Vyprážajte zdravo a chutne, v nedeľu aj na Vianoce: Bežný olej odložte, máme lepší tip!

Rezne

gettyimages

My, Slováci, nepohrdneme chrumkavými rezňami. Tie sa stali neodmysliteľnou súčasťou nedeľného obeda v mnohých rodinách. A okrem nich smažíme na oleji kadečo, od šišiek, cez ryby, až po hríby.

My, Slováci, nepohrdneme chrumkavými rezňami. Vianočné sviatky, ktoré sú už za dverami, si nedokážeme predstaviť bez lahodnej vyprážanej ryby. Ako to tento rok zvládnuť zdravšie?

O tom, že mastné jedlá nie sú až tak zdraviu prospešné, netreba veľa hovoriť. Hoci klasický slnečnicový alebo repkový olej má neutrálnu chuť, za zváženie stoja aj iné možnosti. Na čom je teda lepšie vyprážať?

Bravčová masť

Možno si aj vy pamätáte na časy, kedy sa vo veľkom zdôrazňovala škodlivosť bravčovej masti. Tej, ktorú poznali a používali už naše staré mamy, a ktorá sa stala obľúbeným produktom slovenských zabíjačiek. Našťastie, dnes už sú vedci oveľa viac zhovievavejší a ukazujú na jej benefity.

Pri vyprážaní je podľa magazínu healthline kľúčová najmä stabilita oleja. Je dôležité, aby nereagoval s kyslíkom. Ideálna teplota je v intervale medzi 176 °C-190 °C. Čím viac nasýtených tukov olej obsahuje, tým je stabilnejší. Ako uvádza portál slovenský pacient, bravčová masť obsahuje až 47 percent kyseliny olejovej, čo zaručuje jej stabilitu. Preto ju môžete pri vyprážaní smelo použiť.


Mohlo by vás zaujať: Pri dlhom vyprážaní na slnečnicový olej zabudnite: Lepšia je bravčová masť!


Ghí – prepustené maslo

Samotné vyprážanie na masle je síce škodlivé, no môžete vyskúšať napríklad ghí, jeho zdravší variant. V podstate ide o prepustené maslo, ktoré obsahuje čistý tuk. Prepustením sa zbavuje bielkovín, má vysokú tepelnú stabilitu, vďaka čomu ho môžete použiť na vyprážanie. U nás síce nie je priveľmi známe, no na ďalekom a exotickom východe ho používajú už tisíce rokov. Jeho jedinou nevýhodou je vyššia cena. Avšak zdravotné benefity jednoznačne stoja za to.

Kokosový olej

Mnohí z nás ho poznajú najmä v kozmetike. No ak sa rozhodnete vyprážať práve na ňom, urobíte najlepšie. Podľa záverov štúdie Srivastaya a spol., panenský kokosový olej si ani po neuveriteľných ôsmych hodinách vyprážania nezhoršil svoju kvalitu. Môže za to vysoký obsah nasýtených mastných kyselín, ktorý dosahuje až 90 %. Je teda jednoznačným víťazom, ktorý by mal mať v našej kuchyni zaslúžené miesto.


Mohlo by vás zaujať: Vyznajte sa v olejoch: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na vyprážanie?


Rizikový dymový bod

Okrem správne zvoleného oleja je pri vyprážaní tiež dôležité dať si pozor na tzv. dymový bod. Po jeho presiahnutí sa olej jednoducho prepáli. A vtedy sa z neho začnú uvoľňovať voľné radikály, ktoré v našich bunkách môžu spôsobiť poriadnu šarapatu. Aby sa to nestalo, je lepšie si na vyprážanie vyberať naozaj kvalitné oleje. Napríklad taký slnečnicový či repkový nie je podľa viacerých štúdií úplne vhodný na smaženie či vyprážanie.

Všetko s mierou

Nedeľný obed nemusí byť vždy len synonymom rezňa a majonézového šalátu. Keď vyprážať, tak len ojedinele a s využitím tých najlepších olejov. Rovnako pamätajte na to, že keď je pokrm hotový, z oleja by mal putovať rovno na kopu papierových obrúskov. Tie vysajú prebytočnú mastnotu a tá tak neskončí na vašom tanieri, alebo ešte horšie, vo vašom žalúdku.

Všetko je dobré robiť s mierou. Ak budeme hodovať na smažených dobrotách príliš často, nielenže sa môžeme pekne zaguľatiť, ale zároveň sa zvyšuje aj riziko vzniku cukrovky 2. typu či srdcovocievnych ochorení. Tu podľa odborníkov platí priama úmera. Čím viac vyprážaných jedál zjeme, tým viac sa u nás zvyšuje riziko vzniku týchto ochorení. Zdravie máme len jedno. Tak si ho nevypražme.


Ako často si vyprážané jedlá doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame