Zabudnite na mentol: Hitom medzi zubnými pastami budú tie s kokosovým olejom

Zubná pasta

sxc.hu

Kokosový olej by sa mohol v budúcnosti stať významnou prísadou zubných pást. Vedci totiž zistili, že dokáže ničiť baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz.

Írski experti pri svojom výskume odhalili, že kokosový olej po reakcii s enzýmami zastavuje rast streptokokov, ktoré rozhodujúcou mierou prispievajú k tvorbe zubného kazu. Ten postihuje 60 90 percent detí v priemyselných krajinách. Kokosový olej napáda navyše aj kvasinky, ktoré stoja za vznikom aftov.

Tím odborníkov z technologického ústavu v írskom meste Athlone sa pri svojom výskume zameral na účinky kokosového, rastlinného a olivového oleja v ich prírodnom stave a nechal ich reagovať s enzýmami v procese, ktorý sa podobá procesu trávenia v ľudskom tele začínajúcemu v dutine ústnej. Potom oleje otestoval v prítomnosti streptokokov. Iba kokosový olej bol schopný potlačiť množenie väčšiny kmeňov týchto baktérií.

Vedci oznámili, že pri štiepení kokosového oleja pomocou enzýmov sa olej mení na kyseliny, ktoré aktívne a efektívne baktérie zneškodňujú. Kokosový olej si poradil okrem iného s baktériou Streptococcus mutans, ktorá žije v ústnej dutine človeka, prichytáva sa na zuboch a vylučuje žieravú kyselinu.


Mohlo by vás zaujať: História zubnej kefky: Týmto všetkým si čistili zuby naši predkovia!


Damien Brady, ktorý spoločne s Patriciou Hughesovou výskum viedol, vyhlásil, že kokosový olej by sa pri výrobe zubných pást mohol stať atraktívnou alternatívou pre chemické prísady, ako je napríklad fluór.

Pôsobí pri relatívne nízkych koncentráciách,“ povedal o kokosovom oleji Brady. Navyše, vzhľadom na rastúce odolnosti baktérií voči pôsobeniu antibiotík, je dôležité, aby sme obrátili pozornosť k novým cestám, ako bojovať s mikrobiálnou infekciou,“ dodal.


Máte už nejaké skúsenosti s použitím kokosového oleja pri ústnej hygiene? Ak áno, podeľte sa s nimi s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame