Využite modernú dobu vo svoj prospech: Ktoré činnosti znížia riziko nákazy?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Epidémia nákazy COVID-19 vyvoláva v ľuďoch značné obavy. Našťastie, množstvo vecí môžeme vybaviť z pohodlia domova, čo by mal teraz naplno využiť každý z nás.

Nakupujte cez internet

Na to, aby ste zvládli nakupovať cez internet, nepotrebujete programátorské zručnosti. Zadajte si do vyhľadávača názov svojho obľúbeného supermarketu. Tak zistíte, či má daný reťazec aj svoj internetový obchod, a či doručuje aj do vášho miesta bydliska.

Vyberte si potraviny, oblečenie alebo drogériu, zvoľte spôsob platby a doručenia, a už len čakajte, kým vám tovar dovezú priamo pred dvere. Za doručenie si síce pár eur priplatíte, na druhej strane sa však vyhnete množstvu ľudí v obchodoch. Aj niektoré lekárne ponúkajú možnosť nákupu voľnopredajných liekov cez internet.

Plaťte bezkontaktne

Bankovky a mince nie sú také čisté, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Zrejme aj tá hotovosť, ktorú máte v peňaženke, prešla už stovkami zákazníkov. Peniaze sú nosičom rôznych infekcií, preto je nevyhnutné umyť si ruky po každej platbe. Aby ste zamedzili riziko vzniku nákazy, môžete vyskúšať bezhotovostné platby:

Platba mobilom: ak chcete využiť túto možnosť, najprv musíte zistiť, či ju vaša banka podporuje. Pokiaľ áno, stačí vám stiahnuť aplikáciu v smartfóne s technológiou NFC.
Platba platobnou kartou: tento spôsob platby používa väčšina z nás. Do sumy 20 eur je pri väčšine kariet možné platiť bezkontaktne, iba priložením karty k terminálu.
Platba prevodom cez internet: Pri platbe tovaru cez internet môžete zaplatiť aj prevodom na účet, nielen na dobierku. V závislosti od banky väčšinou prebehne do 24 hodín


Mohlo by vás zaujať: Koronavírus poznamenal aj bežný život Slovákov: Ako sa chrániť pred nákazou?


Úradné veci riešte cez e-mail alebo telefón

Množstvo úradných formulárov môžete vyplniť aj cez internet. Teraz je naozaj dôležité, aby sme nechodili na frekventované miesta. Aj na úradoch sa premelie množstvo ľudí. Tým, že rôzne dokumenty pošlete ako prílohu k e-mailu, ochránite nielen seba, ale aj zamestnancov.

Pokiaľ si nebudete vedieť s niečím poradiť, obráťte sa na mladších príbuzných, ktorí vám určite vyjdú v ústrety. Nemáte prístup na internet? Nevadí, aj v tom prípade sa nájde riešenie. Stačí telefonicky zavolať na príslušný úrad, kde vám poskytnú dané konkrétnejšie informácie.

Ostaňte v kontakte so svojimi najbližšími

Veľkou výhodou internetových a mobilných technológií je možnosť ostať v kontakte so všetkými ľuďmi bez rizika vzájomnej nákazy. Môžete spolu volať celé hodiny, dokonca sa vidieť prostredníctvom videohovorov. Samozrejme, nenahradí to fyzický kontakt, avšak v dnešnej situácii je to určite to najlepšie riešenie. Pamätajte, čím menej budeme chodiť medzi ľudí, tým viac ochránime seba aj ostatných.


Ako sa snažíte riziko nákazy znížiť vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame