Vyzúvajte sa bez pocitu hanby: Porazte zápach nôh raz a navždy

Nohy

freedigitalphotos.net

Nadmerné potenie a nepríjemný zápach nôh nám dokážu poriadne skomplikovať život. Za chúlostivý hygienický problém často nesie vinu aj nesprávna obuv a životospráva. Čo robiť, aby ste sa na návšteve pri vyzúvaní topánok necítili viac trápne?

Potenie zabezpečuje termoreguláciu organizmu a vylučujú sa ním škodlivé toxické látky. V celom tele máme asi dva až tri milióny potných žliaz, najviac na dlaniach a chodidlách. Za deň sme schopní vyprodukovať priemerne 0,5 – 1,5 slanej tekutiny, no vo vypätých situáciách to môže byť až dvojnásobne viac. Vylúčený pot zvyčajne necítiť, ale ak zostane na pokožke viac hodín, vplyvom baktérií sa rozkladá a vzniká tak nepríjemný zápach. Jeho špecifická aróma však môže signalizovať aj choroby súvisiace s hormonálnou nerovnováhou, nadmernou činnosťou štítnej žľazy, či vysokou aktivitou nervového systému alebo obezitou.

Vymieňajte si ponožky

Ak patríte medzi ľudí, ktorým sa nadmerne potia nohy, mali by ste predovšetkým dbať na zvýšenú hygienu a čistotu. Nepríjemnému telesnému javu sa vyhnete vtedy, ak si budete umývať chodidlá aj viackrát za deň, čím sa vyvarujete mykóz, ekzémov a plesní. Po kúpeli si ich nezabudnite dôkladne vysušiť uterákom, hlavne medzi prstami. V žiadnom prípade si nenoste z obchodov lacné ponožky zo syntetických materiálov a namiesto toho vsaďte kartu na bavlnu a špeciálne materiály pohlcujúce zápach a pot. Niekedy tiež funguje trik s dvoma pármi na sebe, pretože vzniknutá vrstva vzduchu podporuje ochladzovanie nôh.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tip od šéfkuchára: Vynikajúca domáca paštéta patrí k zime – spravte si ju aj vy


Noste správne topánky – a starajte sa o ne

Výber správnej obuvi je pre zdravie a komfort vašich nôh nesmierne dôležitý. Minulosťou sú odteraz topánky z umelej hmoty, ktoré ideálne vymeňte za kožu so špeciálnou priedušnou podrážkou. Vďaka nej sa do vnútra nič nedostane a noha bude aj napriek tomu „dýchať“.

Kúpou značkových tenisiek však cesta za voňavými nohami nekončí, a preto nezabúdajte váš obľúbený pár pravidelne dezinfikovať alkoholom, vytierať roztokom ajatínu a ošetrovať špeciálnymi antimykotickými sprejmi. Ak vám to dovoľuje čas, prezúvajte sa v priebehu dňa častejšie a do práce si noste so sebou pohodlné prezuvky. Nenoste tie isté čižmy viac ako dva dni, pretože pri spotenej nohe trvá až 24 hodín, kým sa obuv vysuší. Riešením môžu byť aj špeciálne vložky do topánok s obsahom živice, čaju a dreveného uhlia, ktoré pohlcujú vlhkosť. So zápachom si poradia aj rôzne spreje, emulzie, zásypy, deodoranty s čajovníkovým olejom, ale aj detský púder, ktorým vysypeme topánky alebo čerstvo umyté nohy.

Siahnite po zázračných bylinkách

Už naši predkovia poznali tajomstvo byliniek a liečivú silu darov prírody:

  • na mokré stupaje sa odporúča uvariť si zdravý čaj z mäty, materinej dúšky alebo bazy, ktoré pomáhajú v boji s potením i telesným pachom
  • na ťažkosti s potením a zápachom zaberá odvar zo šalvie lekárskej, ktorý má výrazné protizápalové účinky. Môžete ho piť, alebo si pripraviť kúpeľ na nohy (použite 5 polievkových lyžíc šalvie na 2 litre horúcej vody)
  • rovnako efektívne funguje praslička a dubová kôra a pravidelným vodným osviežovaním tak zabránite šíreniu baktérií, ktoré môžu byť jedným z dôvodov vašej starosti
  • nadmerné potenie môžete potlačiť aj kúpeľom v roztoku z čistej soli, octane hlinitom, octe alebo jedlej sódy.

Tiež by vás mohlo zaujať: Tip od šéfkuchára: Vynikajúca domáca paštéta patrí k zime – spravte si ju aj vy


Zdravá životospráva – polovica úspechu

Hovorí sa, že všetko so všetkým súvisí a inak to nie je ani v prípade jedla a nôh. Ak ste niekedy premýšľali nad tým, prečo vám smrdia nohy, vedzte, že za tým môže byť aj nezdravé stravovanie. Upravte si jedálniček a vylúčte z neho aromatické potraviny ako cibuľu, cesnak, štipľavá papriku, chilli, koreniny a podobne. Zápach môže spôsobovať aj pitie alkoholu, kávy, koly a fajčenie, takže pokiaľ je to možné, obmedzte tieto zlozvyky na minimum.


Máte problémy s nadmerným potením vašich chodidiel? Čo vám najviac pomohlo? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame