Vynaliezaví falšovatelia: Zarábajú aj na liekoch, suveníroch či autodieloch!

Lieky

sxc.hu

Falšovatelia značkového tovaru sa snažia držať krok s dobou a okrem tradičného oblečenia či obuvi vyrábajú napodobeniny nových predajných hitov, ako sú napríklad náplne do elektronických cigariet, náramky či upomienkové predmety. Rozmáha sa tiež obchod s falšovanými liekmi. Na Česko-francúzskom kolokviu o presadzovaní práv duševného vlastníctva to povedala Markéta Krčmářová z Generálneho riaditeľstva ciel ČR.

Najnovším trendom sú v rámci dovozov z tretích krajín falzifikáty esencií do elektronických cigariet, ktoré sú k nám dopravované väčšinou letecky hlavne z Číny a Hongkongu,“ uviedla Krčmářová. Napodobeniny značkových náplní do elektronických cigariet podľa Krčmářovej môžu vážne poškodiť zdravie, pretože majú pochybné zloženie. Odborníci nevylučujú, že niektoré z nich obsahujú aj životu nebezpečné látky, ktoré sa používajú ako prísady do chladiacich zmesí.

Zároveň sa zvyšuje počet zásielok falšovaných liekov, ktoré pochádzajú hlavne z Indie. Kým v roku 2010 colná správa evidovala 89 prípadov zhabaných zásielok falzifikátov liekov, tak vlani ich počet vzrástol na 204. Lieky sa tak z pohľadu početnosti prípadov tovaru zadržaného v colnom konaní umiestnili na druhom mieste za oblečením. „Je to celosvetový problém a Česká republika samozrejme nie je výnimkou,“ podotkla Krčmářová.


Mohlo by vás zaujať: Rozmýšľate nad predajom svojho auta? Tieto modely sú najžiadanejšie


Najväčšia tuzemská automobilka Škoda Auto podľa vedúceho oddelenia patentov Martina Bali-Jenčíka najviac bojuje s ponukou kópií náhradných dielov, ktoré ponúkajú obchodníci z Ázie, ale aj Poľska a ČR. Časté sú tiež neoriginálne reklamné predmety s logom značky, modely áut alebo počítačovej hry, v ktorých bez povolenia figurujú vozy Škoda.

Colníci vlani na letisku v Ostrave-Mošnove zaistili tiež leteckú zásielku bezmála 10.000 kusov silikónových náramkov, ktoré sa na celom svete stali veľkým hitom. Od roku 2009 colníci pravidelne konfiškujú napodobeniny značkových motorových píl. Naposledy tento rok v apríli objavili 59 falzifikátov značkových motorových píl v hodnote cez milión korún, ktoré boli ukryté v automobile s poľskou poznávacou značkou. Na Zlínsku potom colníci zabavili falšovanú elektrocentrálu, ktorú taliansky vodič predával priamo zo svojho automobilu. Ponúkal ju za 10.000 korún. Originálny výrobok pritom stojí takmer 60.000 korún,“ dodala Krčmářová.

Falšovatelia sa v posledných rokoch sústredia aj na menej tradičné druhy tovaru, ako sú napríklad upomienkové predmety. V predajnom stánku v centre Prahy vlani colníci zaistili napodobeniny vyrezávaných ciferníkov staromestského orloja, ktoré patria medzi žiadané suveníry. „V tomto prípade sa jednalo o porušenie priemyselného vzoru,“ uviedla Krčmářová.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame