Z týchto zlozvykov môžete aj ochorieť: Zbavte sa ich čo najskôr!

Obhrýzanie nechtov

thinkstockphotos.com

Sú zlozvyky, ktoré lezú na nervy a nie a nie sa ich zbaviť, ale sú v podstate neškodné. No a potom sú tu také, ktorých by ste sa mali zbaviť čo najskôr, pretože z nich dokonca môžete aj ochorieť. Zlozvyky si vytvárame preto, aby sme sa uvoľnili a zbavili sa nepríjemných pocitov. Prestať s nimi je možné, no potrebujete disciplínu. S ktorými by ste mali skoncovať už dnes?

Hryzenie nechtov

Jedným z najčastejších zlozvykov, ktorého sa ťažko zbavuje, je hryzenie nechtov. Tomu by ste sa však aj napriek veľkým nervom mali vyhnúť z nejedného dôvodu. Nielenže to nevyzerá vábne, ale hryzením nechtov a kože okolo nich ľahko prenesiete baktérie z rúk cez ústa až do vnútra vášho tela. Tiež si pri tom môžete vytvoriť malé odreninky, ktorými prenesiete do tela ešte viac baktérií.

Zuby ako nástroj

Používate pravidelne svoje zuby na otváranie balíčkov či odhryznutie nite alebo lepiacej pásky? Hoci si tak celkom prácu uľahčíte, rozhodne nerobíte dobre. Takto totiž nielenže ohrozujete vzhľad svojich zubov, ale aj prenášate choroboplodné zárodky. Či už prijmete cudzie z balíčka, alebo tam zanecháte svoje baktérie. Tie sa následne môžu rozšíriť ďalej, čo napríklad pri chrípke ale aj iných ochoreniach nemusí byť práve najvhodnejšie.

Ohrýzanie pera

Ani ohrýzaním či žutím konca pera alebo ceruzky nerobíte zubom dobrú službu. Takýmto spôsobom vyvíjate na zub zbytočný tlak, kvôli ktorému sa časom môže z neho kúsok ulomiť. Navyše môžete z takejto neresti aj ochorieť. Stačí, že písacie potreby položíte na stôl a dostanú sa na ne baktérie, ktoré potom prenesiete do úst. Týmto zlozvykom trpí množstvo administratívnych pracovníkov.


Mohlo by vás zaujímať: Noha cez nohu či pukanie prstov: Ktoré zlozvyky nám škodia a ako?


Hranie sa s vlasmi

Hrať sa s vlasmi, omotávať si okolo prstov končeky či jemne ich poťahovať je zlozvykom predovšetkým mnohých žien, no výnimkou nie sú ani muži. Tento neduh však môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Tiež sa od zlozvyku môžete dostať k vážnej chorobe s názvom trichotilománia. Pri nej si ľudia vlasy vedome vytrhávajú.

Prekladanie nôh

Obľúbená sedacia poloha nielen žien je preloženie nôh jednu cez druhú. Hoci ide o naozaj pohodlný a praktický spôsob sedenia, mali by ste sa mu vyhýbať. Časté prekrižovanie nôh spôsobuje tlak na bedrové kĺby a zhromažďovanie krvi v nohách. Toho výsledkom môžu byť kŕčové žily či opuch lýtok.

Nezatvárate veko WC

Zatvárate veko WC pri spláchnutí? Tak to by ste mali zmeniť. Ak ho nechávate otvorené, vzduchom sa šíria kvapôčky plné baktérií. Toto je problém predovšetkým vtedy, ak máte WC spojené s kúpeľňou. Ak totiž máte pri záchode aj zubné kefky, môžu sa na nich šíriť E. coli. Štúdia, ktorú vypracovali na Manchester University, tvrdí, že sa na jednej zubnej kefke môže nachádzať viac ako 100 miliónov baktérií.


Mohlo by vás zaujímať: 8 life hackov, ktoré z vás spravia sexi chlapa, nie je to tak zložité


Kašľanie a kýchanie do rúk

Hoci sa to môže zdať ako praktické riešenie, kýchať a kašľať do rúk sa vôbec neoplatí. Oveľa lepšie je na to použiť vreckovku ba dokonca aj lakeť. Keď sú totiž choroboplodné zárodky na ruke, oveľa ľahšie sa dajú preniesť ďalej. Napríklad na potraviny, kde sa môžu množiť a ochorie tak viac ľudí.

Pukanie prstov a kĺbov

Časté a úmyselné pukanie kĺbov môže zapríčiniť ich nadmernú pohyblivosť – hypermobilitu. Je to zvukový efekt vzduchu, ktorý sa uvoľní spomedzi kostičiek článkov prstov. Ak sa vám nepodarí zbaviť sa tohto zlozvyku, hrozia trvale následky v podobe poškodenia chrupaviek či reumy.


S ktorými z týchto zlozvykov bojujete alebo ste bojovali aj vy? Napíšte a poraďte ako na ne ostatným čiateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame