Za predčasné starnutie môže látková výmena a genetika: Dokážeme to ovplyvniť

Senior

gettyimages

Tajomstvo starnutia a smrti sa ukrýva v genetickom kóde. Najlepšou šancou, ako sa dožiť vysokého veku, je pochádzať z rodičov, ktorých predkom bola dopriata dlhovekosť. Ani to však nie je záruka dlhšieho života. V hre je vždy ešte druhý faktor zodpovedný za starnutie – hromadiace sa chyby pri celkovej látkovej výmene. Ak vám naozaj záleží na zdravšom a dlhšom živote, ste schopní sa ich sami vyvarovať.

Starneme spolu s bunkami

V našom tele každá opotrebovaná bunka po čase zastaví svoju látkovú výmenu a zomiera. Nedokáže už vytvárať svoje ďalšie bezchybné kópie. Staré bunky sú nahradené mladými, zdravými a funkčnými. Ide o kľúčový proces bunkovej výmeny, ktorá prebieha v každej sekunde nášho života.

Pri živote a smrti bunky si môžeme položiť rovnakú otázku, ako pri živote a smrti človeka. Končí život v dôsledku hromadenia chýb látkovej výmeny, alebo je na vine geneticky zabudovaný signál? Odpoveď znie: oba faktory sa na tom podieľajú rovnako.


Mohlo by vás zaujímať: Predčasné starnutie, suchá pleť, menšie svaly: Aj to sú signály, že málo pijete


Nad génmi nemáme moc

Proces starnutia je riadený geneticky. Potvrdzujú to príklady pacientov, ktorí trpeli syndrómom predčasného starnutia. Jediný chybný genetický kód ich premení o niekoľko rokov na starcov. Ľahšie podliehajú typickým chorobám staroby a dožívajú sa často najviac 20 rokov. Za geneticky podmienené chyby nemôžeme. Avšak väčšine chýb, ktoré oslabujú organizmus a vedú k predčasnému starnutiu, sa vieme vyhnúť.

Čo robíme zle?

Jedna z možností, ako dlhšie žiť, je neprejedať sa. Nejde však len o to, že jeme veľa, ale tiež chybne, rýchlo, príliš horúce či príliš studené pokrmy. Málo sa hýbeme, fajčíme alebo si škodíme inými návykovými látkami a vystavujeme sa zhoršenému životnému prostrediu. Sami sme tak zodpovední za následné poruchy v našom organizme.

Zlé návyky a vplyvy prostredia vyvolávajú hromadnú tvorbu voľných radikálov. Poškodzujú bunky, ktoré prestávajú byť schopné normálnej látkovej výmeny. Časom oslabujú celý organizmus a pripisuje sa im spoluvina na vzniku mnohých chorôb vrátane rakoviny.


Mohlo by vás zaujímať: Potraviny, s ktorými vaša pleť nezostarne: Viete, ktoré to sú?


Zanechávajú za sebou spúšť

Voľné radikály môžu aj za predčasné starnutie. Poškodzujú väzivové tkanivá priečnym sieťovaním, koža tak napríklad stráca pružnosť, objavujú sa hlboké vrásky.

K tvorbe priečnych väzieb prispieva intenzívne a nechránené slnečné žiarenie, nikotín, nasýtené, rozpálené či priamemu ohňu vystavené tuky, a veľa škodlivín, ktoré dýchame a konzumujeme. Následkom týchto chýb nie sú len menej funkčné väzivové tkanivá, ale aj poškodené šľachy, svaly, nervové vlákna a cievy.

Oslabený imunitný systém

V mladom a zdravom tele napraví mnoho chýb imunitný systém. Ak však začne robiť chyby aj systém, ktorý má slúžiť na ochranu, opravy a udržiavanie zdravia, prejaví sa to zvlášť závažným spôsobom. 

V starobe ide najmä o dva druhy poškodenia: choroby v dôsledku porúch prekrvenia a choroby vyvolané oslabenou imunitou. Slabnutie imunitného systému vysvetľuje aj zvýšenú náchylnosť starších osôb na infekčné choroby.

Zmena je život – doslova

Podľa odhadov výraznou zmenou životného štýlu sa dá vyhnúť minimálne dvom tretinám všetkých chronických ochorení. Rozumnou ochranou môže byť zmena stravovacích návykov, najmä jesť pomalšie, pravidelne, zdravšie, obmedziť nasýtené tuky a cukry. Žiaľ, ani najracionálnejší spôsob života nestačí na to, aby sme boli ušetrení vplyvov životného prostredia.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete vyzerať mladšie? Dodržujte týchto 8 pravidiel


Posila enzýmami

U každého staršieho človeka, približne nad päťdesiat rokov, je preto vhodný prísun proteolytických enzýmov. Rozkladajú bielkoviny – proteíny, podporujú prirodzenú obranyschopnosť a môžu spomaliť starnutie.

Mnoho výskumných i klinických výsledkov dokazuje, že liečba enzýmovými preparátmi môže priaznivo ovplyvniť veľkú časť ochorení sprevádzajúcich starnutie. Ak je dôsledne dodržiavaná po dlhú dobu, môže prispieť k výraznému zlepšeniu a predĺženiu života.

Antioxidačná obrana

Ničivému pôsobeniu voľných radikálov nebránia iba enzýmy. Profesor G. Wolfram z univerzitnej kliniky v Mníchove poukázal na výsledky výskumov, ktoré potvrdzujú odbúranie voľných radikálov dodávaním vitamínov C a E. Zdôraznil, že selén ešte podporuje antioxidačné pôsobenie vitamínu E. Dlhodobé podávanie vysokých dávok vitamínu E môže podstatne znížiť riziko infarktu.

Pre telo je nenahraditeľný aj koenzým Q10. Priaznivo pôsobí najmä na srdce a krvný obeh. Starší ľudia ho majú oveľa menej ako mladší a zdraví jedinci. Nedostatok v tele sa dá vyrovnávať, treba ho však užívať denne vo vyšších dávkach.

Zdravším spôsobom života a dodávaním potrebných doplnkov môžeme svojmu organizmu pomáhať, aby optimálne fungoval čo najdlhšie a aby dosiahol vek, predurčený v našich génoch.


Snažíte sa bojovať so starnutím? Ako? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame