Vysoký tlak, poruchy spánku či trávenia: Skúste využiť silu hudby

Muž

thinkstockphotos.com

Hudba a ľudia patria k sebe oddávna. Rytmické rituályso spevom boli a v niektorých spoločenstvách sú dodnes spájané s významnými udalosťami v komunite, liečením a šamanstvom, prejavmi radosti i smútenia. Moderní ľudia míňajú na hudbu nemalé prostriedky, sprevádza ich na každom kroku – v rozhlase, televízii, v aute, v mobile, v obchodných centrách, zábavných podnikoch, pri modlitbe, oslavách, pietnych aktoch. Hudba poskytuje poslucháčom nielen potešenie, ale dokáže vraj aj liečiť.

Liečivá sila hudby

Vplyvom hudby na človeka sa zaoberá muzikoterapia, ktorá skúma procesy v organizme a ich zmeny následkom vibrácií, rytmov, tónovania  a harmonických zvukov. Počúvanie hudby spojené s pozornosťou, ktorá sa delí medzi hudbu, pocity a telesné vnemy sa označuje ako receptívna muzikoterapia. Aktívnou muzikoterapiou je spievanie alebo hra na hudobný nástroj, ktoré má silnejší emocionálny vplyv a používa sa napríklad aj pri liečbe alkoholovej závislosti.

Kedy hudba pomáha

Počúvanie vhodne zvolenej hudby, spev, rytmizovanie či hra na hudobné nástroje má využitie pri rôznych stavoch a dokáže pomôcť pri:

  • miernej bolesti
  • strese a poruchách spánku
  • zlepšení psychomotorického vývoja u detí so špeciálnymi potrebami
  • uvoľnení pred operačným výkonom a pri pooperačných stavoch
  • liečbe vysokého krvného tlaku a srdcových arytmií
  • ovplyvňovaní imunity pri zápaloch
  • zlepšení trávenia
  • dojčení nedonosených detí
  • zmiernení úzkostí, depresie a hnevu
  • liečbe drogových závislostí a emočnom uvoľnení
  • hra na hudobný nástroj rozvíja u detí intelekt

Mohlo by vás zaujať: Psychiater radí: Tipy, ako eliminovať stres a udržať sa v dobrej pohode


Tónovanie

Jedným z prostriedkov liečby hudbou, ktorý používajú muzikoterapeuti, je tónovanie. Ide o vydávanie dlhých samohláskových zvukov (ááááá, úúúúúúúú) spravidla s malým počtom tónov. Výšku tónov a spôsob ich tvorenia umiestnuje samotný spievajúci človek podľa toho, ktoré časti tela sa snaží rozvibrovať. Obvykle sa tónuje na troch tónoch ako napríklad v pesničke „Medveďku, daj labku“.

Čaká vás operácia?

Existujú vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv vhodnej hudby na zotavovanie pri chirurgickom zákroku. Nielen pri samotnej operácii, ale aj pred ňou a po jej absolvovaní. Pred zákrokom vám obľúbená hudba môže pomôcť odbúrať stres a strach. Aj preto by mali pacienti mať možnosť použitia slúchadiel a počúvanie hudby pred výkonom, počas neho i po ňom. Hudba pre pooperačné obdobie by mala byť príjemná, pomalá, vhodná na relaxáciu a meditáciu. Odborníci doporučujú skladby bez spevu, napríklad klasickú hudbu z obdobia baroka (Vivaldi, Händel, Bach) alebo klasicizmu (Beethoven, Haydn, Mozart, Schubert).


Mohlo by vás zaujať: Najkrajšie vianočné piesne: Ako vznikli a v čom spočíva ich čaro?


Bubnovanie pre deti aj seniorov

Bubon je považovaný za nástroj, ktorý má pri liečení hudbou na človeka najväčší vplyv. Nasadenie rytmu a jeho opakovanie je prostriedkom k zladeniu prirodzených telesných rytmov – dýchania a srdcovej činnosti. Vytrvalé bubnovanie sa využíva ako terapia v skupinách seniorov i u detí s poruchami sluchu. Ľudské telo je ako rytmický stroj, ktorý sa starnutím a chorobami vychyľuje z rytmu. Rytmické cvičenia pomáhajú nájsť stratený rytmus a ovplyviť okrem dýchacej a srdcovej aktivity aj trávenie a prepojenie neurónov.

Prečo to funguje?

V mnohých krajinách pracujú špecialisti zaoberajúci sa liečbou pomocou hudby, v niektorých prípadoch je táto doplnková liečba dokonca hradená zo zdravotného poistenia. Moderná medicína považuje ľudský organizmus za výkonný stroj, ktorý sa dá „opraviť“ pomocou osvedčených postupov a návodov, pričom predpokladá, že ľudské telá sú si podobné a platia na ne podobné postupy. Pre muzikoterapeuta je každý človek unikátnym citlivým hudobnýmný nástrojom, ktorý má iné vlastnosti a ladenie ako ostatní. Preto sa prikladá veľký význam umeniu naštartovať pomocou hudby samouzdravovacie procesy v tele.


Máte radi hudbu? Ovládate aj hru na nejakom hudobnom nástroji? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame