Vyťažte zo svojej záhradky maximum: Zistite, čo k sebe pasuje a podporuje sa v raste

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Tiež máte radosť, keď vaša záhrada dáva bohatú a zdravú úrodu? Predstava, že do nej vojdete s košíkom a naplníte ho voňavými paradajkami, paprikou, cibuľou či zemiakmi znie veľmi lákavo.

Viete o tom, že niektoré rastliny sa navzájom podporujú v raste, chránia sa a zvyšujú svoju produkciu? Nikdy nie je na škodu mať po ruke overené tipy na partnerské pestovanie. Možno práve táto sezóna bude aj vďaka nim najlepšia za posledné roky.

Prečo sa aj v rastlinnej ríši oplatí mať dobrých susedov?

Vyššie popínavé rastliny poskytujú dôležitý tieň aj pre rastlinky háklivé na slnko. Rastliny s atraktívnymi kvetmi dokážu pritiahnuť opeľovací hmyz aj k menej výrazným kvetom, a na viac strán tak zvyšovať úrodnosť. Ďalšie zase dokážu vylučovať látky, ktoré odpudzujú hmyz a večne hladných škodcov a ich blízkosť je výhodná aj pre ďalšie rastliny. Iným sa zase darí viazať dusík z atmosféry priamo do pôdy a tak zvyšovať úrodnosť vyčerpanej pôdy aj pre iné plodiny.


Mohlo by vás zaujať: Jar je už skoro tu: Pripravte na ňu svoj dom i záhradu!


Čo s čím sadiť?

Zemiaky + bazalka + chren

Ak sa chcete tento rok vyhnúť nekončiacej vojne s pásavkou zemiakovou, vyskúšajte medzi rady zemiakov vysadiť bazalku alebo chren. Výrazná aróma týchto rastlín ich spoľahlivo odpudzuje.

Cibuľa + koreňová zelenina

Riadky cibule vysaďte striedavo medzi mrkvu, petržlen ale aj paštrnák. Pôdne hlístovce sa k nim ani nepriblížia a zožnete úrodu, ktoré nebude prevŕtaná škodcami. Cibuľa je v dobrom súznení aj s červenou repou (cviklou). Okrem odpudenia škodcov chráni cibuľa cviklu aj pred nádorovitosťou. Obe majú rovnaké nároky na vodu aj slnko, tak nečudo, že sa im bok po boku tak darí.

Tekvica + fazuľa + kukurica

Dobre spolu funguje kombinácia tekvica + fazuľa + kukurica. Kukurica poskytuje tekvici ochranu listov pred spálením, na oplátku jej tekvica udržuje dosť vlahy pri koreňoch. Fazuľa sa zase rada a bezpečne popína po štíhlych steblách kukurice.

Listová zelenina + aksamietnica + zeler

Vošky patria k najväčším nepriateľom obľúbenej hlúbovej a listovej zeleniny (kapusta, ružičkový kel, brokolica, karfiol, šaláty, ..) Vycuciavajú najmladšie a zároveň aj najsladšie časti rastliny, čím deformujú jej rast. Vyzbrojte svoje záhony aksamietnicou (nazývaná aj ako afrikán). Táto nenáročná rastlina s bohatým kvitnutím voškám smrdí. Zabezpečte si hotové priesady alebo sa čím skôr pustite do predpestovania zo semien. Jej vôňa vyženie dokonca aj krtka.

Na ochranu obľúbenej kapusty či ružičkového kelu môžete použiť aj pár koreňov zeleru alebo kôpor. Ich vôňu nemajú radi húsenice ani motýle.

Paradajky + bazalka

Pre krásne paradajky s bohatou úrodou vyskúšajte v ich blízkosti vysadiť bazalku. Bazalka podporuje rast zelenej časti rastlín a samotné dozreté plody chutia omnoho lepšie.

Jahody + špenát + cesnak

K jahodám sa hodí šalát a špenát. Ak okolo jahôd navyše vysadíte aj cesnak alebo cibuľu, vytvoríte účinnú prírodnú prekážku pred slimákmi.


Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP Pleseň, slimáky i septorióza: Ako ochrániť paradajky v našich záhradách?


Ktoré rastliny k sebe nepatria?

Rastlinám, ktoré odčerpávajú z pôdy rovnaké živiny, navzájom si tienia, priťahujú rovnaký hmyz alebo majú rozličné nároky na vody, sa vo vzájomnej blízkosti nebude dariť. Pestovanie vo vlastnej záhrade môže byť tak trochu kombinatorika. Určite nič nepokazíte, ak si vezmete papier a ceruzku do ruky a základné pozície si najskôr vyznačíte na papieri. Čo by vám skúsený pestovateľ neodporučil?

Hrach nesaďte pri fazuli, paradajkách, zemiakoch, cesnaku a cibuli.
Jahodám sa nebude dariť blízko hlúbovitej zeleniny (kapusta, karfiol).
Hlávkový šalát je rizikovým susedom pre aromatickú koreňovú zeleninu. Ak ho napadnú vošky, preskočia aj petržlen a zeler.
Paradajky majú slabý rast v blízkosti zemiakov, kukurice a kalerábu.
Kapustu nesaďte na miesto po vytrhaných jarných reďkovkách. Lákajú rovnakých škodcov. Vo všeobecnosti by ste nemali kapustovitú zeleninu sadiť vedľa seba. Môžete za pár dní prísť o celé snaženie.
– Hoci sa paradajka a paprika na tanieri pekne dopĺňajú, v záhrade sa k sebe vôbec nehodia. Sú náchylné na rovnaké hubové a bakteriálne ochorenia.


Ktoré rastliny zvyknete k sebe v záhradke sadiť vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame