Zabezpečte vašej hrive poriadnu výživu: Tieto látky by jej nemali chýbať

Vypadávanie vlasov

flickr.com/Crazyidol

V živote to niekedy chodí naopak. Roky neúprosne pribúdajú, no vaša hriva sa čoraz viac a viac prerieďuje. Tento problém súvisí najmä s vekom, no nemalú úlohu v ňom hrá aj genetika. Existujú síce rôzne invazívne techniky na zahustenie vlasov, no tie sú neraz časovo a najmä finančne náročné. Dobrou správou však je, že korunu krásy vám pomôže o niečo dlhšie udržať na hlave aj vhodné zloženie stravy a prísun potrebných vitamínov. A to platí tak pre pánov ako pre dámy.

Príroda je najlepší lekár – a platí to aj pri probléme, ktorý sa týka starostlivosti o vlasy, zlepšenia ich kvality a taktiež zamedzenia ich straty. Ak si totiž doprajete dostatok prírodných látok, ktoré napomáhajú vyživovať vlasové korienky a zlepšujú prítok krvi do pokožky hlavy, mala by sa zlepšiť aj  kvalita a životnosť vašej koruny krásy.

Dostatočný prísun bielkovín

Bielkoviny sú základným stavebným prvkom všetkých tkanív tela. Ich prísun do tela je preto nesmierne dôležitý a to nielen pre zdravé vlasy, ale napríklad aj pre svalovú hmotu. Najlepším a tiež najdostupnejším zdrojom sú chutné kuracie prsia. Horšie je to v prípade, ak ste vegetarián. Vtedy si musíte zabezpečiť dostatok bielkovín z iných zdrojov, ako z mäsa, napríklad zo strukovín, celozrnných výrobkov, či orechov. Pre ostatných, ktorý jedia aj mäso slúžia spomenuté potraviny ako vhodný doplnok na spestrenie a zabezpečenie dostatočného prísunu bielkovín v strave.


Mohlo by vás zaujať: Zázračný liek na vypadávanie vlasov…existuje?


Vitamíny skupiny B

Sú taktiež veľmi cenným pomocníkom pri boji s nadmerným vypadávaním vlasov a navyše pôsobia aj antistresovo. Vitamíny skupiny B majú širokú škálu účinkov na ľudské telo. Na problémy s vlasmi je najvhodnejší zvlášť vitamín B3, ktorý zlepšuje prietok krvi do pokožky hlavy. Vhodné je preto občas využívať aj balenie B-komplexu. Z prírodných zdrojov, ktoré sú bohaté na vitamíny tejto skupiny treba spomenúť napríklad obilniny, mlieko, kvasnice, zeleninu, vnútornosti, či rybacie mäso.

Potrebný je aj vitamín A

Pre zdravé vlasy je vitamín A veľmi potrebný. Medzi jeho najbohatšie zdroje patria vajcia, mrkva, listová zelenina, maslo, rybací olej, či pečeň, najvhodnejšie sú karotenoidové zdroje.

Doprajte si dostatok vitamínu E

Tento vitamín totiž pomáha zásobovať vaše vlakové korienky výživou. Dopriať si ho môžete buď vnútorne, prostredníctvom olejov lisovaných za studena, klíčkov, orechov, semien, kelu, špenátu, či sladkých zemiakov. Môžete ho však použiť aj priamo a vmasírovať si ho do pokožky hlavy po vytlačení z kapsúl, ktoré kúpite v lekárni, či drogérii.


Mohlo by vás zaujať: A je po holej hlave: Vedci zistili, čo spôsobuje vypadávanie vlasov


Nezabúdajte ani na minerály

Dôležitým prvkom pre rast vlasov je zinok, ktorý nájdete najmä v tmavom mäse, hydine, vajíčkach, morských plodoch, orechoch, či klíčkoch. Potrebná je taktiež meď, ktorá pomáha správnej štruktúre vlasov a farbe. Nájdete ju vo vajíčkach, orechoch, či listovej zelenine. Prospešné sú ďalej aj jód, vápnik, železo a horčík.

Dostatok vody je zásadný

A opäť tu máme ten povestný pitný režim. Niektorým to možno už ide na nervy, pretože sa všade spomína. No jeho dôležitosť sa zdôrazňuje najmä preto, akú obrovskú úlohu v našom organizme hrá. Vďaka dostatočnej hydratácii budú vaše vlasy lepšie rásť. Za deň by ste mali vypiť 2 – 3 litre tekutín, samozrejme čistej vody, alebo minerálky, nie sladených nápojov, ktoré vaše telo ešte viac dehydrujú.

A na záver: nefajčite

Fajčenie je jedna z metiel ľudstva. Toto prirovnanie sa síce používa väčšinou v súvislosti s alkoholom, no úplne vystihuje aj fajčenie, pretože to je možno ešte horšie. Kvôli nemu sa vo vašom tele zhoršuje krvný obeh a vlasové folikuly nie sú dostatočne vyživované.


Máte alebo ste mali problémy s vypadávaním vlasov? Ako ste ich riešili? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Crazyidol, flickr.com/Crazyidol, Oliver
Odporúčame