Vzdušné vitamíny uzdravujú namáhaný organizmus. Kde ich nájsť?

Prechádzka

gettyimages

Ste plní energie po potulkách v lese? Už sa neviete dočkať, kedy opäť strávite pár dní na chalupe? Okrem toho, že tieto aktivity súvisia s vaším voľným časom, spoločným menovateľom toho, že sa cítite omnoho lepšie a oddýchnutejšie, sú blahodárne vzdušné vitamíny.

Pod týmto označením si netreba predstavovať nič komplikované – ide totiž o záporné ióny – anióny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ovzduší, avšak v rôznych koncentráciách, v závislosti od lokalizácie. Aký prínos môžu mať anióny pre vaše zdravie? Kam musíte ísť, aby ste zmiernili dosah škodlivých katiónov?

Výskyt iónov

Vo vzduchu, ktorý dýchame, sa prirodzene vyskytujú obe polarity – kladné aj záporné ióny, a prichádzame s nimi do kontaktu už od nášho prvého nadýchnutia. Pľúcami dospelého človeka prejde denne až 15 kg vzduchu a okrem kyslíka, ktorý nevyhnutne potrebujeme pre život, vo veľkej miere “konzumujeme” aj takto polarizované molekuly vzduchu – ióny.

Medzi katiónmi a aniónmi je z hľadiska ich prospešnosti pre ľudské zdravie výrazný rozdiel. V posledných rokoch sa totiž potvrdila závažnosť iónovej nerovnováhy a dlhodobo nevhodný stav sa podpisuje pod rozvoj civilizačných ochorení, respiračných chorôb, alergií a duševných chorôb. Okrem zjavného znečistenia ovzdušia chemikáliami, tak musíme čeliť aj neviditeľnému nepriateľovi – vysokej koncentrácii kladne nabitých iónov. A čo je horšie, produkujú ich všetky moderné civilizačné vymoženosti a sme nimi obklopení denne.


Mohlo by vás zaujímať: Depresie, únava či zlá pleť? Naučte sa správne prijímať vitamín D!


Škodlivé katióny

V 80. rokoch minulého storočia bol Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) prvýkrát popísaný pojem “SBS – Sick Building Syndrome, tzv. syndróm nezdravých budov. Ľudia pracujúci v uzatvorených klimatizovaných kanceláriách obklopení množstvom monitorov, tlačiarní a zatvorení za plastovými oknami vykazovali zvýšenú náchylnosť na alergie, astmu, depresie, kožné ochorenia, ochorenia kĺbov.

Trpeli častými bolesťami hlavy, nervozitou, nespavosťou a únavou. Prevažnú časť dňa totiž vdychovali vzduch s vysokou koncentráciou katiónov a sú to práve katióny, ktoré zabraňujú tomu, aby hemoglobín v krvi viazal na seba kyslík a transportoval ho k bunkám.

V súčasnosti však väčšina z nás na tom nie je lepšie. Prevaha katiónov je typická pre husto osídlené mestá, rušné cesty a uzavreté priestory. Obklopujeme sa umelým prostredím s umelými materiálmi, ktoré vzduch okolo seba polarizujú kladne – plastové okná, laminátové podlahy, drevotriesky, televízory, tlačiarne, monitory, žiarovky, mobilné telefóny, klimatizácie


Mohlo by vás zaujímať: Nechajte sa vyliečiť lesom: Sylvoterapia dobíja ľuďom stratenú energiu


Kde hľadať anióny?

Odporučil vám doktor, aby ste čo najviac času trávili v prírode? Čítate zovšadiaľ, aký je dôležitý pobyt na čerstvom vzduchu? Pod pojmom čerstvý vzduch si však nepredstavujte ten, ktorý dýchate pri vašom obydlí. Ak chcete zo záporných iónov vyťažiť pre seba maximum, musíte vedieť, kde je ich koncentrácia najvyššia. Prirodzene tam, kde sa vám výborne dýcha, cítite sa príjemne, po návrate z daného miesta ste zrelaxovaní a aj napriek prejdeným kilometrom máte energie na rozdávanie.

V našich obydliach sa koncentrácia aniónov v kritických prípadoch blíži až k nule. Klasický rodinný dom s plastovými oknami alebo zateplený panelákový byt dosahuje nedostatočnú hodnotu – 200 až 300 aniónov na centimeter kubický. Pre dlhodobé udržanie dobrého zdravia však potrebujeme dýchať vzduch s optimálnou koncentráciou aspoň 800 – 1000 aniónov na cm³.

Vzduch sa výborne prečistí a nabije zápornými iónmi po búrke, kedy väčšina z nás otvára okná príbytkov a dýchame osviežujúci vzduch. Už po pár minútach sa cítime lepšie. Okrem toho je dobré vyhľadávať miesta s vysokým výskytom aniónov:

  • lesy – od 1000 – 2000 aniónov/ cm³
  • vodopády – 2000 – 5000 aniónov/ cm³
  • jaskyne, soľné jaskyne – od 10 000 – 40 000 aniónov/ cm³

Zvýšená koncentrácia aniónov má pozitívne účinky v mnohých oblastiach. Je to akoby návrat k prirodzenému prostrediu, z ktorého človek vzišiel. Bolo dokázané, že účinkom aniónov sa zastavuje množenie baktérií a zmierňuje dopad voľných radikálov. Prínosy vzdušných vitamínov – aniónov sú zaujímavým stimulom, ktorý by vás mohol presvedčiť k aktívnemu tráveniu svojho voľného času:

  • regenerácia poškodených slizníc dýchacích ciest,
  • zmiernenie alergických prejavov,
  • zlepšenie samočistiacej schopnosti pľúc,
  • stimulácia a posilnenie imunitného systému,
  • zlepšenie metabolizmu a trávenia,
  • urýchlenie hojenia rán a popálenín,
  • znižovanie krvného tlaku,
  • uvoľňovanie hormónov šťastia,
  • skvalitnenie spánku,
  • lepšia duševná pohoda, koncentrácia a pamäť.

Máte radi prechádzky lesom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame