Výmena cez internet: Zaujímavý spôsob zbavenia sa nepotrebných vecí

Výmenný obchod

flickr.com/MatsGoldberg

Ľudia kedysi peniaze nepoznali. Všetko, čo potrebovali, získavali vďaka výmennému obchodu. Niečo podobné si môžete skúsiť aj dnes.

V súčasnosti môžete svoje veci vymieňať aj na internete. Ako? Veľmi jednoducho. Na špecializovaný web vložíte klasický inzerát, ako by ste čosi chceli predať s tým rozdielom, že za danú vec nedostanete peniaze, ale inú vec. Jednoduché a rýchle.

Možno máte doma starý kus nábytku, po ktorom niekto veľmi túži. Alebo ste našli starú mincu, ktorá má pre niekoho obrovskú hodnotu. Tak sa výmenou môžete dostať k veľmi zaujímavým kúskom.

Neuveriteľná výmena

Má je na svedomí Kyle MacDonald. Tomu sa podaril neuveriteľný kúsok. Ako prvú vymenil červenú spinku za pero v tvare rybičky. Toto pero vymenil za ručne vyrezanú kľučku na dvere. Kľučku na dvere vymenil za plynový ohrievač jedla, ten za benzínový generátor a ten za neónovú reklamu Budweiser. Mnoho milovníkov piva by tu s výmenou skončilo, predsa len, takýto štýlový doplnok má naozaj málokto. K reklame Kyle doložil sud piva a celé to vymenil za snežný skúter. Veľmi dobrá výmena. Skúter vymenil za výlet pre dvoch do Britskej Kolumbie a ten za karavan. Z červenej kancelárskej spinky karavan! Naozaj neuveriteľná výmena. Chcete vedieť tajomstvo? Pri karavane to ešte nekončí.

Tento karavan vymenil za nahrávaciu zmluvu u spoločnosti Metalworks. Zmluvu vymenil za ročný prenájom v Phoenixe, ten za stretnutie so spevákom Alice Cooperom. To vymenil za snehovú guľu podpísanú kapelou KISS, tú za rolu vo filme Donna on Demand. A potom uskutočnil finálnu výmenu. Rolu vo filme vymenil za dom. Tak sa po 14 výmenách stal z obyčajnej spinky dom.

Samozrejme podobný husársky kúsok sa vám možno nepodarí, no vymieňanie sa nemusí stať cieľom, ale cestou. Budete sa tešiť z každej výmeny a to sa stane závislosťou.


Mohlo by vás zaujímať: Hromadia sa vám doma nepoužívané veci? Takto s nimi konečne zatočíte!


Chcete si to skúsiť? Neváhajte!

V zahraničí podobné služby už fungujú pomerne dlho, v Česku a na Slovensku sú len objavované. Ak naše domáce portály ponúkajú malý sortiment vecí na výmenu, môžete siahnuť aj po tých zahraničných. Niektoré stránky nepožadujú dokonca ani registráciu, jednoducho zadáte inzerát, či reagujete na ponuku bez registrácie. S ňou však získate na dôveryhodnosti u iných užívateľov, rovnako získate aj lepšie možnosti nastavovanie svojho profilu. Registrácie bývajú bezplatné. Stránky, ktoré poskytujú tieto služby sú napríklad vymenicka.sk, vymenaveci.cz či craigslist.com.

Pri pridaní inzerátu si môžete vybrať okruh vecí, za ktoré chcete svoju vec vymeniť. Napríklad či uprednostňujete elektroniku, knihy či služby. Áno, vymieňať môžete aj služby. Napríklad za knihu niekomu nafotíte pekné fotky, za mixér uštrikujete sveter a podobne. Fantázii sa medze nekladú. Ak nemáte vyhradený okruh vecí, o ktoré máte záujem, môžete čakať na najrôznejšie ponuky na výmenu.

Akú mám záruku, že požadovanú vec naozaj dostanem?

To je otázka mnohých. Žiaľ, podobné portály nedokážu garantovať bezpečnosť obchodu. S tým sa však stretnete aj pri klasických inzertných portáloch. Celé je to na dohode medzi dvoma stranami, ktoré sa výmeny zúčastnia. Musíte sa tak spoliehať na seriózny prístup druhej strany. Niektoré stránky majú systém hodnotenia, vierohodným užívateľom píšu ostatní skúsenosti s ním a tak môžete odhadnúť komu sa dá veriť a komu nie. Istým bezpečnostným opatrením je aj vertifikácia adresy. Ak o ňu požiadate, na vašu adresu vám príde poštou číselný kód. Po jeho zadaní získate lepší status medzi užívateľmi. Tí uvidia, že adresa, ktorú uvádzate je skutočne pravá.

Výmena vecí je populárna skôr u mladých ľudí. No nemusí sa jej obávať nikto. Je to niečo nové, vzrušujúce a môže sa z toho stať aj váš koníček. Ak tomu neveríte, skúste to risknúť s nejakou vecou, bez ktorej si život viete predstaviť. Napríklad starú, mnoho krát prečítanú knihu. A nechajte sa prekvapiť, čo vám za ňu iní ponúknu.


Vyskúšali ste už výmenu nepotrebných vecí na Internete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/MatsGoldberg, flickr.com/MatsGoldberg, David
Odporúčame