Vypočujte si zázračné liečivé meloódie: Zlepšia spánok, zvýšia IQ a stlmia bolesť

Pustiť si hudbu môže mať omnoho zaujímavejší efekt ako iba to, že si zanôtime pár obľúbených šlágrov. Jej schopnosť ovplyvňovať náladu si vyskúšal už hádam každý. Jednotlivé tóny a frekvencie však idú ešte ďalej. Majú schopnosť liečiť.

Stará ako ľudstvo samo

Hudba tu bola s človekom v rôznych formách od nepamäti. Jaskynné maľby odhaľujú, že hudobné prejavy boli zaznamenané už 40-tisíc rokov pred našim letopočtom a aj vtedy sa hudbe pripisovali magické účinky. Aristotoles neskôr označil hudbu za nástroj psychického uvoľnenia. V Egypte hrali chorým ľuďom upokojujúcu hudbu na jednoduchých nástrojoch a napríklad v dávnej Judei sa hudba s menším aj väčším úspechom používala pri liečbe záchvatov a epilepsie. Dnes je hudba súčasťou našich životov viac ako inokedy, ale vyladenie sa na tie správne skladby môže skutočne liečiť.

Mozartov efekt

Rakúsky hudobný génius, zdá sa, zanechal tomuto svetu omnoho viac, ako iba príťažlivé skladby. Jeho hudba dlhé desaťročia podlieha skúmaniu a v roku 1995 sa v súvislosti s ňou oficiálne začalo hovoriť o Mozartovom efekte. Vtedy totiž vedci z Kalifornie objavili, že poslucháči Mozarta si pri IQ testoch viedli omnoho lepšie ako tí, čo počúvali iný druh muziky. Nejde pritom o hociktorú skladbu. Výrazne pozitívne účinky na stimuláciu mozgu, zvyšovanie IQ a nárast kreativity má skladba Sonáta pre dve piána, K 448.


Mohlo by vás zaujať: Najkrajšie vianočné piesne: Ako vznikli a v čom spočíva ich čaro?


Liečivý zvuk potoka

Ír Johnnie Lawson spôsobil doslova šialenstvo. Bolo ním unikátne video potoka v prírode, ktoré je podľa neho vyladené presne na to, aby ľuďom pomáhalo, liečilo telo aj dušu. Po vypočutí si jeho mixu ľudia začali lepšie spávať, cítili sa lepšie, slúžil im na dobitie energie počas dňa. Pacienti trpiaci nespavosťou zaspali pri počúvaní. A nebol to jediný pozitívny efekt. Na základe účinkov začali Lawsonove naturálne skladby využívať  v rámci experimentu nemocnice a kliniky v Londýne. ,,Ako súčasť terapie dajú sestričky pacientom počúvať rôzne relaxačné materiály vrátane videí Johnnieho Lawsona,“ uviedla doktorka Dorothy Wade z londýnskej nemocnice University College Hospital. Cieľom terapie je pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou uvoľniť sa a relaxovať. Zaberá údajne úžasne. Potvrdzuje sa tak, že zvuky prírody sú pre naše uši tou najlepšou muzikou.


Mohlo by vás zaujať: 10 top piesní na upokojenie: Relaxujte pri nich aj vy


Solfeggio frekvencie

Využívajú sa na urýchlenie hojenia, či už povrchových rán, alebo poškodení vnútorných orgánov, či ako pomocná terapia pri operáciách. Pripisujú sa im však aj iné, priam zázračné účinky. Frekvencie sú trochu tajuplné, keďže sa vyskytujú nielen v gregoriánskych choráloch ale aj v starších Sanskritských kirtanoch a mantrách. Ide o šesť čistých tónov DO – 396 Hz, RE – 417 Hz, MI – 528 Hz, FA – 639 Hz, SOL – 741 Hz, LA – 852 Hz. Každá frekvencia má pritom iný účinok. Napríklad známa 528 Hz  má schopnosť liečiť a opravovať DNA v tele. „Je to frekvencia kmitočtu DNA  a je používaná aj pri  biochemických procesoch. 528 cyklov za sekundu je doslova jadrom tvorivých frekvencií prírody, „ vysvetlil í lekársky výskumník  Dr. Leonard G. Horowitz.


Mohlo by vás zaujať: Vysoký tlak, poruchy spánku či trávenia: Skúste využiť silu hudby


Muzikoterapia podľa vlastnej potreby

Naordinovať si hudbu už nemusíte len podľa nálady, ale aj podľa toho, čo aktuálne potrebujete vylepšiť. Napríklad baroková hudba prináša pocit istoty a bezpečia.

Na bolesť hlavy namiesto tabletky užite Uhorskú rapsódiu č. 1 od Franza Lizsta.

Ak trpíte nechutenstvom, apetít vám môže zvýšiť Ravelov valčík, alebo Lisztov Koncert pre klavír č. 2.

Depresiu zaženie Bachova Kantáta č. 21.


Mohlo by vás zaujať: Odbúrajte únavu pri práci či počas cvičenia: Pustite si tú správnu hudbu


Tón práve pre vás

Výživné sú aj samotné hudobné tóny, ktoré môžete pri ochoreniach aplikovať čisté, bez „riedenia“. Pokojne túto terapiu vyskúšajte, váš stav sa ňou zhoršiť nemože, iba zlepšiť. Každý z nich by mal ovplyvňovať niečo iné:

  • Tón C zlepšuje krvný obeh a je vynikajúci na problémy s črevami. Uľavuje či už pri zápche, alebo naopak hnačke.
  • Tón D sa osvedčil pri astme, alergiách aj bronchitíde.
  • Tón E pri poruchách trávenia a je vynikajúci aj na bolesť hlavy.
  • Tón F pomáha pri nespavosti a vysokom krvnom tlaku. Uvoľňuje nahromadený stres.
  • Tón G vynikajúco pôsobí pri horúčkach a bolestiach.
  • Tón H intenzívne podporuje činnosť imunitného systému.

Nezabudnite, že ak vás nejaký zdravotný problém trápi dlhodobo, je vhodné poradiť sa s lekárom. Muzikoterapiu môžete využívať prirodzene aj naďalej ako podpornú liečbu.


Pomáha vám hudba pri prekonávaní zdravotných ťažkostí? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame