Vyťažte z byliniek maximum: Takto najlepšie uchováte ich skvelé účinky

Byliny

gettyimages

Čerstvo nazbierané rastliny majú mnoho blahodarných účinkov. Pomôcť môžu od bolesti, pri nachladení alebo s nespavosťou. Po zbere ich však treba spracovať čo najskôr, inak strácajú účinné látky.

Z čerstvých aj sušených byliniek možno získať viacero prípravkov na vnútorné alebo vonkajšie použitie. Kedy je dobré použiť kvety a kedy sú naopak ideálne listy? Aby ste z rastlín vyťažili čo najviac, pri príprave dodržujte tieto pravidlá.

Zápar

Príprava záparu je najlepší spôsob, ako využiť vlastnosti mäkších, zelených alebo kvitnúcich častí rastliny. Na bežný liečebný zápar stačí 1 vrchovatá ČL sušenej bylinky alebo 2 ČL zmesi sušených byliniek na 175 ml vriacej vody, pri čerstvých bylinkách použite dvojnásobné množstvo. Nasekané bylinky vložte do šálky alebo čajníka a zalejte vriacou vodou. Prikryte, aby ste zabránili úniku éterických olejov parou a nechajte lúhovať 10 minút. Pred použitím preceďte.

Mohlo by vás zaujímať: 12 tipov na zber a sušenie byliniek: Spravte si prírodnú lekárničku zadarmo

Odvar

Odvar je ideálny na zužitkovanie drevnatejších častí bylinky. Na štandardný odvar potrebujete: 1 ČL sušených byliniek alebo 2 ČL čerstvých byliniek na 175 ml vody. Pri príprave je vhodné používať panvicu zo smaltovanej liatiny či antikoru. Hliníkový riad môže reagovať s tým, čo sa v ňom varí. Nasekané bylinky vložte do hrnca, nalejte vodu, prikryte a priveďte do varu. Na slabšom plameni varte 15 – 20 minút. Odvar preceďte, rozdeľte na 3 dávky a použite ešte v deň prípravy.

Macerovaný olej

Metóda zahrievaním je najrýchlejší a najpraktickejší postup na prípravu macerovaného oleja. Potrebujete: 100 g sušených byliniek alebo 300 g nadrobno nasekaných čerstvých byliniek na 500 ml rastlinného oleja, ako je organický slnečnicový či olivový olej. Množstvá upravte podľa toho, koľko oleja chcete získať. Musí ho byť dosť na to, aby boli bylinky v nádobe úplne zakryté. Ohňovzdornú nádobu s bylinkami a olejom dajte nad hrniec s vriacou vodou, ktorý nechajte nad ohňom. Prikryte a pomaly zohrievajte 2 hodiny. Vodu dolievajte podľa potreby. Zmes preceďte, zopakujte pridanie byliniek do oleja a zohrievajte ešte 1 hodinu. Hotový olej preceďte a nalejte do sterilizovanej tmavej sklenej fľaše. Označte etiketou s názvom a dátumom, uložte na chladné miesto a spotrebujte do 3 mesiacov. Ak použijete čerstvé bylinky, olej nechajte niekoľko hodín po precedení odstáť. Voda z byliniek klesne na dno. Olej prelejte do sterilizovanej fľaše a vodu vylejte.

Mohlo by vás zaujímať: Bylinné tinktúry a likéry na rôzne neduhy: Pripravte si ich doma aj vy!

Tinktúra

Skvelou možnosťou, ako uchovať bylinky mimo sezóny, je tinktúra. Alkohol v nej slúži ako konzervačný prostriedok, vďaka čomu vydrží tento prípravok až 12 mesiacov. V objemovom vyjadrení je oveľa silnejšia ako zápar, odvar či macerát, preto by sa mala používať v menších dávkach. Potrebujete: 200 g sušených byliniek na 1 liter 37,5 percentnej vodky. Ak máte čerstvé bylinky, pred použitím ich vysušte, aby sa znížil obsah vody v tinktúre. Bylinky nadrobno nasekajte a vložte do veľkého sterilizovaného uzatvárateľného pohára. Dbajte na to, aby boli celkom ponorené do alkoholu. Pohár riadne uzatvorte, uložte na 2 týždne na tmavé miesto a občas potraste. Potom zmes preceďte a prefiltrujte cez kávový filter či plátennú vreckovku. Nalejte do sterilizovanej tmavej sklenej fľaše. Označte etiketou s názvom a dátumom a skladujte na chladnom a tmavom mieste.

Aké byliny si zvyknete zbierať vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame