Vzťah s lakomcom môže byť poriadna skúška trpezlivosti: Ako ho prežiť v zdraví?

Strach

thinkstockphoros.com

,,Je sporovlivý, opatrný na peniaze, či skromný.“ Takto neraz opíšeme človeka, ktorého možno nazvať aj menej zdvorilo – lakomec. Možno sa to nezdá, ale ľudia s takýmto nezdravým vzťahom k peniazom to majú v živote dosť ťažké. A nielen oni, ale aj ich partneri. Čo robiť, ak medzi nich patrí práve vaša polovička?

Je ťažké žiť s človekom, ktorý nie je schopný vydať akýkoľvek peniaz, bez toho aby ho pritom nezalieval ľadový pot. Ako si vysvetlíme, že pre niektorých ľudí je tak ťažké siahnuť do peňaženky? Kde sa berie lakomosť a ako sa správať, ak žijeme s osobou, ktorá vykazuje všetky známky lakomca?

Lakomec alebo výborný hospodár?

,,Je potrebné rozlišovať medzi tými, ktorým hovoríme držgroši, a dobrými hospodármi. Držgroši sú patologicky neschopní vydať peniaze. Dobrí hospodári však môžu skĺznuť k lakomosti,“ uvádza psychologička Marie-Claude Françoisová-Laugierová. ,,Lakomci majú chorobný strach, že nebudú mať peniaze. Žijú s pocitom trvalej neistoty a peniaze sú pre nich poistkou proti nedostatku, stratám a opustenosti. Lakomosť vyjadruje potrebu všetko kontrolovať,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Slobodných ľudí je stále viac: Prečo je to tak a kde nájsť životného partnera po 40?


Sandrinin manžel počíta každý halier a denne si prezerá svoj bankový účet. Zároveň má konfliktný vzťah s matkou. ,,Zdá sa, že stále potrebuje jej požehnanie, ale pritom nie je schopný s ňou dobre vychádzať. Má štyridsať rokov, ale keď je u rodičov, má päť, hovorí Sandrine. K Sandrine je skôr pozorný, ale nie je schopný brať život s ľahkosťou a bezstarostnosťou. ,,Každý výdavok je dôvodom na vyjednávanie, dovolenka prebieha zle, pretože má stále obavy o peniaze, ktoré stále počíta. Je to vyčerpávajúce a deprimujúce,“ zveruje sa Sandrine.

Je to silnejšie ako oni

,,Osoby trpiace lakomstvom sa dokážu radovať jedine vtedy, keď hromadia peniaze,uvádza psychoanalytička Laura Gélinová.,,Je pre nich často nemožné urobiť druhému radosť, pretože by to znamenalo výdavky. Lakomstvo si nemožno zamieňať s nedostatkom ušľachtilosti. Často je to silnejšie ako oni. Držgroši schopní venovať druhému čas, poskytnúť mu dar v inej podobe. Napriek všetkému je možné s nimi žiť,“ zdôrazňuje.

Kde má korene?

Keď sa však lakomosť prejavuje aj mimo peňazí, v neschopnosti dávať, je to oveľa horšie. ,, to často ľudia, ktorí zažili nedostatok, či už hmotný alebo citový. Posadnutosť peniazmi môže vzniknúť v dôsledku traumatizujúceho zážitku, strate zamestnania, úmrtia. Môže však pochádzať aj z detstva, z pocitu neistoty, ktorý sa prejavuje takým vzťahom k peniazom,“ hovorí MarieClaude FrançoisováLaugierová.


Mohlo by vás zaujať: Najväčšie radosti a strasti manželstva: Čo prevláda v tom vašom?


Je vaša polovička lakomá? Zaveďte oddelené financie!

Ak žijeme s lakomcom je nevyhnutné nutne byť finančne nezávislý. ,,Dôležitá je finančná nezávislosť. Ak tomu tak nie je, stáva sa taký život rýchlo žalárom, podotýka MarieClaude Françoisová Laugierová. ,,Potrebovala som 150 eur. Požičal mi ich a prvého nasledujúceho mesiaca očakával, že mu to vrátim. A to sme žili spoločne! Tak sme sa rozlúčili,zveruje sa Roxane.

Sylvie sa zase zveruje, ako jej bývalý manžel zabúdal na výročie. ,,Mali sme sedemročné výročie svadby. Kúpila som si prsteň, ktorý sa mi páčil, a potom som mu povedala, aby mi ho zabalil a daroval. Nakoniec mi po veľkom vykrúcaní prsteň zaplatil. Potom sme sa aj tak rozviedli,hovorí.

Pomôcť môže terapia

U osôb, ktoré lakomstvom patologicky postihnuté, je potrebné uvažovať o terapii. Ide vlastne o obsedantne kompulzívnu poruchu. Lakomosť sa podľa môjho názoru blíži anorexii. Je to finančná anorexia, ale princíp je podobný. Učiť sa každý deň vydať trochu peňazí, raz týždenne kúpiť nejaký darček, to sú cvičenia, ktoré môžu upraviť pomer k peniazom. ,,Ak však budeme liečiť len symptóm, choroba sa prejaví v inej podobe. Je nutné pochopiť, prečo postihnutý dospel do stavu, keď sa dokáže tešiť len zo zdržanlivosti, aké hlboké obavy sa za tým skrývajú,“ upozorňuje Laura Gélinová.


Aké skúsenosti s lakomstvom a lakomcami máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphoros.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Figaro
Odporúčame