Zabudnite na počítanie kalórií: S týmito 10 tipmi pôjdu kilá nadol jednoduchšie!

Jedenie

freedigitalphotos.net

Počítať kalórie vás nebaví, ale predsa by ste chceli pár kíl zhodiť? Veľa záleží na vašom prístupe k jedlu. Niekedy na veľké brucho či stehná stačia aj malé zlozvyky. Skúste do svojho života zakomponovať aspoň niektoré body z tých, ktoré vám ponúkame a uvidíte, že ručička na váhe sa síce pomaly, ale isto pohne smerom nadol.

Prispôsobte stravovanie sebe – neriaďte sa „stopercentnými“ radami iných

Často sa hovorí, že pri piatich-šiestich malých porciách zjete menej ako pri troch hlavných jedlách. Ak vám nechýba dôkladnosť, zistite, ako na tom ste. Týždeň sa stravujte tak, ako ste zvyknutí a týždeň skúste druhú možnosť. Zapisujte si presne, koľko čoho ste kedy zjedli. Na záver oba sumáre porovnajte a vyberte ten rozvrh stravy, ktorý je k vašej postave prijateľnejší.


Mohlo by vás zaujímať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Zamyslite sa, či ste hladný – každý deň je iný

Možno ste zvyknutí chodiť s kolegami na obed presne v rovnakom čase a vždy si dávate svoje klasické menu – polievku a hlavný chod. Zamyslíte sa však ešte pred objednaním, či ste naozaj hladný. Ak nie, zvyknite si na to. Ubudne vám zbytočných kalórií. Niekedy vám stačí len polievka, prípadne nemusíte zjesť celú pizzu, ale dáte si ju s kolegom na polovicu.

Oklamte žalúdok – piť vodu sa vyplatí

Ak sa vám zdá, že práve dnes do dvanástej na obed nevydržíte čakať ani náhodou a láka vás oblátka v skrini či pracovnom stole, zadržte. Namiesto nej si doprajte veľký pohár vody, alebo ešte lepšie nesladeného čaju. Garantujeme vám, že ak ho vypijete, hodinku dve do obeda vydržíte celkom hravo.

Servírujte – a lenivosť nad vami možno vyhrá

Najmä rôzne maškrty ako čipsy či cukríky radi vyjedáme priamo z vrecka či krabice – a niet divu, že kým necítime samotné dno, nezastavíme sa. Dajte tomuto zlozvyku stopku. Oriešky, chrumky, čipsy a ďalšie pochúťky, si nasypte do misky a zvyšok vrecka odožte na druhý koniec príbytku. Je dosť veľká šanca, že lenivosť zvíťazí a pre duplu sa vám nebude chcieť vstávať.


Mohlo by vás zaujímať: Schudnite a udržte si figúru ako lusk: Začnite popíjať tieto čaje!


Nejedzte „len tak“ – a keď už musíte, tak vyberajte

Bageta pri šoférovaní, chrumky pri pozeraní seriálu a bonbóny popri písaní na počítači – hovorí vám to niečo? Pri týchto jedlách si neraz ani poriadne neuvedomujete, že ich jete a práve takéto „chuťovky“ sú zväčša najnezdravšie a najkalorickejšie. Ovládnite sa, dajte si po prstoch a počkajte si na ten správny čas na jedlo. Ak je váš zvyk stále niečo jesť prisilný, aspoň sa prelaďte na zdravšie varianty. Energiou vás nabije aj banán, chrúmať môžete zmes nepražených orieškov (vždy lepšie ako čipsy) a v robote poslúži rôzne drobné ovocie či na mesiačiky rozdelená mandarínka alebo pomaranč.

Jedzte pomaly – dajte príboru pauzu

To sa ľahko povie, horšie urobí. Že sme večeru opäť raz zhltli za osem minút zistíme až pri poslednom súste. Skúste si osvojiť pravidlo, že po každom jednom súste položíte nôž aj vidličku na chvíľku na tanier.

Neodmietajte polievku – ale len tú správnu

Na tie krémové aspoň na čas zabudnite, rôzne vodové polievky si však doprajte. Nemastný vývar či zeleninová polievka bez zápražky, vás čiastočne zasýtia už pred hlavným chodom, ktorý zrejme bude podstatne kalorickejší. Dôležité je aj dať si medzi oboma chodmi aspoň chvíľu pauzu.


Mohlo by vás zaujímať: 7 mýtov o chudnutí: Prekuknite ich a začnite zhadzovať kilá rýchlejšie!


Prelaďte na víno a citronádu – zdravie a menej kalórií v jednom

Ak si radi doprajete pohárik alkoholu, mali by ste zabudnúť na vysokokalorické destiláty nehovoriac o miešaných džúsových kokteiloch. Radšej si dajte pohár suchého bieleho či červeného vína, to koniec koncov osoží viac aj vášmu telu. Sýtelené sladené nápoje zas vymeňte za citronádu, do ktorej dáte len toľko cukru, koľko naozaj chcete (ideálne žiadny).

Stavte na detské porcie – možno dostanete aj hračku!

Zlákal vás známy fastfood? Ak máte neprekonateľnú chuť, no trýzni vás pocit viny, objednajte si detské menu. Možno budete prekvapený, nakoľko aj táto malá porcia uspokojí vaše chuťové bunky – a pritom s oveľa nižším kalorickým príjmom ako v prípade klasického či nebodaj zväčšeného menu.

Berte jedlo domov – vyplatí sa

Najmä v reštaurácii neraz máme pocit, že musíte zjesť všetko, veď nám tak chutí. Obetujte 50 centov za krabicu (hodina aerobiku by vás stála niekoľkonásobne viac) a dajte si jedlo zabaliť. Pochutnáte si dvakrát a priberiete menej.


Snažíte sa schudnúť? Darí sa vám to? Aké postupy pri chudnutí používate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Dora
Odporúčame