Vynikajúci rascový olej: Proti zlému tráveniu, rakovine aj alergiám!

Rasca

thinkstockphotos.com

Olej zo semien rasce používali už starovekí Egypťania a tiež obyvatelia Ázie a Afriky. Keďže obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín, využíva sa ako podporný prostriedok pri liečbe mnohých ochorení. Posilňuje imunitný systém, pomáha pri alergiách, proti vírusom, parazitom a plesniam. Hodí sa aj na masáž suchej a citlivej pokožky, pretože ju chráni a zároveň regeneruje. Siahnite po ňom ako po prvej pomoci pri ochoreniach dýchacích ciest či pri tráviacich problémoch. Vďaka svojej jedinečnej jemne korenistej chuti je vynikajúci aj pri príprave pokrmov, napríklad na dochutenie polievok, omáčok a šalátov.

Rascový olej obsahuje viac ako 100 rozmanitých živín. Vitamíny A, B1, B2, B3, B6, D, E a širokú škálu minerálov, napríklad vápnik, horčík, železo, zinok, fosfor, meď a draslík.

Proti ťažkostiam s dýchaním

Panenský rascový olej obsahuje horkastú látku nigelín, ktorá zmierňuje spazmy (mimovoľné sťahovanie svalstva) priedušiek, čistí priedušky a napomáha pri dráždivom kašli. Nigelín sa v žiadnych iných olejoch nevyskytuje. Je teda dobré užívať ho počas chrípkovej sezóny na celkové posilnenie imunity a ochranu dýchacích ciest. Rovnako účinný je aj pri zmierňovaní prejavov astmy.


Mohlo by vás zaujať: Vyznajte sa v olejoch: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na vyprážanie?


Zlepšite svoje trávenie

Pre samotnú rascu je typická aromatická silica, ktorej najdôležitejšie zložky sú karvón a limonén. Práve táto silica obmedzuje hnilobné a kvasné procesy v črevách, ktoré prebiehajú namiesto trávenia a zároveň poškodzujú sliznicu čriev. Rascový olej stimuluje pohyblivosť čriev, pôsobí upokojujúco na žalúdok a odvádza nežiaduce látky z tela. Preto je vhodným riešením pri tráviacich a črevných problémoch a pomáha aj pri nadúvaní a plynatosti.

Bojujte proti alergiám

Nemecký imuológ Peter Schleicher skúmal 600 pacientov s alergiami a zistil, že pri dlhodobom užívaní rascového oleja sa podstatne znížili prejavy alergických reakcií až u 70% pacientov. Preto sa odporúča používať ho pri sennej nádche a ekzémoch spôsobených alergickou reakciou.

Rascový olej pre zdravé srdce a cievy

Prírodný za studena lisovaný rascový olej obsahuje vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín. Tie prispievajú k udržaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi. Pôsobí aj proti ukladaniu tuku v cievach, čím uľahčuje prietok krvi a normalizuje krvný tlak. Rascový olej teda podporuje zdravé fungovanie kardiovaskulárneho systému.


Mohlo by vás zaujať: Pestrecový olej pre vaše telo: Proti pečeňovým problémom aj pre lepší sex


Aj proti závažným chorobám

Vedci zistili, že zložky rascového oleja dokážu natoľko stimulovať imunitný systém, že ten dokáže bojovať aj proti chorobám napádajúcim bunky. Olej z čiernej rasce sa tak stal podporným prostriedkom pri liečení HIV, rôznych druhov rakoviny (onkologických ochoreniach žalúdka, čriev, pečene, pankreasu, pľúc, prsníkov a prostaty) a iných autoimunitných ochorení.

Napomáha liečiť reumatoidnú artritídu, lupus, celiakiu či Crohnovu chorobu. Pravidelným konzumovaním rascového oleja bojujete proti migrénam, liečite cukrovku a zápaly ďasien. Jeho pozitívne účinky sú preukázané aj pri liečbe pacientov s chronickým únavovým syndrómom.

Pre mamičky aj deti

Rascový olej obsahuje aj kyselinu listovú, ktorá je potrebná na látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín (DNA a RNA). Zabezpečuje teda tvorbu, obnovu a správnu činnosť buniek. Tehotné ženy ju užívajú, aby nedošlo k potratu či predčasnému pôrodu, a aby sa bábätko nenarodilo s rôznymi vrodenými vadami. Pri konzumácii rascového oleja podporia nielen svoje trávenie a imunitu, ale aj zabezpečia kyselinú listovú pre svojho potomka.

Rascový olej pomáha aj pri nedostatočnej tvorbe materského mlieka. S trávením pomáha aj dojčatám a malým deťom. Pri bolestiach bruška u detí do jedného roka by však mal byť riedený s inými rastlinnými olejmi. Pri kolikách ho môžete v neriedenej forme použiť ako masážny olej. Pozitívne účinky rascového oleja ocenia ženy aj pri problémoch s menštruáciou.


Mohlo by vás zaujať: Poznáte blahodarný cédrový olej? Podľa príslovia je liekom na 100 chorôb


Ako ho správne používať?

Ako prevenciu pred všetkými spomínanými ochoreniami je dobré užiť každé ráno jednu čajovú lyžičku rascového oleja zmiešanú s medom alebo pomarančovou či citrónovou šťavou. Ak máte niektoré z menej závažných ochorení, užite ďalšiu čajový lyžičku večer. Keď chcete rascový olej užívať ako podporný prostriedok pri liečbe onkologických ochorení, konzumujte jednu čajovú lyžičku oleja trikrát denne.

Prospieva aj pokožke

Rascový olej má aj antimikrobiálne a dezinfekčné účinky. Je účinný proti parazitom, vírusom, baktériám a plesniam. Na vonkajšie použitie sa olej z čiernej rasce osvedčil pri liečení nečistej pleti. Mnohé ženy ho používajú na stiahnutie pórov. V rascovom oleji je obsiahnutá aj gama linolenová kyselina (GLA), ktorá napomáha pri regenerácii kožných buniek a tkanív. Vyživuje pokožku, lieči rôzne kožné choroby a ekzémy.

Aby sa olej lepšie vstrebal do pokožky, naneste no na mierne vlhkú pokožku (po osprchovaní sa len jemne usušte). Pri aplikácii oleja na tvár, krk a dekolt si po niekoľkých minútach naneste na olejom potretú časť tela hydratačný krém. Ten zabezpečí hlbšie vstrebanie oleja.Rascový olej urýchľuje hojenie rán a obnovu buniek. Môžete ho použiť aj ako náhradu masážneho oleja, ak je vaša pokožka citlivá, prípadne má sklony k alergickým prejavom na bežné kozmetické prípravky. Rascový olej sa dá použiť aj ako nástroj na zamedzenie plešivosti.


Na čo všetko používate rascový olej vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 
 
Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame