Vyšportovaná postava aj s pribúdajúcimi rokmi? Poradíme vám, ako na to

Muž

photl.com

Kto z nás by netúžil mať postavu ako za mlada? Vek je však neúprosný a s ním prichádzajú aj rôzne fyziologické zmeny, okrem iného aj ubúdanie svalovej hmoty. Poradíme vám, ako tento neželaný dôsledok krížikov na chrbte môžete aspoň sčasti eliminovať.

Pomer tukovej a svalovej hmoty sa s pribúdajúcimi rokmi mení. Nedá sa zastaviť, ale ubúdanie svalovej hmoty sa dá spomaliť. Dostatok svalstva je veľmi dôležitý pre metabolické procesy zabezpečujúce  plnohodnotné fungovanie organizmu. Je to najcennejší majetok človeka, vďaka ktorému si bunka dokáže udržať vitalitu.

Svalový úbytok je ovplyvnený hladinou horčíka – magnézia  v organizme. Žiaľ, doposiaľ bol tento ión podceňovaný. Zatieňovali ho informácie o potrebe vápnika a draslíka. Ale ak chýba v organizme horčík, automaticky chýba aj draslík, lebo sa nemá na čo naviazať. S pribúdajúcim vekom výrazne stúpa nedostatok horčíka v organizme a organizmus prirodzene starne. Deficit sa najčastejšie prejavuje bolesťami hlavy, poruchami srdcového rytmu (keďže pri nedostatku horčíka dochádza k vzostupu vnútrobunkového obsahu vápnika), celkovou únavou, nedostatočnou sústredenosťou, bolesťami a kŕčmi svalov, problémami so zápchou alebo náchylnosťou k stresu,“ podčiarkol prof. MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., vedúci  Centra pre výskum a vývoj Lekárskej fakulty a Fakultnej nemocnice v Hradci Králové.


Mohlo by vás zaujímať: Únava, zlá nálada či nechuť do jedla: Horčík tieto neduhy môže poraziť


Regenerujte správne

„Počas aktívnej športovej činnosti, ktorá je pre organizmus nesmierne dôležitá, dochádza vo zvýšenej miere k spotrebe minerálov. Dostatočný príjem tekutín a minerálov počas športu napomôže celkovej regenerácii organizmu a najmä svalov,“ vysvetlil PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD., športovec, kondičný tréner a špecialista na výživu. Po namáhavom tréningu je vhodné doplniť horčík. Jeho absencia totiž pribrzďuje proces delenia buniek, ktorý je potrebný na ich obnovu a regeneráciu. Veľa ho nájdete napríklad v niektorých minerálnych vodách, celozrnnej múke, slnečnicových semiačkach, pšeničných klíčkoch, lieskových orechoch, mandliach, kešu orechoch. Dostatok horčíka je dôležitý aj pre udržanie svalovej hmoty.

Vyhnite sa úbytku svalovej hmoty

Pri inaktivite denne ubudne až 300 a viac gramov svalovej hmoty. V extrémnom prípade tak za desať dní nečinnosti môžeme prísť až o tri kilogramy svalovej hmoty. O vzácnu svalovú hmotu pritom ľudia najčastejšie prichádzajú aj pri nesprávnom chudnutí – ak z jedálnička vyradia príjem proteínov, alebo pri pohybe nedodržiavajú správnu pulzovú frekvenciu. Vtedy organizmus nespaľuje tuky, ale začne ubúdať práve zo svalov.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Zdravé stravovanie vám pomôže

Bunka žije len z toho, čo všetko zjeme a vypijeme. Bunková výživa je dôležitá pre správne fungovanie nášho tela. Určite nejeden z vás zažil bežný jav – mentálnu hmlu. Ide o útlm, ktorý nastáva po jedle. Podpísala sa pod ňu nesprávna skladba a množstvo skonzumovaných potravín. Žiaľ, v našich končinách príliš často konzumujeme rýchle sacharidy, ktoré majú negatívny dosah – inzulín vysáva z buniek minerály. Priemyselne spracované potraviny sú síce chutné a rýchle na podanie, ale majú nízku biologickú hodnotu, v strave chýbajú kvalitné tuky – omega 3 a ďalšie,“ dopĺňa Vlado Zlatoš. Tu nachádzame aj odpoveď, prečo treba denne myslieť na pravidelné dopĺňanie, pričom výživa je úzko prepojená s fyzickou aktivitou.


Poskytujete vášmu organizmu dostatok horčíka? Darí sa vám udržiavať vašu svalovú hmotu? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viola
Odporúčame