Vyznajte sa v čistiacich prostriedkoch: Ako ich využiť na maximum?

Čistiace prostriedky

thinkstockphotos.com

Pri pohľade na sortiment drogérií sa môže zdať, že si každá jedna vec v domácnosti vyžaduje vlastný čistiaci prostriedok. Možno to tak vyzerá aj u vás doma. kde ste zavalení fľaškami s rôznou náplňou boja proti nečistotám. Pravda je však taká, že majú často rovnakú funkciu a stačí sa len pozrieť na ich zloženie. S jedným prostriedkom si rozhodne nevystačíte, no je dosť možné, že ich počet budete vedieť značne zredukovať.

Podľa pH stupnice

Čistiace prostriedky rozdeľujeme na základe ich pH na kyslé, neutrálne a zásadité. Podľa tejto stupnice zároveň dokážeme s istotou určiť, kde ich v domácnosti využijeme. K najkyslejším spadajú tie, ktorých súčasťou je octová esencia. Práve ocot je ideálnym pomocníkom na nepríjemný vodný kameň a tak sa zídu v kuchyni aj v kúpeľni. Špeciálne na batérie či drez.

Na pomyselnej pH stupnici nájdeme vľavo aj špeciálne prostriedky na čistenie povrchov kúpeľne. Nie sú také silné v boji s vodným kameňom, no dobre si poradia s nečistotami napríklad vo vani alebo sprche, kde sa kombinujú rôzne druhy usadenín. K silne kyslým patrí aj WC gel. Tento hustý čistiaci prostriedok využívame v toaletnej mise tak, že ho vždy necháme niekoľko minút pôsobiť. Vtedy si poradí s vodným kameňom a zároveň pôsobí antibakteriálne.


Mohlo by vás zaujímať: Upratujte lacno a ekologicky: Urobte si prášok na pranie, aviváž aj čistič na okná


Zásadité do kuchyne

Na opačnej strane máme zásadité prostriedky. Ich hlavnou náplňou je boj proti mastnote. Tam logicky patria všetci kuchynskí pomocníci s výnimkou už zmieňovaných bojovníkov proti vodnému kameňu. Aktívne prostriedky proti mastnote tak majú pH blížiace sa hodnote 14. Zídu sa vám tak pri čistení sporáku, rúry i kachličiek, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti.

Samostatnou kategóriou sú pri zásaditých prostriedkoch krémové biele prostriedky, využívané na čistenie indukčných platní či variacich dosiek, ale aj nerezového drezu. Tento typ obsahuje aktívne mikro-častice, takže spôsob ich práce je mechanický a nie chemický. Dokážu tak bojovať proti mastnote a vodnému kameňu paralelne. Kvôli prítomnosti častíc s nimi však treba narábať opatrne, keďže môže dôjsť k poškodeniu či poškrabaniu povrchov.

Ani kyslé, ani zásadité

Neutrálne prostriedky majú hodnotu pH okolo 7. Aké typy medzi nimi nájdeme? Sú to tie, ktorými čistíme napríklad sklo, drevo, no je medzi nimi aj takzvaný univerzálny prostriedok a saponát na riad.

Tieto typy nie sú natoľko agresívne a bojovať s nimi proti veľkým nečistotám je pomerne namáhavé. Univerzálny prostriedok sa však zíde pri upratovaní obývacích izieb, špeciálne nábytku a podlahy.


Mohlo by vás zaujímať: Veľké jarné upratovanie je opäť tu: Nechajte si poradiť, týchto 6 vecí rozhodne nepotrebujete!


Z každého rožka troška

Aby sme si to zhrnuli, v domácnosti sú nevyhnutné kyslé, neutrálne aj zásadité prostriedky, keďže každý z nich má svoj význam. Okrem čistoty je to tiež šetrnosť citlivých povrchov. Rovnako je dôležité to, aby jednoducho plnili svoju funkciu a boli využívané na to, na čo sú určené.

Preto pre komplexné upratovanie v byte potrebujeme neutrálny na podlahy a nábytok, zásaditý na odmasťovanie a kyslý prostriedok na boj proti vodnému kameňu. Ak teda chcete zredukovať množstvo čistiacich prostriedkov v domácnosti, skúste sa pozrieť na ich pH a detailné vlastnosti popísané na obale. Je dosť možné, že aj keď to na základe názvu nevyzerá, ich funkcie sa v skutočnosti prekrývajú.


Aké čistiace prostriedky doma najčastejšie používate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame