Zabudnuté čaro adventu: Vyzdobte si príbytok a sviatkujte v duchu tradícií aj dnes

veniec

sxc.hu

Je nepopierateľným spoločenským trendom, že zvyky, ktoré sprevádzali život našich starých rodičov a predkov, postupne upadajú do zabudnutia. Častokrát aj pod vplyvom iných kultúr opomíname naše národné poklady a tradície odsúvame na vedľajšiu koľaj. Platí to aj o advente, do ktorého vstúpime už túto nedeľu. Čo všetko s týmto obdobím súvisí, aká výzdoba k nemu patrí a ako ho Slováci prežívali pred desaťročiami?

Advent má v kresťanskej viere vzácne posolstvo

Adventné obdobie je časť roka, ktorá začína štvrtou nedeľou pred narodením Krista a končí západom slnka na Štedrý večer. Samotné slovo advent má pôvod v gréckom pojme epifaneia, ktorý znamená príchod božstva do chrámu alebo návštevu kráľa. Veriaci sa v týchto dňoch vyhýbajú akýmkoľvek bujarým zábavám či oslavám. Namiesto nich duchovne rozjímajú, pohrúžia sa do modlitieb a dodržiavajú pôst. Dôležitým medzníkom v kalendári býva meno Kataríny (25. novembra), po ktorom sa už neorganizovali žiadne diskotéky ani veselice. Zaujímavé boli však aj ďalšie sviatky a s nimi súvisiace povery a rituály.

Svätá Barbora tešila vydaja chtivé dievčatá

Podľa legendy bola svätá Barbora umučená, pretože sa nechcela vzdať kresťanskej viery. Na jej pamiatku sa 4. decembra strihajú vetvičky aspoň 10 rokov starej čerešne, ktoré majú púčiky. Tie sa dajú do vázy s vodou na svetlé miesto, aby mohli rozkvitnúť. Ak sa púčiky rozvinú do Štedrého večera, pre slobodné dievčatá to znamená, že do roka pôjdu pod čepiec. Pre ostatných vetvička symbolizuje šťastie vždy v ten deň mesiaca, v ktorý po odrezaní rozkvitla.


Mohlo by vás zaujímať: Sviečky patria k jeseni: Gélové alebo voskové – ktorý druh si vyberiete vy?


Mikuláš sa spájal s bohatstvom

Jedna z tradícií, ktorá sa zachovala do dnešných čias, je rozdávanie sladkostí deťom za dobré správanie. Najmenší si vyčistia topánočky i čižmy, aby si ich v predvečer Mikuláša mohli vložiť do okna. Ak po zvyšok roka poslúchali, ráno 6. decembra si v nich nájdu maškrty. Zvyk je odvodený od príbehu, podľa ktorého chcel zadlžený otec predať svoje tri dcéry do nevestinca. Od tohto nešťastného kroku ho uchránil práve Mikuláš, ktorý počas troch nocí vhadzoval do jeho okna peniaze. Aj vďaka tejto povere obchodníci zvykli 6. decembra uzatvárať dôležité dohody a zmluvy.

Lucia priala mágií i láske

Ak si dievčatá v minulosti chceli pričarovať ženícha, noc svätej Lucie bola na to ako stvorená. Stačilo na 13 papierikov napísať mená švárnych chlapcov, uložiť pod vankúš a každý deň jeden z nich zničiť. Meno, ktoré zostalo na 13. papieriku by malo patriť nastávajúcemu. Okrem toho ženy 13. decembra liali do vody olovo a podľa jeho tvaru veštili. V niektorých regiónoch zas poobliekané do bielych plachiet vymetali rohy domov, aby ich uchránili od negatívnych síl a zlých duchov.


Mohlo by vás zaujímať: Užite si posledné jesenné týždne: Oživte svoju domácnosť prírodnými dekoráciami


Adventná výzdoba

S obdobím adventu sa neodmysliteľne spája veniec, na ktorom dominujú štyri sviečky – presne podľa počtu nedieľ, ktoré zostávajú do Vianoc. Najskôr sa zapáli len jedna, no s pribúdajúcimi týždňami aj ďalšie z nich. Keďže ide o symbol skromnosti, v podobnom duchu my sa mala niesť aj jeho konečná úprava. Na ozdobu použite šišky a alebo rôzne suché plody a stuhy. Farebne by mal veniec korešpondovať s fialovou alebo bordovou – liturgickými odtieňmi. V dnešnej dobe nájdete na trhu obrovský výber vencov, vrátane tých bez sviečok, ktoré môžete umiestniť na vchodové dvere. Ak si však chcete svoj príbytok osviežiť lesnou vôňou, vyrobte si ho vlastnoručne z ihličnatých vetvičiek.

Zvlášť vnúčatá a malé ratolesti poteší adventný kalendár, ktorý spočíva v očíslovaných „okienkach“. Každý deň až do Vianoc treba otvoriť vždy len jedno z nich, odmena však býva vždy lákavá. Obyčajne ide o kúsok čokolády.


Ako sa na príchod Vianoc pripravujete vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame