Vyspali ste sa túto noc zle? Máme pre vás zopár tipov, ako byť opäť čulí

Foto: GettyImages

Bez spánku sa fungovať nedá, to vravia mnohí z nás. A je to pravda. Jeho nedostatok zoslabuje váš organizmus a my nedokážeme plnohodnotne fungovať. Nezívate, ale nutne potrebuje spánok? Túžite sa zabaliť do periny, ste celí rozlámaní a trápi vás pocit hladu? Ak takéto signály vysiela váš organizmus, tak to s vaším spánkom nie je v poriadku.

Spíme kratšie

„Počas jedného storočia sa naše noci povážlivo skrátili,“ zdôrazňuje lekár a expert na problematiku spánku Philippe Beaulieu. Podľa nedávnej štúdie spí tretina Francúzov menej ako šesť hodín denne. A ak spíme menej, sú naše noci tiež menej osviežujúci. U niektorých ľudí sa akumuluje spánkový dlh, bez toho aby si to uvedomujú, a preto trpia rôznymi neduhmi. Ako zistíme, či sú naše noci kvalitné?

Podľa Philippa Beaulieua je nevyhnutné hneď po prebudení mať pocit, že sme sa dobre vyspali. „Za normálnych okolností malá ospalosť veľmi rýchlo zmizne, stačí začať niečo robiť, aby sme si to uvedomili,“ vysvetľuje špecialista. Ak tomu tak nie je, noc bola nepochybne zlá a dôsledky rýchlo pocítime. „V celom tele pozorujeme celkové spomalenie, najmä po psychickej stránke,“ opisuje chronobioložka Claire Leconteová.

Ranná sprcha na prebranie

Keď sa nám ťažko vstáva, najlepším liekom na lenivosť je sprcha. Ale keď sme v sprche, je nám tak príjemná teplá voda. „Naše biologické hodiny fungujú tak, že sa centrálna teplota zvyšuje podľa toho, ako sa budíme. Po prebdenej noci sa tento proces rozvíja menej rýchlo, a preto potrebujeme teplú vodu, aby sme sa prebrali,“ hovorí Leconteová.

Keď máme za sebou niekoľko zlých nocí, telo sa ani fyzicky, ani psychicky neosvieži. Je pol desiatej a vy ešte zívate. Mozog tak reaguje na nudu, hlad alebo spánok. Ak zívate niekoľkokrát denne, vaše telo reaguje na intenzívnu únavu. Ťažko sa udržíte cez deň bdelí a môže sa vám stať, že vás prepadne spánok alebo úplne zaspíte, treba pri ceste vlakom, na pracovnej schôdzke alebo v kine.

Sladké radšej nie

Ku káve si radi dáte na prebratie tabuľku čokolády? „Narušený spánok vedie k nerovnováhe sekrécie hormónov, ktoré kontrolujú chuť k jedlu,“ hovorí Beaulieu. Na zeleninu a ovocie takú chuť nemáte, ale zvádza vás kombinácia tuku a cukru. „Cukor zlepšuje našu pozornosť,“ podotýka chronobiologička Claire Leconteová. Je to jeho jediná výhoda, ale len krátkodobá. Cukor prispieva k vzniku chorôb ako je cukrovka druhého typu. Americké štúdie ukázali, že epidémia obezity v Spojených štátoch pochádza nielen zo zlého stravovania, ale aj z narušenia biologických rytmov.

Bolesť hlavy vylieči ticho a tma

Hoci nepijete alkohol, bolí vás ráno hlava. Nedostatok spánku dráždi nervy a neuróny na úrovni mozgu, a to môže viesť k nepríjemným bolestiam. Claire Leconteová radia dať si desať minút odpočinku v tichu a tme.

Mozog pracuje aj v noci

Mozog denne spracováva tisíce informácií. S príchodom noci nie je nečinný, skôr naopak: vyberá a triedi sebemenšiu spomienku. Nahromadená únava však tento mechanizmus brzdí. Počas noci sa trávi nielen večera, ale tiež sa spracovávajú emócie. Sny sú bezpečnostnou poistkou, ktorá umožňuje vyčistiť naše podvedomie počas spánku.

Zdroj: ČTK
Odporúčame