Zabudnite na chémiu: Doprajte svojim rastlinám lacné a účinné prírodné hnojivá

Senior

thinkstockphotos.com

Pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia má dnes význam hlavne z hľadiska zabezpečenia zdravotne bezpečných plodín, bez používania chemikálií. Spôsobom, ako dostať do pôdy potrebné živiny, a pritom zachovať nezávadné prostredie pre ostatné rastliny, živočíchy a podzemné vody, je ekologické hnojenie. Na výber máte viacero možností.

Zelené hnojenie

Pojem zelené hnojenie sa používa v ekozáhradkárstve pre pestovanie rastlín vhodných na zapracovanie do pôdy a tým prísun minerálov  a vhodných mikroorganizmov z ich rozkladu. Navyše tieto rastliny rastú rýchlejšie ako zelenina a buriny, čiže vytvárajú skoro po zasiatí zelený koberec. Ten chráni pôdu pred vysušením a vytvára vhodnú mikroklímu pre klíčenie pestovaných rastliniek, zároveň zabraňuje svojim koreňovým systémom rozrastaniu burín a pôdu prevzdušňuje.

Zelené hnojenie sa vysieva zároveň so skorými druhmi zeleniny (šalát, reďkovky, cibuľka) priamo na hriadku, alebo ako predskokan pre teplomilné druhy zeleniny, ktoré vysievame až po májových mrazoch (tekvica, kukurica, fazuľa, papradajky, paprika). Keď potrebujeme uvoľniť miesto pre zasadenie priesad, krehké rastliny jednoducho odsekneme ostrou motykou niekoľko dní pred výsadbou a necháme ležať priamo na záhone. To isté platí pre zelené hnojenie vysiate pomedzi riadky alebo po okrajoch záhonov. Vhodnými rastlinami, ktoré sa vysievajú ako zelené hnojenie sú:

  • horčica biela – nevysieva sa na miesto, kde prídu hlúboviny
  • facélia vratičolistá – vyrastie už za 6 týždňov
  • repka ozimná – dobre potláča buriny, nehodí sa pred pestovaním hlúbovín

Mohlo by vás zaujímať: Zelená je tráva alebo ako sa starať o trávnik: Aj ten váš môže vyzerať na jednotku


Jesenné zelené hnojenie

Po zbere úrody zužitkujte ako zelené hnojenie zvyšky rastlín, ktoré ponecháte na záhone. Buď pôdu osejete semenami horčice či facélie, alebo pokryjete žihľavou bez koreňov, nevyužitými stonkami a listami hrachu, fazule, kukurice, ďateliny a lupiny. Rastlinné zvyšky strukovín a žihľavy dodávajú do pôdy potrebný dusík. Počas zimy sa rozložia, na jar stačí hriadku prekopať motykou alebo navrstviť kompost a pôda je pripravená.

Hnojivá z trusu

Výborným a dostupným zdrojom pôdnej výživy je trus zvierat. Použiť možno trus sliepok, holubov, králikov, kôz. Trus je najlepšie po odobratí nechať vysušiť, potom v plastovej nádobe alebo pevnom igelitovom vreci zaliať vodu tak, aby bol trus zakrytý. Kovové nádoby pri tejto procedúre rýchlo podliehajú korózii, keďže výluh je silno koncentrovaný. Zakryté stačí nechať kvasiť 7-14 dní, občas premiešať. Pred samotným hnojením je potrebné zriediť hnojivo v pomere 1:10, zalievajte ku koreňom, nie je vhodné hnojiť na list.


Mohlo by vás zaujímať: Apríl v našich záhradkách: Tieto činnosti neodkladajte na neskôr


Výluh zo žihľavy

Žihľava je indikátorom dusíka v pôde, vychytáva ho a preto slúži ako výborný doplnok dusíka späť do pôdy. Zo žihľavy môžete pripraviť výluh, ktorý má síce nevábny pach, ale účinkuje aj proti škodcom na zelenine a okrasných rastlinách. Čerstvo nazbieranú žihľavovú vňať nasekajte, v plastovom vedre zalejete odstátou vodou, zakryté nechajte kvasiť na slnečnom mieste. Hladina vody by mala dosahovať aspoň 10 cm pod okraj. Každý deň premiešajte, výluh je hotový za 10-20 dní podľa počasia. Zrieďte v pomere 1:10 a polievajte ku koreňom. Žihľavový výluh nie je vhodný na cibuľu, cesnak, fazuľu a hrach. Výborne však pomáha paradajkám, ovocným kríkom či hlúbovinám a ničí vošky a molice.

Hnojivo z moču

Moč zdravého človeka je sterilný a obsahuje množstvo dusíkatých látok, draslík a fosfor prospešný pre pôdu. Ak sa rozhodnete prekonať predsudky, máte prírodné hnojivo vždy poruke. V praxi vyskúšali hnojenie močom fínski aj nepálski vedci, hovorí sa o ňom ako o hnojive budúcnosti. Moč, ktorý použijete, by mal byť čerstvý, od zdravého človeka, ktorý neužíva žiadne lieky a dodržiava pitný režim. Moč zriedite v pomere 1:10 odstátou vodou a ihneď polievate. Môžete použiť aj na balkónové rastliny, pričom sa nemusíte obávať zápachu. Ostrý pach moču spôsobujú mikróby z ovzdušia, ktoré ho rozkladajú, v pôde sa ho ujmú pôdne mikroorganizmy a zúžitkujú ho korene rastlín.


Používate na hnojenie v záhrade prírodné hnojivá? Aké? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame