Zabudnuté jačmenné krúpy: Lacné i chutné, dajte šancu potravine našich predkov

Rizoto

gettyimages

Sú chutné, jednoduché na prípravu a zároveň lacné. Kedysi slúžili chudobným ľuďom v ťažkých časoch ako výživný podklad hustých polievok. Dnes sú na jedálnych lístkoch najrenomovanejších viachviezdičkových reštaurácií. Jačmenné krúpy prospievajú nášmu zdraviu, preto by sme si ich na tanier mali nakladať oveľa častejšie.

Už starí Gréci boli ním očarení

Jačmeň patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny vôbec. Najmä starovekí Gréci naň nedali dopustiť. V tej dobe bol základnou potravinou: bojovníkom dodával silu a filozofom bystrú myseľ. Miska jačmennej kaše im pomohla popasovať sa takmer s každou chorobou.

Dnes je táto obilnina rozšírená na celom svete. U nás sa používa najmä ako surovina na výrobu sladu a piva. Zrejme najznámejším produktom z jačmeňa sú krúpy. Naši predkovia ich jedávali preto, aby doplnili energiu vydanú pri náročnej práci na poli.

Komplex účinných látok

Sacharidy poskytujúce energiu, vitamíny a minerálne látky aktivujúce látkovú premenu, kyselina kremičitá zbystrujúca zmysly, prospešné látky so schopnosťou napučať a veľa bioaktívnych rastlinných látok. Napríklad fenolové kyseliny, fytoestrogény a kyselina fytínová. To všetko sa ukrýva v jačmeni.

Asi desatina hmotnosti jačmennej obilky sa skladá z bielkovín a vlákniny. Slizové látky, ktoré dokážu napučať, urobili z jačmeňa osvedčený posilňujúci a liečivý prostriedok. Je bohatý na vitamíny B povzbudzujúce látkovú premenu, kyselinu pantoténovú a listovú. Pýši sa zaujímavým podielom minerálov, ako je vápnik, horčík, železo a zinok. Obsahuje tiež stopové prvky, mangán, selén a meď, z čoho má úžitok hlavne imunitný systém.


Mohlo by vás zaujímať: Šošovica, hrášok, fazuľa: Jedlá zo strukovín patria aj na váš stôl!


Prospieva vitalite

Jačmeň chráni bunky a obmedzuje rast vírusov. Tieto účinky pripisujú vedci bioaktívnym rastlinným látkam. Bohatstvo kyseliny kremičitej pôsobí mnohostranne na náš organizmus: profituje z nej koža, väzivové tkanivo, kosti, vlasy i nechty, ale podporuje aj procesy zmyslového vnímania a vedenia vzruchu v mozgu a nervoch.

Horčík a železo hrajú významnú rolu pri zásobovaní buniek energiou a kyslíkom. Mangán, selén a meď sa starajú o podporu obranyschopnosti. Mangán je potrebný aj pre normálny vývoj kostí, premenu tukov, cukrov i bielkovín v tele. Selén pôsobí protizápalovo a prostredníctvom pečene odbúrava rakovinotvorné látky. Meď je dôležitá pri tvorbe červených krviniek a podpore nervových buniek.

Podpora trávenia a imunity

Anglická kráľovná Alžbeta pije denne na podporu trávenia jačmenný vývar. V dietetike sa používa pri podráždení žalúdka a čriev, celkovej vyčerpanosti, zápale sliznice močového mechúra, horúčke či ochorení pečene a pľúc.

Pravidelnou konzumáciou krúp sa posilní celá tráviaca sústava a imunita. Vláknina nerozpustná vo vode podporuje pohyb čriev a zabraňuje vzniku zápchy. Rozpustná vláknina zasa v črevnom trakte vytvára vhodné prostredie pre množenie „dobrých“ baktérií. Sú dôležité pre správne trávenie a chránia pred hnačkou. Krúpy by si mali obľúbiť aj tí, čo sa chcú vyhnúť žlčníkovým kameňom a operácii žlčníka.


Mohlo by vás zaujímať: 8 potravín bohatých na vlákninu: Niektoré vás možno prekvapia


Ochrana pred civilizačnými chorobami

Vysoký podiel vlákniny redukuje pocit hladu, čím pomáha chrániť pred obezitou. Pravidelná konzumácia jedál z jačmenných krúp znižuje hladinu cholesterolu, riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a určitých druhov nádorov, najmä karcinómov hrubého čreva.

Zároveň pomáha chrániť pred cukrovkou 2. typu. Obsiahnutá rozpustná vláknina prechádza tráviacim traktom pomalšie, spomaľuje vstrebávanie cukru do krvi a zlepšuje vylučovanie inzulínu. Výskumy potvrdili, že konzumácia jačmeňa na raňajky stabilizuje hladinu cukru v krvi dokonca lepšie ako ovsené vločky.

Využitie v kuchyni

Je to všestranná potravina. Možno z nej pripraviť studené i teplé pokrmy, chutí skvele v slaných aj sladkých jedlách. Celé zrná treba najskôr namočiť na niekoľko hodín a potom pri nízkej teplote variť asi 35 minút. Konzumujú sa samostatne vo forme kaše, pridávajú sa do polievok, fašírok či ako náplň do zabíjačkovej jaternice. Ako príloha sa hodia k pečenému mäsu, zelenine na grile i omáčkam. Ak vás omrzelo klasické rizoto, nahraďte ryžu krúpami. Výborne chutia v šalátoch, koláčoch aj ako sladká kaša.


Mohlo by vás zaujímať: Tráviace problémy, ekzém či migréna? Možno je na vine neznášanlivosť pšenice


Krúpová zeleninová polievka

Potrebujeme:

  • 60 g jačmenných krúp
  • 2 mladé cibuľky
  • ½ póru a stopkového zeleru
  • 1 mrkvu
  • 1 väčší zemiak
  • 3 PL čerstvej petržlenovej vňate
  • 3 PL masla
  • 1 strúčik cesnaku
  • soľ
  • mleté čierne korenie
  • zeleninový vývar
  • 125 g smotany na šľahanie

Postup: Krúpy na noc namočíme. Zeleninu a zemiak očistíme, umyjeme a pokrájame na malé kúsky. Odkvapkané krúpy a zeleninu podusíme na masle. Pridáme zemiak, ošúpaný prelisovaný cesnak a zalejeme vývarom. Necháme zľahka variť 35 až 45 minút, kým krúpy nezmäknú. Ochutíme soľou, korením a petržlenovou vňaťou. Smotanu vyšľaháme na polotuhú šľahačku a zľahka vmiešame do polievky.


Máte radi jačmenné krúpy? Na prípravu akých jedál ich využívate? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame