Zábavní aj tvrdohlaví Milanovia: Akí sú ešte nositelia tohto mena?

Milan Lasica

Milan Lasica zostane navždy v našich srdciach (Zdroj: SITA)

Meno Milan je slovanského pôvodu, obľúbené nielen na Slovensku a v Čechách, ale i v krajinách bývalej Juhoslávie. Odvodené je od prídavného mena milý a minulý rok ho preslávila vo svete kolumbijská speváčka Shakira, ktorá pomenovala svojho prvorodeného syna práve Milan.

Milanovia sú priateľskí a zábavní, aktívni a cieľavedomí, no i tvrdohlaví a prelietaví, oslovujeme ich aj Milanko, Miňo, Miňko, Milo, Milko.

Milan Rastislav Štefánik (1880-1919)

Rodák z Košarísk, syn národniara a slavianofila, stihol za svoj nedlhý život vstúpiť do histórie. Jeho aktivity na poli astronómie, politky a národného diania, ako aj vojenská kariéra, z neho urobili navždy hrdinu. Štefánikov portrét bol vyobrazený na niekoľkých druhoch platidiel, prvýkrát v roku 1927 na československej 20-korunáčke, po 2. svetovej vojne na 50-korunovej bankovke. Po revolúcii bol Štefánik na 10-korunových minciach s federálnym znakom a po rozdelení Československa sa objavil generál na nezabudnuteľnej slovenskej päťtisícovke.

O dosiaľ neobjasnenej tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika existuje niekoľko teórií, isté však je, že na jeho počesť bola pomenovaná planétka 3571 Milanštefánik a založená Spoločnosť M.R. Štefánika. Odkaz charizmatického Štefánika je v jeho myšlienkach:

  • Žil som krásny život. Prežíval som večnosť v sekundách.
  • Prekážky treba rozbiť a nie sa im poddávať.
  • Nemôžeme udalosti tvoriť. Tie sú výsledkom tisícich faktorov, na ktoré nemáme na všetky vplyv. Môžeme im však dať určitý smer, útvar.
  • Pre ľudí pevného predsavzatia a vytrvalosti niet nemožnosti.
  • Je potrebné učiť ľudí veriť, je potrebné ich milovať napriek všetkým ich chybám, ale nevyhnutné je tiež pracovať a učiť pracovať iných.

Mohlo by vás zaujať: Krásne meno pre silné ženy: Čo o Katarínach neviete?


Milan Lasica (nar. 1940)

Majster slova – herec, textár, režisér, spisovateľ, moderátor, glosátor, humorista, spevák. Milan Lasica je žijúcou legendou, nedomysliteľne spojenou so svojim hereckým partnerom Júliusom Satinským. Typické preňho je, že dokáže vtipne a citlivo rozosmiať, zopár slovami objasniť veci a dať pečať udalostiam. Vekom nestráca šarm, práve naopak. Milou príhodou je jeho spomienka na pobyt v USA, ktorú spomína v knihe fejtónov Bodka (2007):

„…Po večeri v miestnej reštaurácii, počas ktorej som neustále komentoval, ako srdečne sa k nám správa servírka, že to by sme u nás nezažili a podobné reči, sme zaplatili, a keď sme odchádzali, usmial som sa na ňu (stála za to) a povedal som šarmantne (2. miesto v šarme v Sme): „Hi!“ Usmiala sa, zamávala mi a zvolala: “Hi, grandpa!…“

Tipy na zanôtenie si – piesne, ktoré otextoval Milan Lasica:

  • Čerešne
  • Valutový cudzinec
  • V našej obci (všetci pijú..)
  • Do batôžka
  • Balada o štyroch koňoch (Štyri kone vrané ťahajú ma z vane…)

Mohlo by vás zaujať: Osud a vaše meno: Súvisia viac, než by ste si mysleli, tvrdia odborníci


Milan Rúfus (1928-2009)

Slovenský básnik pôvodom z Liptova, ktorý svojimi veršami očaril nejednu generáciu. Okrem vlastnej tvorby prebásnil Dobšinského prostonárodné slovenské povesti, venoval sa prekladom i literárnej histórii, jeho diela boli preložené do mnohých jazykov, dokonca i do rómskeho. Veľmi obľúbenou je jeho tvorba pre deti – Modlitbičky, Anjeličku, môj strážničku a veršované rozprávky Hrnček var! Ak v knižnici vašich blízkych zatiaľ chýbajú, sú milým knižným darčekom i na Vianoce.

V Dome Milana Rúfusa v Závažnej Porube, kde básnik vyrastal so svojou sestrou Oľgou, môžete navštíviť expozíciu a galériu. Nachádzajú sa tam rukopisy, konajú recitačné stretnutia i koncerty. Pravidelným podujatím je podujatie Štebot v rodnom hniezde, kde rodáci recitujú básnikove verše. Tohto roku sa uskutoční  v stredu 10. decembra.

Milan Kňažko (nar. 1945) – herec a politik

Milan Vtáčnik (nar. 1956) – politk

Milan Markovič (nar. 1943) – herec, moderátor, humorista

Milan Hodža (1878-1944) – politik a publicista, rodák zo Sučian

Milan Zemko (1944-2013) – historik

Milan Čorba (1940-2013) – kostýmový výtvarník a scénograf

Milan Kundera (nar. 1929) – česko-francúzsky spisovateľ nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru


Poznáte nejakých ďalších známych a populárnych Milanov? Napíšte ostatným čitateľom čím sa preslávili v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, mm
Odporúčame