Je pravda, že to, ako dlho budeme na tomto svete, nemáme pod kontrolou. Avšak kvalitu i dĺžku života môžeme aspoň čiastočne ovplyvniť tým, ako žijeme – teda aj stravou.
Odborníci zvyčajne odporúčajú jesť 5 až 6 porcií ovocia a zeleniny denne. No napríklad Americké ministerstvo poľnohospodárstva radí skonzumovať denne dokonca 5 až 9 porcií ovocných a zeleninových plodov. Okrem toho zdôrazňuje, že je dôležité nielen množstvo, ale aj pestrosť. To z toho dôvodu, že rozličné farby znamenajú odlišné zastúpenie živín. Ktoré farebné potraviny teda majú schopnosť zlepšiť kvalitu nášho života a pomáhajú k dlhovekosti?
1. Zdravé a lákavé sú červené
Červené ovocie a zelenina sú zdrojom lykopénu – červeného farbiva, ktoré má viacero pozitívnych účinkov na zdravie. Patrí do skupiny karotenoidov, ktoré disponujú napríklad antioxidačným pôsobením. Výhodou potravín, v ktorých sa nachádza lykopén, je aj to, že obsahujú i ďalšie karotenoidy. To znamená, že pôsobia synergicky. Ak si teda dáte na tanier červenú kapustu vedzte, pôsobí protirakovinovo a podporí zdravie mozgu. Šťava z červenej repy zasa zníži krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, ktoré vedú ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Vodný melón či červený grep sú zasa zásobárňou mnohých prospešných látok a doplnia do tela aj tekutiny. Pri zdrojoch lykopénu je dobré myslieť na to, že napríklad tepelne upravené paradajky obsahujú lykopén v lepšie využiteľnej forme ako čerstvé.
Mohlo by vás zaujať: Doprajte si paradajku každý deň: Skvele chutí a pôsobí aj proti rakovine
2. Oranžové a žlté potešia nielen oči
Oranžové ovocie a zelenina sú zdrojom betakaroténu, žlté luteínu. Ide o dva významné antioxidanty. Podobne, ako pri červených plodoch platí, že v rastlinách sa nenachádzajú samostatne, ale spoločne s ostatnými karotenoidmi a pôsobia synergicky. Betakarotén je prekurzorom vitamínu A. Jeho výhodou je to, že sa ním nemožno predávkovať. Betakarotén je nevyhnutný pre zdravý zrak, pokožku i silnú obranyschopnosť. Luteín je zasa farbivo likvidujúce voľné radikály. Je nevyhnutný pre oči – dostatočný príjem luteínu chráni pred vznikom makulárnej degenerácie a sivého zákalu. Doprajte si preto dostatok mrkvy, kukurice, pomarančov, tekvice.
3. Aj modré a fialové sú dôležité
Zeleninové a ovocné plody v modrej a fialovej farbe obsahujú antokyány – antioxidanty chrániace bunky pred poškodením voľnými radikálmi a znižujúce riziko vzniku civilizačných ochorení. Ďalej podporujú imunitu, zlepšujú činnosť nervovej sústavy a udržia zdravé močové cesty. Napríklad černice obsahujú veľa kyseliny elagovej s protirakovinovými účinkami. Slivky sú zdrojom vlákniny, podporujú koncentráciu a pomáhajú lepšie zvládať stres. Baklažán je pochúťkou ideálnou pri diéte – má málo kalórií, zasýti a navyše znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Mohlo by vás zaujať: Ovocie a zelenina počas zimy: Kde nájdete najviac vitamínov a minerálov?
4. Nenápadné biele trebe jesť tiež
V bielej reďkvičke, paštrnáku, kvake, cibuli, zázvore, zemiakoch, karfiole či hubách sa nachádzajú antoxantíny. Výnimkou však nie je ani kvercetín či pri cesnaku a cibuli silica allín, ktorá sa pri rozkrojení mení na známy alicín. Pozitívom týchto látok je hlavne protizápalový účinok, znižovanie hladiny cholesterolu v krvi a posilňovanie zdravia srdca i imunitného systému. Zdroje bieleho farbiva môžu obsahovať aj ďalšie prospešné živiny, napríklad v podobe vitamínu C, draslíka, kyseliny listovej a ďalších vitamínov zo skupiny B.
5. Zelené sú zdrojom chlorofylu
Zelené ovocie a zelenina obsahujú farbivo chlorofyl. To má pre ľudské zdravie veľa prínosov – detoxikuje, posilňuje imunitu, podporuje trávenie atď. V ovocí a zelenine zelenej farby sa často nachádzajú aj karotenoidy a indoly, o ktorých sa hovorí, že majú schopnosť chrániť pred rakovinou. Zelená listová zelenina obsahuje zeaxantín, ktorý chráni zdravie očí a je vhodnou prevenciou pred vekom podmienenou degeneráciou makuly. Samozrejme, nechýba ani množstvo vitamínov a minerálov, ako napríklad vitamínu C, K, kyseliny listovej, draslíka a ďalších.
Ktoré ovocie a zeleninu si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.
Zdieľať na