Vynechávať raňajky sa nevypláca: Pozrite, čo sa vtedy deje s vaším telom

Raňajky

thinkstockphotos.com

Zložité rána poznáme všetci. Stačí, keď nezazvoní budík, alebo vlasy nemajú ten správny tvar, či nevieme poriadne zladiť oblečenie. Vtedy sa všetky ranné povinnosti usilujeme natlačiť do veľmi krátkeho času, kvôli čomu čoraz častejšie vylučujeme zo svojho programu raňajky. A to je obrovská chyba.

V súčasnosti náš životný štýl potláča raňajky do úzadia, a to aj napriek tomu, že vládne snaha o zdravú výživu. V minulosti však mali svoje pevné miesto a boli kaloricky oveľa výdatnejšie ako dnes. Postupne sa začali z tanierov vytrácať varené raňajky a časť z nich sa presunula na desiatu.

Naše telo má po nočnom oddychu nízku hladinu cukru, málo vitamínov, živín a iných potrebných látok. Teda hlavnou úlohou raňajok je naštartovať metabolizmus a dodať telu také množstvo energie, ktoré je potrebné pre zvládanie pracovného zaťaženia. Ich vynechanie sa prejaví veľmi jednoducho, zato však viditeľne – znížená koncentrácia, zhoršenie krátkodobej pamäte a z toho vyplývajúce horšie výsledky.

Pri raňajkách je dôležitá aj ich nutričná hodnota a to ich dostáva na dôležité miesto nielen vo výžive detí, ale aj dospelých. Ak dlhšiu dobu vynechávame raňajky, zvyšuje sa nám v krvi hladina cholesterolu, rastie riziko srdcovo-cievnych ochorení a najmä u fajčiarov aj vznik cukrovky.


Mohlo by vás zaujať: Ovsenými vločkami zabijete dve muchy jednou ranou: Schudnete a zlepšíte si zdravie


Žiadne raňajky = priberanie

Jeden z dôvodov, pre ktorý sa mnohí vyhýbajú raňajkám, je snaha schudnúť. A práve to je veľký omyl. Chýbajúce raňajky sú totiž jedným z dôvodov kíl navyše. Ako je to vôbec možné? Príčinou je hladný mozog. Počas noci sa znižuje hladina glukózy, čo po prebudení spôsobuje hlad. Ak niečo nezjete, dávate mozgu znamenie, že z ďalšieho jedla si má urobiť tukové zásoby. Chýbajúce raňajky rýchlo privolajú pocit hladu, ktorý nezmenší ani ranná káva. A keďže hlad zvyšuje apetít, zjeme neskôr oveľa viac, ako by sme skonzumovali pri normálnych raňajkách.

Základ dňa

Nie sú raňajky ako raňajky. Tie správne by mali obsahovať sacharidy ako zdroj energie a bielkoviny, ktoré zasýtia. To potrebuje organizmus na správne fungovanie. Čo by sme teda mali raňajkovať? Výborným zdrojom sacharidov sú celozrnné obilniny, ktoré sú zároveň zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. Kvalitným zdrojom bielkovín je mlieko, mliečne výrobky, syry a vajcia. Raňajky je vhodné doplniť kúskom zeleniny alebo ovocia.


Mohlo by vás zaujať: Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?


Nezabúdajte na pitný režim

Nezabúdajte na pitný režim. Ráno by sme mali vypiť 250 – 500 ml tekutín. Základom pitného režimu počas dňa by mala byť čistá voda alebo nesladený bylinkový čaj. Doplniť ho však môžete pohárikom ovocnej alebo zeleninovej šťavy, kávou či džúsom, ktoré sa hodia aj na raňajky.

Tipy na jednoduché a vyvážené raňajky:

  • Jogurt s ovsenými vločkami a kúskami ovocia – jogurt je zdrojom bielkovín, ovsené vločky obsahujú vlákninu, zdravé sacharidy, vitamíny, a ovocie obsahuje vitamíny a vlákninu
  • Celozrnný chlieb so šunkou alebo vajíčkom, paradajka a kúsok papriky – Celozrnné pečivo obsahuje zložené sacharidy, primerané množstvo tuku a vlákninu. Šunka alebo vajíčko je zdrojom bielkovín a zelenina obsahuje veľa vitamínov, minerálov, antioxidantov
  • Krupicová kaša s ovocím – má nízky glykemický index, plnohodnotné bielkoviny a zložené sacharidy. Preto dostatočne zasýti a pomôže urýchliť aj metabolizmus
  • Omeleta so syrom a zeleninou – obsahuje takmer všetky potrebné živiny – bielkoviny, vlákninu a vitamíny. Je výborná v taký deň, kedy nepotrebujete veľa energie

Aké raňajky si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame