Z odpadu užitočný pomocník: Na čo všetko možno využiť zemiakové šupky?

Zemiaky

thinkstockphotos.com

Zemiakové šupky, ktoré sa nám zvyčajne nakopia počas prípravy jedál, bežne putujú do koša. Šupky však majú oveľa lepšie využitie ako len byť súčasťou odpadu. Máme pre vás zopár tipov, vďaka ktorým pre vás zemiakové šupky už nebudú príťažou a využijete ich oveľa efektívnejšie. Vo väčšine prípadov je samozrejme nutné zemiaky pred šúpaním poriadne umyť, aby šupky neboli od zeme.

Jedzte ich

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, väčšina ovocia či zeleniny má jedlé šupky. Tie často obsahujú oveľa viac výživných látok ako samotná dužina, ktorú zvykneme konzumovať. Rovnako je to aj so zemiakmi. Zemiakové šupky vo veľkosti päste zabezpečia polovicu odporúčanej dennej dávky vápnika, železa, fosforu, zinku, vitamínu C a rozpustnej vlákniny. Ich úprava je jednoduchá, môžete ich variť, zapekať, piecť. Jednoducho čokoľvek, len ich nezabudnite pred úpravou poriadne umyť.

Ako maškrta

Ak máte chuť na niečo chrumkavé k pozeraniu televízie a už máte po krk vreciek s chipsami, vyrobte si svoje vlastné. Zemiakové šupky vložte na pár sekúnd do fritovacieho hrnca alebo ich rozhoďte na plech s troškou oleja. Po vybratí ich len osoľte a sú pripravené na chrumkanie.


Mohlo by vás zaujať: Použité čajové vrecúška nevyhadzujte: Neuveriteľné, na čo všetko ich možno využiť


Na opuchnuté oči

Prebdená noc či rôzne problémy sa veľmi rýchlo a jednoducho prejavia aj na našej tvári. Poznáte to, opuchnuté a unavené oči dokážu poriadne potrápiť, a to najmä vtedy, ak v daný deň máme vyzerať skutočne reprezentatívne. Rýchlo a účinne dokážu pomôcť aj zemiakové šupky. Čerstvo ošúpané si ich vlhkou stranou priložte pod oči. Naozaj stačí pätnásť minút a po únave a kruhoch pod očami nebude ani stopy.

Namiesto čistiacich prostriedkov

Zemiakové šupky sa popasujú aj so znečistenými črepníkmi. Tie majú často na sebe povlak z vykryštalizovanej soli, ktorý sa ho púšťa len s obrovskou námahou. Povrch črepníka jednoduchšie vyčistíme priamym otieraním hrubšou šupkou. Ak je skutočne silno znečistením, vložíme ho do nádoby s vodou a zemiakovými šupkami. Na ďalší deň ho stačí dočistiť kefkou.


Mohlo by vás zaujať: 11 spôsobov, ako využiť pomarančovú kôru: Vyskúšajte ich aj vy!


Pre krásne vlasy bez šedín

Aj šedivé vlasy môžu podľahnúť sile zemiakových šupiek. Povarte ich vo vode približne tridsať minút. Týmto vývarom si potom vlasy opláchnite a postupne by šedivé vlasy začať tmavnúť aj bez použitia chemických farieb. Aby bol však efekt viditeľný, je nutné túto kúru pravidelne opakovať.

Za vyskúšanie zemiakových šupiek hovorí aj fakt, že môžu byť nápomocné pri vypestovaní si krásnej dlhej a žiarivej koruny krásy. Namiesto toho, aby ste šupky vyhodili, hoďte ich do mixéra a vyrobte si z nich šťavu veľmi bohatú na živiny. Použite túto šťavu na pokožku hlavy a päť minút masírujte. Nechajte pôsobiť pätnásť minút a opláchnite teplou vodou. Vďaka takému receptu nielenže ušetríte, ale najmä získate dlhé a silné vlasy.

Lesklé príbory

Aby ste si mohli vytvoriť šikovnú zemiakovú vodu, najskôr zemiakové šupky poriadne umyte. Nechajte ich vyvariť a vodu dajte chladiť. Takto pripravený roztok vám pomôže vyleštiť zájdené striebro a príbor a dokonca ja ten, ktorý má na sebe stopy hrdze. Navyše si zemiakovú vodu môžete pokojne zmraziť a vybrať vždy vtedy, keď ju budete potrebovať.


Mohlo by vás zaujať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


Výživa pre kvety

Pridajte spolu so zemiakovými šupkami potrebnú výživu pre vaše kvety či už črepníkové, alebo tie zasadené v záhradke. Vzhľadom na to, že práve šupky majú z celého zemiaku najvyššiu nutričnú hodnotu, spravíte takýmto hnojivom svojim rastlinkám obrovskú službu. Šupky stačí len zakopať do hliny v blízkosti rastlín.


Na čo všetko využívate zemiakové šupky vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame