Vynikajúca sóda bikarbóna: Zaručí vám čistučkú a voňavú domácnosť

kapustnica

plnielanu.sk

Sóda bikarbóna pomôže nielen keď to preženieme s alkoholom alebo pri pečení koláča. Jej výborné vlastnosti môžete využiť v celej domácnosti. Zistite, ako tento ekologický a pomerne lacný prostriedok možno využiť na maximum!

Poradí si s rúrou – klasickou aj mikrovlnnou

Sódu bikarbónu môžete využiť aj pri umývaní mikrovlnnej rúry. Stačí ju naniesť na vlhkú špongiu a pustiť sa do diela. Vďaka sóde bikarbóne môžete vyčistiť aj rúru – stačí ju večer rozsypať po dne, rozprašovačom dostatočne navlhčiť vodou a ráno celú zmes odstrániť. Výhodou oboch čistení je, že vám v mikrovlnke či rúre nezostane pach čistiaceho prostriedku, ktorý s chutnou večerou veľmi nejde dokopy.

Žiarivý riad aj striebro

Pripálilo sa vám jedlo v pekáči? Pridajte pri odmáčaní do vody okrem čistiaceho prostriedku aj dve lyžičky sódy bikarbóny. Priamo v sypkom stave vám pomôže pri odstraňovaní najodolnejších pripečných kúskov. Kávovary aj hrnčeky môžete tiež vyčistiť s pomocou sódy – stačí do nich naliať zmes asi štvrť hrnčeka na liter vody. Pokojne túto tekutinu nechajte pôsobiť aj celú noc. Ráno by sa mali dať škvrny odstrániť a okrem toho zmizne aj zápach. Na leštenie strieborných podnosov (predsa len, blížia sa Vianoce a s nimi ideálna príležitosť ich prevetrať, ak nejaké doma máte) zmiešajte sódu bikarbónu s vodou v pomere 3:1, pastou podnosy či príbory umyte, opláchnite a utieraním vyleštite.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kúpeľňa ako nová: Sóda bikarbóna nesmie pri čistení chýbať ani vám


Na nábytok, steny aj podlahy

Sóda bikarbóna si dokáže poradiť aj s rôznymi škvrnami na stene či natretom nábytku – napríklad od detských voskoviek. Naneste sódu na navlhčenú špongiu a trením škvrnu jemne odstráňte. Sódou bikarbónou môžete umývať aj podlahy – stačí do vedra s horúcou vodou nasypať asi pol hrnčeka a umyť ako zvyčajne. Na škvrny po šúchaní nôh v topánkach treba zaútočiť o niečo priamočiarejšie a umyť ich priamo vlhkou hubkou s nasypanou sódou bikarbónou.

Čistá a voňavá bielizeň

Ak chcete znásobiť účinok pracieho prostriedku, pridajte k nemu pol hrnčeka sódy bikarbóny. So škvrnami by si mal poradiť ešte účinnejšie. Ak vás trápi viac ako škvrny zápach, a nepatríte k fanúšikom aviváže, pridajte pol hrnčeka do cyklu plákania – sóda by mala zbaviť oblečenie nepríjemného odóru. Ak ste športovec alebo máte jedného doma, určite oceníte schopnosť sódy bikarbóny neutralizovať pachy aj pri páchnucej taške či teniskách. Stačí sódu vysypať a nechať pôsobiť hodinu-dve, alebo aj dlhšie. Následne ju vysypte či povysávajte.


Pohlcovač pachov

Tenisky či bielizeň  však nie sú jedinou možnosťou, ako využiť sódu ako pohlcovač pachov. Vašej chladničke pomôže k minimalizovaniu pachov nenápadne umiestnená otvorená krabička so sódou bikarbónou. Tento tip vám pomôže aj v skrini s rôznymi pachovými stopami. Sedadlá v aute stačí ňou poprášiť a po štvrťhodinke povysávať (ak ide o extra silný pach, nechajte pôsobiť dlhšie). Podobný postup môžete aplikovať na koberce. Nuž a využiť ju môžete aj po umytí smetného koša.


Používate sódu bikarbónu pri čistení? Máte nejaké vlastné tipy? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Dora
Odporúčame