrch utrite vlhkou handričkou a následne suchou utierkou krúživými pohybmi aplikujte olej priamo na drevo. Všetky prostriedky sú veľmi jednoduché a bezpečné a pri správnom skladovaní v chlade a tme vydržia aj dvanásť mesiacov.


Mohlo by vás zaujať: Ako si prevoňať a vyčistiť byt a spotrebiče bez chémie


Aké účinné prostriedky na leštenie drevených povrchov v domácnosti používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame