Výživa pre mozog je krásne farebná: Jedzte takto a ochránite ho pred demenciou aj stresom

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Niektorým seniorom to myslí tak, že predbehnú aj o desiatky rokov mladších členov rodiny. Ďalších trápi strata krátkodobej a dlhodobej pamäte, problémy s rečou, orientáciou, či dokonca zmeny osobnosti.

Riziko neurodegeneratívnych ochorení a rozvoj ochorení mozgu súvisí aj so zložením stravy. Každý deň by sme si preto mali dopriať dostatok živín, aby sme si mohli čo najdlhšie udržať sviežu myseľ, spoľahlivú pamäť a výborný postreh. Siahnite po tých najlepších z nich!

Celé zrná zlepšujú koncentráciu a sústredenie

Mozog potrebuje na svoj chod energiu, ktorú prednostne získava zo sacharidov. Postrehli ste už na sebe, že s narastajúcim hladom klesá schopnosť sústrediť sa? Po obnovení hladiny glukózy v krvi sme za pár minút čulí a pripravení rozlúsknuť aj ťažšie výzvy. Nesiahajte však po sladkostiach. Lepšou voľbou sú celozrnné potraviny s nízkym glykemickým indexom, z ktorých sa energia uvoľňuje pozvoľna. Šetrnou úpravou si v sebe uchovali vitamíny skupiny B, vitamín E a horčík, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému.


Mohlo by vás zaujať: Nedokážete sa sústrediť a často zabúdate? Mozog preberie správna výživa


Černice, čučoriedky, maliny – cenné antioxidanty

Malé, chutné a nadupané prírodnou silou! Bobule tmavočervenej až fialovej farby sú najväčšou zásobárňou antioxidantov a navyše bohaté na vlákninu a vitamíny C a K. Pomáhajú oddialiť neurodegeneratívne ochorenia spojené s pribúdajúcim vekom a zmierňujú účinky dlhodobého stresu. Obsiahnuté živiny prispievajú k zlepšeniu komunikácie medzi mozgovými bunkami a zvyšujú ich plasticitu, vďaka sa ktorej si mozog dlho udrží schopnosť učiť sa a pamätať si.

Paradajky do boja proti demencii

Lykopén, silný antioxidant nachádzajúci sa v paradajkách, môže poskytnúť ochranu pred poškodením buniek spôsobeným voľnými radikálmi, ktoré sa podieľajú aj na rozvoji demencie, najmä Alzheimerovej choroby. Dajte prednosť vareným paradajkám s trochou olivového oleja, aby ste dosiahli najlepšiu absorpciu lykopénu.

Káva pre zvýšenie mozgovej kapacity

Väčšina z nás pije kávu, aby sme zvýšili svoju bdelosť a nezaspali niekde na pracovnom stole uprostred práce. Kofeín v káve totiž blokuje látku v mozgu známu ako adenozín, ktorá spôsobuje pocit ospalosti. Vedcom sa podarilo zistiť, že pravidelný prísun kofeínu zvyšuje mozgovú kapacitu pre uchovávanie informácií.


Mohlo by vás zaujať: 5 potravín, ktoré udržia mozog v dobrej kondícii: Zlepšujú pamäť aj sústredenie


Kvalitná čokoláda zlepší nielen náladu

Máte chuť na zdravú dobrotu? Je dokázané, že čokoláda s obsahom viac ako 70 % kakaa má blahodárny vplyv na zdravie mozgu. Zvyšuje totiž neuroplasticitu mozgu a obsahuje vysoké množstvo cenných antioxidantov – flavonoidov, ktoré chránia mozog pred predčasným starnutím a stresom. Ak máte horšie obdobie, plné pochmúrnych myšlienok, bez výčitiek si doprajte tabličku kvalitnej čokolády. Funguje totiž aj ako prírodné antidepresívum.

Ryby, oriešky aj tekvicové semená

Spoľahlivým zdrojom omega-3 mastných kyselín v aktívnej „hotovej“ podobe sú ryby – losos, sardinky, makrely, pstruh či sleď. Našu pozornosť si však zaslúžia aj rastlinné zdroje: ľanové semená, sójové bôby, tekvicové semená , vlašské orechy, avokádo. Tuky v nich obsiahnuté sú dôležité pre zdravé fungovanie srdca, kĺbov a predovšetkým mozgu. Dostatočné množstvo omega-3 tukov vo vašej strave je dobrou výbavou aj do boja proti depresii.

Brokolica, karfiol, ružičkový kel

Máme ich radi zapekané, na pare, ale aj v krémovej polievke. Karfiol, ružičkový kel a brokolica obsahujú glukozinoláty, ktoré pomáhajú znižovať oxidačný stres a spomaliť tak rozpad acetylcholínu. Ide pritom o jeden z najdôležitejších neurotransmiterov. Jeho nízke hladiny sú spájané s rizikom rozvoja Alzheimerovej choroby. Acetylcholín je mimoriadne dôležitý pre uchovávanie informácií a prispieva k tomu, aby naše spomienky zostali dlho ostré a nestrácali sa predčasne do zabudnutia.


Ktoré zo spomínaných potravín si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame