Zabudnite na nočné prehadzovanie sa: Zatočte s nespavosťou aj bez liekov

Nespavosť

freedigitalphotos.net

Spomínate si ešte na rozprávku o Šípkovej Ruženke, ktorá spala a zo sladkých driemot ju prebudil až bozk princa? Nie všetci však majú také šťastie a prebdené noci sú pre nich každodennou krutou realitou. Ak chcete nočnú moru menom nespavosť vymeniť za ničím a nikým nerušené sladké sny, namiešajte si odvar z chmeľu a kúpte si sviečku s vôňou pomaranča.

Odhaľte príčinu vašej nespavosti

Ak patríte medzi nešťastníkov, ktorých trápia bezsenné noci, pokúste sa posvietiť si celej veci na zúbok. Za nespavosť môžu často banálne dôvody, ako napríklad hlučné a rušné prostredie. Jedným z dôvodov môžu byť tiež činnosti, ktorými ste narušili váš biorytmus, nech už ide o posun času alebo poobedňajší „šlofík“, ktorý si bežne nedoprajete. K sladkým snom vám priveľmi nepomôže ani konzumácia ťažkého jedla, preto by ste mali kuracie krídelká pred spaním rozhodne vynechať. Ani pitie rodinného balenia koly či iných nápojov s obsahom kofeínu nie je práve najšťastnejší nápad, ak túžite spať ako v bavlnke. Problémy s nespavosťou – alebo ak chcete, insomnia, majú často len dočasný charakter. Možno práve v práci prežívate stresujúce obdobie, prípadne máte cestovnú horúčku z vašej služobnej cesty. Od výdatného odpočinku vás môžu odvádzať i rôzne ochorenia, ale tiež nadmerné užívanie liekov, ktoré súvisia so spánkovou činnosťou.


Mohlo by vás zaujať: Stopnite potenie a prehadzovanie sa: Vyspite sa doružova aj počas letných nocí


Zabudnite na tabletky – vyskúšajte bylinky

Ovečky počíta pred spaním každý piaty človek, ale hltať tabletky je príliš drastické riešenie. Nechajte si ich v zásuvke ako vašu poslednú možnosť a dajte radšej prednosť prírode. Vyskúšajte odvary z byliniek, po ktorých sa vyspíte doružova. Upokojujúca medovka vám privodí sladký spánok a odvar z chmeľu, alebo obyčajné chladené pivo, navodí pocit jeho potreby. Rovnako účinný je aj odvar z jeho kvetov, ktorý pokvapkajte čistým alkoholom, vložte do plátenných vrecúšok a priložte v noci k hlave. Valeriána lekárska pôsobí na vaše zmysly ako prírodné sedatívum a má schopnosť zmierňovať napätie a stavy úzkosti. Namiesto uspávanky si dožičte pre pokoj duše a zdravie tela čaj z voňavej levandule v kombinácii s medovkou lekárskou.

Voňavý spánok vďaka aromaterapii

Ak sa noc čo noc prehadzujete na posteli, navoďte si príjemné zaspávanie s pomocou aromatických olejčekov. Pomarančová vôňa je pre vás ideálna, ak za vašim čulým bdením stojí stres. Pridajte si pomarančový olej do večerného kúpeľa alebo trošku nakvapkajte na dlane a jemne si ním masírujte spánky. V psychicky náročných obdobiach pomáha zaspať i citrónová medovka, ktorá vám je nablízku vždy, keď sa cítite pod tlakom v práci či súkromí. Po jasmíne by mali siahnuť ľudia, ktorí podliehajú často nostalgickým náladám a smútku, pretože harmonizuje myseľ i telo. V žiadnej domácnosti by nemala rozhodne chýbať ani šalvia, ktorá má rovnaké účinky ako horúce mlieko s medom.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Cenné rady, aby ste spali ako „zabitý“:

  • pred spaním nepite alkohol, kofeín, stimulujúce nápoje, nejedzte čokoládu a nefajčite
  • večer jedzte len ľahké jedlá, a to najmenej dve hodiny pred spaním
  • nepraktizujte fyzické aktivity – namiesto toho cvičte popoludní
  • nenoste si so sebou do postele problémy, prácu, nejedzte v nej a nepozerajte televíziu
  • otočte si budík, aby ste počas zaspávania a nočných prebudení nekontrolovali čas
  • zvyknite si na určité spánkové rituály – chodievajte spať a vstávajte v rovnakú hodinu
  • spálňu vyvetrajte, nevykurujte, ale ani nevymrazujte
  • masírujte si akupresúrne body, prstami si tlačte na bod uprostred čela alebo päť minút jemne masírujte spánky
  • pred spaním je vhodný kúpeľ alebo horúca sprcha či relaxačné cvičenie – napríklad meditácia, či joga
  • pre podporu spánku je vhodné užívať vitamíny skupiny B, C, ako aj minerály magnézium a kalcium

Máte problémy so spánkom? Čo vám proti nespavosti najlepšie pomáha? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame