Za bolesťou brucha môže byť zlá kombinácia potravín: Takto si trávenie uľahčíte

Bolesti

gettyimages

Tradičné zloženie jedál tí šťastnejší z nás zvládajú bez väčších problémov. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorým dokáže uškodiť aj zdanlivo bežná kombinácia.

Spravidla však vedie k tráviacim problémom, únave a podieľa sa aj na priberaní na váhe. Chceli by ste sa cítiť lepšie a prekypovať energiou? Stačí si osvojiť tieto základné pravidlá správnej kombinácie potravín.

Radšej zvlášť ako spolu

Náš žalúdok nie je stavaný na to, aby strávil naraz viac ako jednu koncentrovanú potravu. Takou potravou je všetko, okrem ovocia a zeleniny. Z biochémie trávenia vyplýva aj základný princíp správnej kombinácie. Dobre zostavené jedlo podporuje proces trávenia, zaisťuje nám dostatok živín a energie. Tradičná skladba jedál brzdí fázu využívania potravy aj fázu vylučovania. V dôsledku toho bývame unavení a ťažšie nám trávi.

Každý druh potravín potrebuje na strávenie rôzne dlhý čas, ako aj podmienky v žalúdku. Napríklad bielkoviny vyžadujú kyslé žalúdočné šťavy, sacharidy zásadité prostredie. To neznamená, že sa musíte vzdať jedál, ktoré vám chutia, len ich nejedzte spolu. Inak sa dostaví zväčša pálenie záhy, grganie, plynatosť, kŕče a porucha vstrebávania živín. Na vine sú tráviace procesy a kvasenie potravy, ktorá zostala pridlho v tráviacom trakte.

Mohlo by vás zaujať: Nevysvetliteľné bolesti brucha? Možno je na vine váš pankreas

Trávenie 5-krát inak

1. Ovocie: Na trávenie potrebuje najkratší čas. Najlepšie je jesť ho samostatne pred jedlom či na desiatu. Nemiešajte sladké s kyslým (banány + pomaranče, slivky + ríbezle a podobne).

2. Neškrobová zelenina: Môže sa kombinovať s ostatnými skupinami, okrem ovocia. Napríklad uhorka, paradajka, brokolica, karfiol, paprika, koreňová zelenina. Listová zelenina je výnimkou, môže sa miešať so všetkými skupinami, teda aj s ovocím.

3. Bielkoviny: Mäso, ryby, mlieko, mliečne výrobky, vajcia aj suché strukoviny sa trávia veľmi pomaly a vyžadujú kyslé prostredie. Každý druh potrebuje odlišnú dobu trávenia. Nemiešajte viac druhov rozdielnych bielkovín v jednom pokrme (napríklad mäso + syr alebo vajcia + syr).

4. Škroby: Obilniny, pečivo, ryža, zemiaky a škrobová zelenina ako fazuľa, kukurica, tekvica či mrkva, potrebujú zásadité prostredie. Na tanieri nekombinujte bielkoviny a škroby, teda mäso s ryžou, ani praženicu s pečivom. Ak je v potravine prirodzene daná kombinácia bielkoviny a škrobu, napríklad vo fazuli, telo sa s tým dokáže popasovať. Naopak, ak spolu zjete potravinu obsahujúcu škrob a ďalšiu obsahujúcu bielkovinu, tráviace šťavy sa tomu neprispôsobia. Napríklad fazuľa s klobáskou.

5. Tuky: Orechy, olejnaté semená či olivy, z nich lisované oleje alebo avokádo sa neodporúča sa kombinovať s bielkovinami, ani so škrobom.

Mohlo by vás zaujať: Neviete si rady so zdravotnými problémami? Možno je za všetkým jedlo!

Ako správne kombinovať potraviny?

– Bielkoviny a zelenina (koreňová a listová) – sú ideálne spojenie. Máte chuť na steak? Dajte si ho s brokolicou, cuketou či listovým šalátom. Zelenina sa odbúra rovnako dobre kyslým, ako aj zásaditým prostredím. Ak vám chutí syr, nastrúhajte si ho na šalát.

– Obilniny a zelenina – doprajte si napríklad celozrnné pečivo so šalátom alebo zemiaky so šalátom. Tráviace ťažkosti vám nehrozia.

– Strukoviny a obilniny/strukoviny a zelenina – dobrou voľbou je šošovica s pečivom, bez problémov si pochutíte aj na hrášku s karfiolom.

– Tuky a ovocie/tuky a zelenina – orechy a semienka možno kombinovať so sušeným ovocím i surovou zeleninou.

– Zelenina a zelenina – týmto mixom nič nepokazíte. Inšpirujte sa rôznymi sezónnymi šalátmi alebo grilovanými pochúťkami. Aj keď sa zelenina môže zdať nudná, možností je mnoho. Nájdite si tú svoju najobľúbenejšiu kombináciu.

Čo k lepšiemu tráveniu najlepšie pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame