Vyložené nohy, šťavy a pohyb: Zastavte tvorbu kŕčových žíl hneď v zárodku

Joga

thinkstockphotos.com

Kŕčové žily sú daňou za moderný spôsob života. Trpí nimi priemerne každý druhý človek, nevyskytujú sa však v kultúrach, kde sedenie nepatrí k náplni života. Vekom sa predpoklady na vznik varixov zvyšujú a ľudia nad šesťdesiat majú až štvornásobne zvýšené riziko ochorenia ako štyridsiatnici. Najvyšší čas niečo pre seba a svoje zdravie urobiť.

Existuje niekoľko spôsobov, ako možno proti kŕčovým žilám bojovať. Zväčša nejde o nič zložité a najmä ak máte genetické predpoklady na ich vznik, by ste nemali nič zanedbať.

Rozhýbte sa – a najmä svoje lýtka

Pre telo nie je jednoduché dostať krv z dolných končatín hore, naspäť do srdca. V tom mu pomáha svalová pumpa. Ak však svaly nekultivujeme a ochabnú sedením, krvný systém začne mať problémy a vznikajú varixy. Preto je pohyb jedným zo základných atribútov boja voči varixom. Dokonca pomáha aj v prípadoch, ak je sklon k tomuto ochoreniu podporený dedičnosťou. Možno povedať, že lýtka sú akýmsi srdcom obehu krvi v dolných končatinách. Preto by nemali dlhodobo ostať stuhnuté. Pri dlhšom sedení pomáha aspoň ich striedavé napínanie a uvoľňovanie, krúženie členkami, či hýbanie prstami. Aj tieto malé úkony môžu odohnať veľké problémy.

Stavte na šťavy a vitamíny

Zeleninové šťavy prinášajú do tela výživu, z ktorej profitujú žily aj cievy. Vynikajúca aj osviežujúca počas leta je mrkvová šťava a zaberá aj vývar z pohánkových otrúb. Najúčinnejšie preventívne kombinácie sa ukázali vitamín C, zinok, vitamín E, koenzým Q10. V strave by mala dominovať vláknina a menej nasýtených tukov.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


Vykladajte si nohy

Najlepším preventívnym opatrením je vyložiť si nohy a to viackrát denne. Nejde však len o vystretie nôh napríklad na taburetku pred televízorom. Ak chcete predchádzať problémom, nohy je potrebné dostať do pohybu. Najvodnejší spôsob je takzvané bicyklovanie, ktoré poznáte zo školy – ležíte na podložke na chrbte a nohami „bicyklujete“.

Skúste elastické pančuchy

Hodia sa ľuďom vo vyššom veku a v prípade dedičnej predispozície na vznik varixov. Takúto ozdobu si doprajte hlavne vtedy, ak musíte v práci dlhodobo sedieť alebo naopak stáť bez možnosti prechádzky, uvoľnenia nôh, precvičenia. Obliecť by ste si mali aj keď sa chystáte cestovať lietadlom.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé žily až do konca života: Stavte na prevenciu a tieto jednoduché cviky!


Uvoľnite sa

V protiklade so zdravotnými elastickými pančuchami sú podkolienky, ponožky, či u žien silonky, ktoré nohy sťahujú pod kolenom a tým ešte viac sťažujú prúdenie krvi. Ak je to čo i len trochu možné, vyhýbajte sa oblečeniu, ktoré robí na nohých povestné „krúžky“.

Teplo radšej striedajte

K vzniku kŕčových žíl prispieva aj dlhodobé pôsobenie vysokých teplôt. Striedanie teploty je však najlepšia prevencia. Takzvané škótske streky, kombinácia horúcej a studenej vody je príjemným relaxom a výnimočne účinným nástrojom na flexibilné cievy. Určite tejto procedúre nehovorte nie.

Skoncujte s fajčením

Ak po päťdesiatke fajčíte, zhoršujete si vyhliadky na pokojnú starobu. Teda ak si s ňou práve nespájate pobyt v čakárni u lekára. S množstvom civilizačných ochorení si môžete pripočítať aj varixy. Fajčenie totiž vedie k oslabeniu a zúženiu cievnych stien. 


Máte skúsenosti s kŕčovými žilami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame