Vytúžená postava na obzore: Vyvarujte sa týchto chýb a kilá budú ubúdať ľahšie!

diéta

freedigitalphotos.net

Raz skúšate jednu diétu, potom druhú, ale výsledok nikde? Možno sa vám zdá, že sú vám kilá navyše súdené, nemusí to však vôbec byť tak. Chudnúci ľudia totiž neraz robia pri zhadzovaní kilogramov základné chyby – a pritom si možno ani neuvedomujú, do akej veľkej miery ich chudnutie ovplyvňujú. Zistite, ktorých prehreškov sa treba určite vyvarovať!

Podceňujete spánok

Spánok prospieva nielen vášmu mozgu a výzoru, ale aj chudnutiu. Vedci zistili, že ak spíte v noci menej ako päť hodín, vaše telo má väčší pocit hladu a výraznejšiu chuť na sladké, tuky a karbohydráty.

,,Za normálnych okolností sa dokážem sladkému vyhýbať, ale keď máme v robote pred uzávierkou, niekedy spím tri hodiny denne. Aby som sa udržal v chode, dopujem sa kávou a sladkými tyčinkami. Bez toho by som neprežil,“ opisuje svoj zvyk Milan (55), ktorý sa márne snaží schudnúť už pol roka. Ak svoje chúťky ťažko ovládate aj po dostatočnom spánku, po prebdenej noci to bude takmer nemožné. Vezmite preto rozum do hrsti a doprajte si aspoň odporúčaných sedem hodín.


Mohlo by vás zaujať:


Pohodlnosť je vám nadovšetko

Možno si krvopotne odopierate dezert po obede, ani vás však nenapadne, aby ste sa do kancelárie vrátili namiesto výťahom po schodoch. Ak budete chodiť po schodoch kde sa len dá – do bytu, do práce či v nákupných centrách, môžete zvýšiť kalorický výdaj denne až o 200 kalórií – a bez cvičenia v posilňovni! Chôdzou po schodoch zároveň posilňujete a tvarujete nohy. Ak vám táto činnosť robí z nejakého dôvodu problémy, stavte aspoň na chôdzu. Auto je síce veľkým pomocníkom, ale ak je to len trochu možné, skúste ho aspoň dvakrát týždenne nechať doma a pred prácou aj po nej si dožičte polhodinovú prechádzku. Spolu za hodinu rýchlej chôdze spálite približne od 250 do 350 kalórií v závislosti od vašej hmotnosti.

Jete len tak mimochodom

Pozeráte televíziu a pritom do seba tlačíte večeru? Obed v podobe bagety zhltnete v práci pri monitore? A ku knihe si tiež vždy beriete niečo na zahryznutie? Jedenie je jedným z ozajstných pôžitkov, tak ho neponižujte na obyčajné napchávanie. Naopak, potraviny si poctivo vyberajte a vychutnávajte si ich – zjete menej. Ak si naozaj neviete predstaviť večerný program bez niečoho na chrumkanie, určite si neberte celé balenie. Naopak, nasypte si oriešky do mištičky alebo si odlomte len kúsok čokolády. Šanca, že zjete menej je naozaj veľká – už len kvôli tomu, že sa vám z gauča nebude chcieť postaviť a ísť pre ďalšiu várku.


Mohlo by vás zaujať:


Nemáte podporu okolia

Je dôležitejšia, ako by sa mohlo zdať. ,,Keď chudnem, manžela vždy zaprisahám, aby mi nedovolil jesť v noci. Na druhý deň však stačí že sa tvárim ako chúďatko a on by mi sám doniesol hoci aj pol výlohy cukrárne. Viem, že to robí, lebo ma má rád, ale takto nikdy neschudnem!“ sťažuje sa Lenka (42). Vysvetlite vášmu okoliu opakovane, že sa necítite v súčasnej váhe dobre a chcete zhodiť, nech vám neponúkajú žiadne nezdravé a mastné veci, sladkosti a podobne. Ak to nezaberie, vyhovorte sa na lekára, ktorý vám zo zdravotných dôvodov prikázal takú a takú diétu. Tak ako nebudú do vás nalievať alkohol, keď beriete antibiotiká, tak vám časom prestanú ponúkať aj rôzne dobroty.

Cez víkendy popúšťate uzdu

Celý týždeň sa vám darí stravovať rozumne, ale príde víkend a vy celodennú prítomnosť zásobám v špajze nedokážete zvládnuť? Raz si dáte kukuricu v konzerve, potom syr, o chvíľu keksík a potom banán a hrušku, nehovoriac o koláči, ktorý už je pripravený pre návštevu. Je prirodzené, že cez víkend si dožičíte o niečo viac jedla, ale nemôžete sa prejedať. Vaše telo sa prispôsobilo príjmu kalórií, na ktorý ste ho nastavili cez týždeň. Keď zrazu dostane viac, začne si robiť zásoby…a na chudnutie môžete zabudnúť. Okrem toho, v pondelok sa zväčša dostáva naspäť do pôvodného jedálnička oveľa ťažšie.


 Aké chyby sabotovali chudnutie vám? A ako sa vám ich podarilo eliminovať? Poraďte aj ostatným čitateľom a papíšte do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame