Zabudnite na škvrny v domácnosti: Takto sa ich účinne zbavíte

Škvrna

flickr.com

Škvrny, škvrny, škvrny. Ako si len s nimi poradiť? Výrobcovia pracích práškov, či odstraňovačov rozličných fľakov, sľubujú po použití ich výrobku zázraky. Niekedy to však ide aj jednoduchším a hlavne lacnejším spôsobom. Poznáme jednoduché triky, ktorými sa dajú rýchlo vyčistiť najčastejšie škvrny, vyskytujúce sa v domácnosti, ale aj na oblečení.

Pomôžte si domácimi radami

Nie vždy je potrebné vrážať desiatky eur do drahých čistiacich prostriedkov, ktorých očakávaný výsledok vám aj tak dopredu nikto nezaručí. Pomôžte si lacnejšími variantmi, prípadne tým, čo nájdete na polici v špajzi, garáži, alebo v komore. Na prírodu totiž najlepšie platí samotná príroda a škvrny sa dajú niekedy odstrániť veľmi jednoduchým spôsobom.

Pri čistení s chemikáliami si dávajte pozor

Množstvo odolných škvŕn a fľakov sa dá odstrániť aj bez toho, aby ste museli použiť agresívne chemické látky, no mnohé z nich si to vyžadujú a bez nich to jednoducho nejde. Narábajte preto s nimi s najvyššou opatrnosťou. S našimi tipmi by vám to však malo ísť bez problémov od ruky.


Mohlo by vás zaujímať: Odolné fľaky na oblečení? Zaútočte na ne domácimi receptami!


Takto odstránite najodolnejšie škvrny:

  • hrdza – odstrániť sa dá pomocou kyseliny citrónovej. Miesto potom potierajte liehom. Ak je škvrna veľmi odolná, použiť môžete aj brzdovú kvapalinu, či 10%-ný roztok kyseliny šťavelovej.
  • žuvačka – určite sa to stalo už takmer každému z vás. Žuvačka prilepená na oblečenie. Na tento problém však existuje pomerne jednoduchý trik. Stačí pretrieť kockou ľadu a žuvačka sa oddelí. Ak je oblečenie menšej veľkosti, môžete ho na chvíľu vložiť do mrazničky aj celé.
  • fixky a perá – tieto fľaky sa vyskytujú asi v každej domácnosti s menšími deťmi či vnúčatami. Ak vám teda aj tie vaše vyvedú niečo podobné, nezúfajte. Poradíte si tak, že použijete najsilnejší liehový roztok, aký máte po ruke. Najdôležitejšie je začať ich čistiť čím skôr a ako vhodnú kombináciu môžete použiť aj saponát.
  • lepidlo – najlepšie ho odstránime pomocou rozpúšťadla, benzínu, toluénu alebo acetónu. Miesto potom vysušíme pijavým papierom.
  • atrament – ak sa vám stane podobná nehoda, rýchlo použite vodu, v ktorej rozmiešate citrónovú šťavu a soľ. Nezabúdajte na to, že atrament je jedna zo škvŕn, ktoré idú dole len veľmi ťažko, preto pri manipulácii zvýšte opatrnosť.
  • vosk – zaschnutý vosk sa vám možno podarí zlúpnuť, no zostane po ňom nepekná mastná škvrna. Tú odstránite tak, že postihnuté miesto prežehlíte žehličkou cez pijavý papier a dočistíte benzínom.
  • sadze – očistíte ich jednoducho mäkkým vnútrom chleba.
  • škvrny v kúpeľni– ak chcete mať vaše umývadlo a vaňu vždy lesklú a bez nepekných šmúh, či usadenín, občas ju umyte avivážou. Bude sa pekne lesknúť a vyzerať ako práve dovezená z obchodu.

Poznáte nejaké osvedčené domáce triky na odstránenie odolných škvŕn? Poraďte ich aj ostatným čitateľom v našej diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Oliver
Odporúčame