Vytáčajú vás štípance od komárov? Pomôže eukalyptus, levanduľa i škorica

Komár

pixabay.com

Je vaša pokožka posiata červenými štípancami, ktoré nepríjemne svrbia? Nenechajte sa „ohrýzať“ a stavte na prírodné repelenty, ktoré si poľahky pripravíte doma. Môžete ich využiť pri letných aktivitách v prírode alebo pri vode.

Eukalyptový olej

Eukalyptový olej patrí medzi známe prírodné odpudzovače komárov. Podľa Centers for Disease Control and Prevention je účinnou zložkou repelentov proti komárom.

Pred niekoľkými rokmi otestovali tento olej aj austrálski vedci. Porovnali ho s dietyltoluamidom (známy ako DEET), ktorý je najbežnejšou zložkou bežných repelentov. Zistili, že 40% DEET v etanole poskytol úplnú ochranu pred komármi na 7 hodín, avšak zaujímavé boli aj účinky 32% eukalyptového oleja. Ten účastníkov ochránil na 95 % po dobu 3 hodín.

Postup: 1 diel eukalyptového oleja skombinujte s 10 dielmi slnečnicového oleja, dajte do fľašky s rozprašovačom a dôsledne aplikujte na pokožku svojho tela.

Levanduľa

Mnohí považujú levanduľu iba za odpudzovač molí, no bojuje aj proti komárom. Túto vlastnosť si zobrali na mušku aj kórejskí vedci, ktorí skúmali účinky esenciálnych olejov v boji proti komárom. Medzi nimi bol aj levanduľový olej. Podľa vedcov účinne odpudzoval komáre piskľavé (Culex pipiens). Mimochodom, rovnako dobre fungoval aj už spomínaný eukalyptový olej, ďalej tymianový a rozmarínový olej.

Náš tip: Ak máte k dispozícii čerstvú, alebo sušenú levanduľu, jednoducho ju umiestnite do spálne či na miesto, kde vás má ochrániť pred komármi. Alternatívou je použitie levanduľového esenciálneho oleja. Pár kvapiek nakvapkajte do aromalampy alebo zriedený naneste na kolená, členky či lakte a dokonale rozotrite.


Mohlo by vás zaujímať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Škoricový olej

Škorica, respektíve škoricový olej zaujal ako repelent vedcov na Taiwane. Podľa nich má tento olej vynikajúci inhibičný účinok proti larvám komára tropického. Ďalšia štúdia publikovaná v Journal of Agricultural and Food Chemistry uvádza, že škoricový olej má potenciál byť vynikajúcim ekologickým pesticídom. Okrem toho má schopnosť zabíjať larvy komárov lepšie ako DEET.

Postup: 24 kvapiek škoricového oleja rozrieďte v 120 ml vody a dajte do fľaše s rozprašovačom. Repelent môžete striekať na kožu, oblečenie i predmety vo vašom domove. Pozor, škoricový a vôbec všetky esenciálne oleje používajte na pokožku s rozumom, inak môže dôjsť k jej podráždeniu. Môžete ho tiež pridať do nosného oleja v pomere 1:4 a nanášať na kožu.

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej má vynikajúce antiseptické, antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. Jeho aróma „nevonia“ ani komárom, čiže sa javí byť účinným repelentom.

Postup: Čajovníkový olej zrieďte s vodou v pomere 1:4 a aplikujte ho na telo napríklad vatovým tampónom.


Mohlo by vás zaujímať: Idú vás večer „zožrať“ komáre? Vyskúšajte prírodné repelenty


Čo pomôže okrem repelentov?

  • Ak sa chystáte do prírody či niekde k vode, a budete tam tráviť čas aj v podvečerných či večerných hodinách, vezmite si so sebou oblečenie s dlhými rukávmi.
  • Doma vás pred komármi i dotieravými muchami najlepšie ochránia sieťky na oknách a odpudzovače komárov v zásuvkách.
  • Hoci sa neodporúča spoliehať iba na účinky B vitamínov v boji proti komárom, je to jedna z fungujúcich možností. Deň pred pobytom  v prírode si doprajte 3 – 4 tabletky B vitamínov postupne počas celého dňa a v samotný deň výletu ďalšie 2 – 3. Ochráni vás to nielen pred komármi, ale aj kliešťami. Alternatívou môže byť popíjanie piva alebo konzumácia pivovarníckych kvasníc.
  • Ak ste na chate, vymeňte biele žiarovky za žlté, ktoré údajne komáre nevidia. Tým pádom ich nebudete k sebe priťahovať. Ochranu môžete zvýšiť aj použitím špeciálnych faklí, ktoré odpudzujú hmyz.
  • Zbavte sa zdrojov stojatej vody vo vašej blízkosti. Nádoby s vodou na polievanie prikryte, vylejte vodu z misiek pre domácich miláčikov a podobne.

Čo v boji s nepríjemnými komármi najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Mirka
Odporúčame