Vyzdvihované aj zatracované: Sú antibiotiká účinná pomoc alebo časovaná bomba?

Lieky

thinkstockphotos.com

Bolí vás v hrdle, máte horúčku a cítite sa pod psa. Čo spravíte? Ak je vaša odpoveď automaticky taká, že zájdete ku lekárovi, aby vám predpísal antibiotiká, nie je správna. Zájsť ku lekárovi síce môžete, ale v žiadnom prípade sa antibiotík nedožadujte, naopak radšej sa im bráňte. V neodôvodnených prípadoch totiž narobia oveľa viac škody ako osohu.

Na baktérie áno, na vírusy v žiadnom prípade

A to je hlavný problém, prečo sú antibiotiká používané aj vtedy, ak to nie je potrebné. Bežný laik si totiž myslí, že antibiotiká vás vyliečia zo všetkého. Opak je však pravdou. Antibiotiká pôsobia iba na baktérie, na chorobu spôsobenú vírusom nijak nezaberajú, ale naopak váš organizmus ešte viac zaťažujú. Podľa niektorých odborníkov je to dokonca ako keby ste do benzínového auta naliali naftu a naopak. „Antibiotiká sú liečivá, ktoré sa používajú na terapiu a profylaxiu infekčných ochorení. Sú to látky, ktoré účinkujú na baktérie, no na vírusy sú neúčinné,“ vysvetľuje MUDr. Daniela Šafčáková z imunoalergologickej ambulancie v Košiciach.

Obrovská hrozba pre ľudstvo

Dnešné baktérie sú vo veľkej miere rezistentné na všeobecnými lekármi bežne predpisované antibiotiká a o to viac treba zvažovať ich použitie. Keď sa antibiotiká predpíšu a pacient ich využíva vtedy, keď netreba, baktérie si vytvoria na dané liečivo imunitu, resp. rezistenciu. Nabudúce, keď to bude naozaj potrebné, už nebudú účinkovať. Ľudstvo sa tak môže dostať do vážnych problémov. „Rezistencia na antibiotiká je problém, ktorý limituje ich účinnosť. Zvyšuje sa pod vplyvom genetickej mutácie. Hrozbou budúcnosti sú infekcie rezistentnými patogénmi, ktoré následne spôsobia vysokú úmrtnosť,“ varuje odborníčka na imunológiu MUDr. Šafčáková.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zapálené dutiny dokážu poriadne znepríjemniť deň: Viete, čo s nimi robiť?


Kedy sú antibiotiká naozaj potrebné? Odpoveď prináša CRP

Každý zodpovedný lekár, ako aj pacient, by mal pred nasadením antibiotík trvať na vyšetrení CRP. Nikto, ani lekár totiž nie je vševed a jasnovidec, a preto by sa pred nasadením antibiotickej liečby malo vždy vykonať vyšetrenie na hladinu zápalu, ktoré sa vykonáva na počkanie a jednoducho z kvapky krvi. To spoľahlivo určí hodnotu zápalu v tele a preukáže opodstatnenosť alebo zbytočnosť antibiotickej liečby. Niektoré ochorenia totiž môžu na prvý pohľad vyzerať ako bakteriálne, no po vyšetrení sa ukáže, že ide len o infekciu a pacient je tak antibiotickej liečby ušetrený. Ak na tomto vyšetrení netrvá váš lekár, trvajte na ňom vy, ide predsa o vaše zdravie.

Prečo sú antibiotiká taký problém?

Hlavnou príčinou megaproblému, ktorý v súčasnosti ľudstvu klope na dvere je to, že antibiotiká, ktoré poznáme, sú staré a na neustále mutujúce sa baktérie prikrátke. Jednoducho na ne už nezaberajú. Logicky sa teda podsúva úvaha o tom, že farmaceutické firmy predsa vyvíjajú nové druhy antibiotík. Opak je však pravdou, pretože nové výskumy sú extrémne drahé. Za posledné roky výrazne poklesol záujem farmaceutických firiem o vývoj antibiotík, len 3  firmy zatiaľ majú v klinickom skúšaní nové antibiotiká,“ objasňuje lekárka.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Najčastejšie faktory vzniku rezistencie

  • genetické mutácie
  • nadužívanie antibiotík u ľudí a hospodárskych zvierat
  • neadekvátna antibiotická liečba ľudí
  • časté zmeny antibiotík
  • absencia štátnej antibiotickej liekovej politiky a nerešpektovanie prehľadov rezistencie  na antibiotiká (za sledovanie citlivosti a rezistencie na antibiotiká je zodpovedný Úrad verejného zdravotníctva)

Superrezistentné kmene strašia aj v Európe

V posledných rokoch sa na svete objavili také baktérie, ktoré robia vrásky na čele mnohým lekárom a odborníkom. „Výrazným fenoménom posledných piatich rokov je vznik superrezistentných baktérií, ktoré pochádzajú z Indie a Pakistanu. V dôsledku migrácie sa vyskytli v Európe, pričom vysoký nárast má Taliansko, ale aj Brazília, či Austrália. Na tieto druhy nemáme zatiaľ nijaké účinné antibiotiká,“ ozrejmuje MUDr. Daniela Šafčáková z košickej ambulancie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!


Nežiadúce účinky antibiotík

  • toxické – vznikajú hlavne u ľudí, ktorí majú iné chronické ochorenie, napr. pečene, či obličiek. Každá skupina antibiotík má svoju špecifickú orgánovú toxicitu, napr. poškodenie nervového systému, obličiek, pečene, hematologický efekt
  • alergické – vznikajú hlavne po penicilíne a cefalosporínoch, ale môžu vzniknúť po akýchkoľvek antibiotikách. Prejavujú sa žihľavkou, ale môže nastať aj anafylaktický šok, hlavne po injekčnom podaní
  • biologické – súvisia so zničením normálnej mikroflóry a prejavujú sa hnačkami

Keď ich už musíte brať, tak poctivo

Ak je už potrebné brať antibiotiká, pretože vám bola na základe krvného vyšetrenia zistená bakteriálna infekcia, buďte obzvlášť dôslední. „Vždy, keď je na základe vyšetrení nutná antibiotická liečba, je nutné brať ich v dostatočných dávkach a adekvátne dlho, pretože sa tak predíde vzniku rezistencie na dané antibiotikum,“ uzatvára špecialistka na imunológiu a alergie MUDr. Daniela Šafčáková z Košíc.


Aké máte skúsenosti s užívaním antibiotík vy? Napíšte ostatným čitateloľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame