Vyššie ceny a nechutné obaly: Ďalšie zmeny fajčiarov asi neminú

Škatuľka cigariet

wikimedia

Na ochorenia súvisiacimi s užívaním tabakových výrobkov trpí v Európe viac ako 13 miliónov ľudí! Toto alarmujúce číslo prinútilo Európsku úniu, aby opäť pritvrdila v boji proti fajčeniu a zaviedla už ku koncu roka niekoľko zásadných zmien, týkajúcich sa tejto oblasti.

Ak ste fajčiar a chytáte sa za hlavu, že ceny cigariet v tomto roku už predsa išli smerom nahor, musíte sa pravdepodobne už len zmieriť s tým, že ceny porastú opäť. Vyšplhať vyššie by sa mohli už na jeseň, a to asi o tri centy za škatuľku. Prvé tohtoročné zdražovanie sme zaznamenali vo februári tohto roku, teda pre tromi mesiacmi, kedy sa ceny cigariet zvýšili až o 7 centov za jednu škatuľku.

Európsky boj proti fajčeniu

Európska únia pravidelne pritvrdzuje v boji s touto závislosťou. Jednak kvôli zvyšujúcemu sa počtu závažných a smrteľných ochorení, spôsobených fajčením a tiež kvôli ochrane detí a nefajčiarov pred negatívnymi účinkami pasívneho fajčenia. Ďalším dôvodom je aj to, aby zabránili čo najväčšiemu počtu mladých ľudí začať s týmto nebezpečným neduhom. Ku koncu roka sú preto pripravené návrhy ďalších opatrení, ktoré sa týkajú boja proti fajčeniu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Energetické drinky: Koniec únavy alebo vášho zdravia?


Jednotné balenia

Jednou zo zmien je aj navrhované zjednotenie balení. Škatuľky cigariet už pravdepodobne nebudú môcť ohurovať prepracovaným dizajnom tabakovej firmy. Balenia tabakových výrobkov sa často krát používajú ako marketingový nástroj  na zvýšenie predajnosti značky.

Onedlho tomu tak už nemusí byť. Vyzerá to tak, že všetky druhy cigariet budú musieť svoje obaly zjednotiť. Všetky škatuľky budú rovnaké a rovnako nevýrazné. Jediné, čo na nich bude zvýraznené, je varovanie pred ich škodlivosťou. Tento krok je veľmi dôležitý aj kvôli ochrane mládeže, ktorej sa fajčenie viac páči, ako chutí. Cieľom Európskej únie je, aby sa im páčiť prestalo.


Tiež by vás mohlo zaujať: Spravte niečo pre seba: Prestaňte fajčiť a vyhrajte hodnotné ceny!


Veľké obrázky desivých následkov fajčenia

Znie to možno hrozivo, ale po tomto si niektorí ľudia rozmyslia, či začnú s fajčením. Navrhovaná fádna zeleno-hnedá škatuľka, bude mať až na svojich troch štvrtinách obalu reálne a nepekné obrázky, ktoré ukazujú rakovinu ústnej dutiny, ako aj iné formy rakoviny, spôsobenej fajčením. Tento rázny krok má mať za dôsledok znižovanie počtu fajčiarov v Európe a najmä to, aby s ním nezačínali ďalší ľudia. Podľa štatistík začne v EÚ fajčiť pred 18 rokom až 80 % ľudí.

Zabudnite na cigarety s príchuťou

Ďalšou z navrhovaných zmien je aj zrušenie populárnych cigariet s príchuťou a tenkých cigariet, takzvaných „slimiek“. Aj vďaka týmto druhom cigariet totiž mnohí začínajú s fajčením. Je mladších je omnoho ľahšie začať so slabšou „slimkou“, navyše s príchuťou a tak postupne prejsť na tvrdé cigarety. Ak by mali začať rovno s tvrdými, je šanca, že by ich fajčiť začalo menej. Aj takýmto spôsobom chce únia dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je znížiť počet fajčiarov na minimum.


Tiež by vás mohlo zaujať: Drogy spravili z našej rodiny peklo


Sprísnenie predaja cez internet a z automatov

Predaj cigariet cez internet sa nedá kontrolovať. Cigarety si cez internet môže v pohode kúpiť aj 12 ročné dieťa. Preto hrozí týmto portálom v krajnom prípade až úplný zánik. Podobná situácia sa rieši aj okolo cigaretových automatov. Tie by sa po novom mali dať spustiť iba pri platení kartou, alebo nasnímaní občianskeho preukazu.

Zdroj: wikimedia, wikimedia, Nela
Odporúčame