Vyskakovací hriankovač je skvelým pomocníkom: Viete, ako vznikol?

Toast

thinkstockphotos.com

Hrianka urobená na klasickej platni má nesporné čaro, nie vždy však človek má ráno čas pri nej stáť a sledovať, či sa mu chlieb nepripeká. Aj preto je vyskakovací hriankovač výborným pomocníkom. Máte doma jeden aj vy? Zistite, kto ho vynašiel a ako.

Opekanie chleba bolo obľúbenou činnosťou od nepamäti. Pokým sa využíval plameň na sporáku alebo teplo pece, opekanie si vyžadovalo bedlivé oko, aby sa z hrianky nestala zuhoľnatená troska.

Hriankovače napredovali s technikou

Vyrobiť prvé elektrické hriankovače umožnil až objav nikelchrómových vlákien, ktoré sa dostatočne rýchlo zohriali na teplotu opekania chleba a pri opakovanom zahrievaní nehrozilo ich prepálenie.

Ako ihlan

Orieškom čakajúcim na rozlúsknutie zostalo však naďalej obracanie krajcov a dozeranie na to, aby neprihoreli. Prvé hriankovače rôznych konštrukcií opekali chlieb iba z jednej strany. Mali tvar zrezaných ihlanov. Ich steny pokrývali vlákna a k nim sa prikladali krajce chleba.


Mohlo by vás zaujímať: Nevyhadzujte zvyšky jedál: S týmito receptami si pochutnáte ešte raz


Krok vpred – opekanie z oboch strán

Ďalším pokrokom bola konštrukcia hriankovača, používaná aj v súčasnosti, do ktorého sa chleby vkladali a opekali z oboch strán. Pozornosť obsluhy si však vyžadovali aj tieto moderné kusy.

Pripečené hrianky nie!

Vtedy prišlo invenčné riešenie amerického mechanika Charlesa Stritea. Ten roztrpčený faktom, že musí v továrenskej kantíne konzumovať pripečené hrianky, vložil do hriankovača časový spínač a mechanizmus na ich vyhadzovanie. Svoj vynález si dal patentovať 29. mája 1919. Chleby z prvých vyskakovacích hriankovačov vraj niekedy skákali tak nevypočítateľne, že často spadli za kredenec.


Používate doma vyskakovací hriankovač? Ako ste s ním spokojný? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, TASR, Zora
Odporúčame