Zabudnite na chemikálie: 10 tipov ako mať čistú domácnosť len s použitím citróna

Citrón

freedigitalphotos.net

Vo väčšine slovenských domácností sme si zvykli pri upratovaní pomáhať kopou rôznych chemikálii. Faktom však zostáva, že ich vôbec nepotrebujeme. Obyčajný citrón si totiž vďaka obsahu kyseliny citrónovej i antibakteriálnym vlastnostiam poradí aj s veľmi odolnou špinou a na rozdiel od chemických prípravkov čistený materiál nepoškodí. Kde všade ho môžete použiť?

1. Citrón ako aviváž

Do avivážnej priehradky v práčke nalejte šťavu z 1 väčšieho citróna a operte zvyčajným spôsobom. Bielizeň bude nielen pekne voňať, ale šťava takisto vydezinfikuje práčku. Neodporúča sa používať na jemné materiály ako hodváb, no biele oblečenie bude po použití ešte belšie.

2. Odstraňovač škvŕn

Ak citrónový džús zmiešate so sódou bikarbónou, vznikne pasta, ktorá vám pomôže odstrániť aj tie najtvrdohlavejšie škvrny z bavlny a polyestru prírodnou cestou. Jednoducho naneste na znečistené miesto, nechajte 30 minút pôsobiť a operte ako zvyčajne.

3. Škáry v kúpeľni

Citrónová šťava v kombinácii so zubnou kefkou vám pomôže odstrániť aj tu najusadenejšiu špinu v kúpeľni. Takýmto spôsobom odstránite nielen nános v škárovaní, ale aj jednotlivé dlaždice budú žiariť jedna radosť.


Mohlo by vás zaujímať: Vynikajúca sóda bikarbóna: Zaručí vám čistučkú a voňavú domácnosť


4. Dezinfikujte prírodne

Nasprejujte na škvrnu či fľak a nechajte cez noc pôsobiť. Ráno ošetrené miesto len opláchnite a nechajte vyschnúť. Sila citrónu zničí toľko baktérii, čo chemický prostriedok.

5. Bojovník proti mastnote

Nemusíte kupovať drahý prostriedok na umývanie riadu. Postačí vám aj ten neznačkový. Primiešajte doň niekoľko lyžičiek citrónovej šťavy a mastnota nemá žiadnu šancu.

6. Kuchynská linka ako nová

Citrón rozkrojte na polovice a postupne ním potierajte celú plochu kuchynskej linky. Nechajte chvíľu pôsobiť a umyte. Linka bude nielen vydezinfikovaná, ale bude doslova žiariť. Citrón pomôže odstrániť aj veľmi zažraté fľaky zo svetlých povrchov, teda ak máte biele kuchynské povrchy, je pre vás to pravé.


Mohlo by vás zaujímať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


7. Voňavá mikrovlnka

Ak sa ani vaša mikrovlnná rúra nechce dať presvedčiť, že smrdieť nie je v poriadku, bez ohľadu na to koľkokrát ste ju už umyli, je načase použiť malý trik – citrónový. Do rúry vložíme pohár do troch štvrtín naplnený vodou s niekoľkými lyžicami citrónovej šťavy. Ohrievame ho, kým nezačne voda vrieť a necháme ešte 10 minút pôsobiť. Po zápachu nezostane ani stopa.

8. Čistučká chladnička

Chladničku síce zvykneme čistiť octom, ale ani citrón nie je v tomto prípade na škodu. Do teplej vody dáme niekoľko lyžíc šťavy a chladničku umyjeme ako zvyčajne. Bude nielen čistá, ale  aj voňavá, čo nám ocot určite zaručiť nemôže.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračná kyselina citrónová: S čím všetkým si poradí aj vo vašej domácnosti?


9. Opotrebované dózičky

Plastové dózičky sú veľmi praktické, ale stáva sa, že aj po umytí na nich zostávajú škvrny a pachy z jedál, ktoré sme v nich skladovali. Ak sa vám ich nepodarilo umyť podľa svojich predstáv, vyžmýkajte na čistú hubku trocha citrónovej šťavy, poriadne vydrhnite a opláchnite. Fľaky i nepríjemné vône zostanú minulosťou.

10. Čistiť gril nie je hračka

Vyčistiť gril po úspešnej opekačke je skutočná drina, ale aj v tomto prípade nám môže byť citrón nápomocný. Na mriežku nanesieme šťavu z citróna zmiešanú so soľou (v pomere jedna k jednej) a čistíme. Takýmto spôsobom ušetríme nielen polovicu času, ale gril bude vyzerať ako nový.


Na čo všetko využívate v domácnosti čistiace účinky citrónu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Ľudmila
Odporúčame